15 yil

Naviga - - Edİtörden -

2003 yılının başında Türkiye’nin ilk deniz kültürü dergisini çıkarmaya karar vermiştik de ismi ne olacak bir türlü sonuca bağlayamıyorduk. Reklam dünyasının duayenlerinden Erol Kepenek, bol ödüllü grafik sanatçısı Mesut Kayalar ile elimizde kağıt kalem habire yazıp çiziyorduk.

Dergi yol gösteren, bilgi aktaran ve keyif veren bir yayın olacaksa, isminin de buna uygun olması gerekiyordu. Bol kahkahalı, ‘ağır’ ve uzun mesailer sonrası bir gün yine herkes ödevini çalışmak üzere köşesine çekildi. Ben o sırada, Kepenek ile Kayalar’ın Korukent’teki şirketleri Ema Reklam’ın içinde minicik bir odada henüz ismi olmayan bu dergi için hummalı şekilde çalışıyordum. Konuları belirlenmiş, sayfa örnekleri çıkmaya başlamış olsa da hâlâ derginin ismi yoktu... Uzun bir sessizlikten sonra Kepenek, navigasyon kelimesi üzerine odaklandı. Gidiyor, geliyor navigasyon diyor, biz de kelime çok uzun deyip Kepenek’i alternatiflerle vazgeçirmeye çalışıyorduk… Derken bir gün Mesut Abi –sanırsam Kepenek’in ısrarlarına dayanamayıp- klavyesinin önünde tuttuğu boş kağıda na-vigas-yon diye hecelemeye başladı... Ertesi gün Kepenek ve Kayalar, ellerinde yüzlerce farklı Naviga logosuyla, başta benim olmak üzere tüm amatör denizcilerin hayatını değiştirecek derginin adını da koymuş oldular. Hem de heceleyerek, en küçük adımlarla, yeniden öğrenir, öğretir gibi... Artık ülkemizde denizcilik de yayıncılık da aynı olmayacaktı... 15 yıldır yazısıyla, fotoğrafıyla, tecrübesiyle, bilgisiyle, reklamıyla, emeğiyle ve her şeyden önce kalbiyle Naviga’ya destek veren herkesin hayatı işte böyle adım adım değişti. Naviga önce bizdik, şimdi sizsiniz... İyi ki varsınız...

İlk sayıdan itibaren derginin sınırlarının ufuk çizgisinin ötesinde olduğunu hissediyorduk. Deniz bizi birleştiriyor, birbirinden değerli insanlarla birlikte olma fırsatı veriyordu. Deniz kültürünü yaymaya niyet ettiğimize göre de amatör denizcilik için yapılacak çok iş vardı, çalışmalıydık. En önemli faaliyet kitap basmaktı. Okumadan, öğrenmeden, paylaşmadan denizlerde çoğalamayacaktık.

Dergi ile kitaplar bizi size, size de denizi getirdi. Sadece Naviga Yayınları ile kalmadık, internet sitemiz Deniz Kütüphanesi ile tüm denizci yazarları bir araya toplamaya çalıştık... Kitap kadar filmler de önemliydi. Deniz Filmleri Festivali yapmaya başladık. Beyaz perdeyi maviye boyadık. Dergiyle aynı yaştaki Cup’ışalım mı? yarıştan festivale döndü, yelkenin yanına windsurf, kiteboard ve SUP eklendi… Büyüdü, büyürken de kendi deniz dostlarını yanına topladı.

İlk editör yazımın üzerinden 15 yıl, 180 sayı geçmiş. Denize doğdum, denizde büyüdüm; NAVİGA ile öğrendim, geliştim, ürettim, sevindim, üzüldüm... Bu 15 yıl içinde bir gün bile denizin sesini, onun getirdiği ustaları, dostları, takım arkadaşlarını dinlemeyi hiç bırakmadım. Naviga ailesinin tüm fertlerine, her emeği geçene, her katkısı olana minnettarım.

Denizin tuzundan uzak kalmayın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.