Çevre

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: DENİZ BORA

Mercanlar için yeni umut

3D baskı yöntemleri, iklim değişikliği ve deniz sularının ısınması nedeniyle tehlike altında olan mercanları kurtarabilir mi dersiniz? Bu teori Maldivlerde hayata geçen büyük bir yapay 3D mercan resifi projesiyle deneme altında. Eğer bu yeni sistem, kireçtaşı, ip, demir gibi geleneksel yöntemlere göre verimli sonuçlar verirse, üç boyutlu yapay resiflerle daha çok mercan yetiştirmek mümkün olacak.

Avustralyalı endüstriyel tasarımcı Alex Goad, 3D baskı yöntemiyle ürettiği dünyanın en büyük resifini, dalgıç Arjan Sierink’in üç yıldır devam ettiği büyük bir mercan çiftliği kurma projesi kapsamında Maldivlerin Summer Adası’nda hayata geçirdi. Alex Goad, 2013 yılında Melbourne Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği MARS (modular artificial reef structure/modüler yapay resif) tasarımını, 2018’de mercan ekim metotlarına uygun şekilde yeniden tasarladı. Melbourne’de Reef Design Lab’de modellenen ve sadece 24 saatte üç boyutlu yazıcıyla basılan 220 parça resif kalıbı, gemiyle Maldivlere ulaştırıldı. Kalıplar, mercan resiflerinin yapısında bulunan kalsiyum karbonata çok benzer ve gözenekli yapısıyla resiflere benzetilebilen seramikten üretildi. İçi betonla doldurulup ağırlaştırılan kalıplar, denizin 8 metre altına indirildi ve Lego gibi birbirine geçmeli sistemle birleştirildi. Vinç ve ağır iş tekneleri gibi büyük aletler kullanılmadan yapılan kurulumun ardından, çiftlikte yetişen mercan parçaları yapay resife yerleştirildi. MARS projesinin yaratıcısı Alex Goad, “Teknoloji artık bize doğal resif yapısını taklit eden yapılar oluşturma şansı veriyor. Tasarım temel olarak büyük bir kafese benziyor, altı kollu bağımsız parçalardan oluşuyor. Her ünitenin üstü küçük organizmalar için habitat oluşturacak özellikte, detaylar da mercanların yetişmesine kolaylık sağlayacak şekilde tasarlandı. Balıklar ve yumuşakçalar gibi diğer resif canlıları için de uygun bir ortam yaratıldı. İki-üç yıl içinde mercanların büyüyüp kolonize olmasını bekliyoruz” diyor.

Summer Adası’ndaki bu ekim, MARS sistemi için ilk defa bu kadar büyük boyutlu bir deneme olacak. Bu yüzden kameralarla sualtındaki yapının gelişimi izlenecek. Alex Goad, özgün bir çözüm önerisi olan 3D baskılı MARS sisteminin mercanların azalmasına mucizevi bir çözüm getirmediğini özellikle vurguluyor: “Mercan resifleri çeşitli sebeplerle küresel anlamda tehlike altında. Öncelikle okyanuslardaki ısınmadan etkileniyorlar. Önceliğimiz var olan resifleri korumak, bunun için de sera gazı yayılımını azaltmalıyız.”

www.reefdesignlab.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.