Püf Noktası

Klasik ve çok doğru bir deyiş vardır: Bir zincir sadece en zayıf halkası kadar güçlüdür. Bunu sadece zincirin halkaları olarak düşünmeyin, demiriniz, fırdöndünüz, hırça mapanız ve hırça mapası ile zinciri birbirine bağlayan halat ya da kilidiniz, kavaleta

Naviga - - Navİgasyon - YAZI VE FOTOĞRAFLAR: MURAT YAHYAOĞLU (KAYRA YELKEN)

Demirleme sisteminin zayıf halkaları

Teknenizin karaya sürüklenmesi ya da batması size bir bakla ya da fırdöndü kadar yakın, dersek durumun ciddiyetini anlatmış oluruz. Demirleme sistemindeki ekipmanın bakımı tekneniz ve sizin için hayati önem taşır. Bu sebeple her yıl zincirinizin dışarı alınıp incelenmesi elzemdir.

Demir

Gözden geçirme işine demirden başlayalım: Tırnağında bir çatlak, kırık, galvanizinde ya da kromunda bir aşınma veya paslanma olup olmadığını kontrol edin. Bedeninin kol ve tırnak bölümlerine bağlantı yerlerinde çatlak olup olmadığına bakın.

Halat+zincir

Demirden sonra sırada zincir+halat kontrolü var. Eğer zincirinizin ardına halat bağlıysa ilk önce zincirle halatın bağlantı noktasından başlayın. Bu bağlantı örgü şeklindedir.

Örgünün en az altı sıra atılmış olduğundan ve her kolun doğru tansiyonlandığından emin olun. Halatın zincire ek noktasında aşınma olup olmadığını kontrol edin, eğer aşınma varsa, idare eder demeyin yaralı bölgeyi keserek yeniden örgü yapın, zira üzerinden zaman geçtikçe aşınmanın hızı artar. Unutmayın teknede hiçbir şey idare etmez, sert hava geldiği anda tüm idare eder dedikleriniz sıraya dizilip elinizde kalırlar.

Tüm halatı elinizden geçirip aşınmaları, güneş yanıklarını, lif atmalarını kontrol edin. Unutmayın, halatın en büyük düşmanı sürtünmedir. Dolayısıyla kurt ağızlarınızı ve demir locanızın halatla temas köşelerini kontrol edin, keskin köşeler veya çapaklar varsa, bir an önce bunları ortadan kaldırın.

‘Zincirim halatımdan daha güçlü’ diyerek ihmal etmeyin, zincir de sürekli bakıma ihtiyaç duyar. Öncelikle zincirinizi temiz ve kuru tutmalısınız, kullanımlardan sonra tatlı su ile yıkayıp müsait olduğunuz her zaman zincirlik kapağını açık tutarak kuru kalmasını sağlayın. Unutmayın pas ve korozyon demek zincirinizin incelmesi de demektir.

Taşlık ya da beton zeminde zincirinizi incelerken mümkün olduğunca sürümeyin, zincirinizi çekerek sürüklemek üzerindeki galvanizin aşınmasına sebep olacaktır. Eğer zincirinizde en ufak bir paslanma dahi görürseniz, tekrar galvanizletin. Üreticiler en fazla iki galvaniz işleminden sonra zincirinizi değiştirmeyi tavsiye ediyor.

Aşınmış bir zincir ya da kavaleta sürekli kaydırma yapar, bu da her iki tarafın daha fazla aşınmasına sebep olur. Sonucunda da zinciri ve kavaletayı değiştirmek zorunda kalırsınız. Bu nedenle kavaletanızın dişlerini sürekli kontrol edin. Eğer bir aşınma tespit ederseniz ya dişlerini kaynakla doldurtun ya da yenisi ile değiştirin.

Kilitler-fırdöndü

Zincirinizde ek yeri varsa, buradaki ek baklasını ya da kilidi kontrol edin. Genelde perçinli ek baklası kullanılmakla beraber bu iş için tasarlanmış başka ek ekipman da mevcuttur. Ek baklanızdaki perçinlerin sağlıklı olup olmadığını, ek baklanızın aşınmış olup olmadığını ya da korozyona uğrayıp uğramadığını kontrol edin.

Zincirinizle çıpanızın ve zincirinizle hırça mapanızın buluştuğu noktalarda zincirinizin gam yapmaması ve demirinizin locaya uygun açıda oturabilmesi amacıyla fırdöndüleriniz bulunmalıdır. Galvanizli ya da paslanmazdan yapılmış olan bu fırdöndünün paslanma durumunu ve fiziksel kondisyonunu kontrol edin. Paslı bir fırdöndünüz varsa acilen değiştirin. Bazen aşırı yükten fırdöndüler deforme olup sıkışabilirler, sıkışmış, bükülmüş fırdöndüleri değiştirin. (Sakın çekiç ve benzeri materyallerle düzeltmeye çalışmayın.) Unutmayın hiçbir şeyin ömrü sonsuza kadar değildir. Çok bağlantılı bir ekipman olan fırdöndü oldukça naziktir.

www.kayrayelken.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.