Etkinlik

Naviga - - Navİgasyon -

Gastronomi şöleni

Türkiye’nin ilk gastronomi festivali Restoran Haftası’nın dokuzuncusu 15 Ekim-31 Ekim tarihleri arasında Türk mutfağı teması ile lezzet severleri yemeğe ve yeni deneyimler yaşamaya davet ediyor. 15 gün süresince Türkiye’nin en iyi restoran, bistro ve kafelerinde bu haftaya özel hazırlanmış menüler gastronomi tutkunlarıyla buluşuyor.

Gastronomi ve pazarlama danışmanlık firması ‘Dude Table' tarafından düzenlenen Restoran Haftası'nın gastronomi ortağı, Türk mutfağını ve yerel değerlerini korumak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Metro Türkiye, İstanbul ve Gaziantep'te şehrin en önemli restoranlarının katıldığı projeyle karşımızda. Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için özel olarak hazırlanmış menüler ile geleneksel lezzetler, yerel malzemeler ile hazırlanan yenilikçi yemekler, sokak lezzetleri ve özel tarifler lezzet tutkunlarına yepyeni deneyimler yaşatmayı planlıyor.

35 TL öğlen menüleri, 55 Tl'lik akşam menülerine ek olarak tüm dünyada Michelin yıldızlı restoranlarda sunulan ve o restoranın şefinin yarattığı en özel lezzetler de ‘tadım menüleri' adı altında deneyimlenebilecek. Bu yıl ayrıca Restoran Haftası menülerinde yeni bir kategori de var: 35 Tl'ye sunulacak kahvaltı menüleri.

Kanyon'da 20 Ekim'de gerçekleştirilecek olan Restoran Haftası Tek Lokmada Türk Mutfağı etkinliğinde de tek lokmalık lezzetlerin yanı sıra keyifli müzik dinletilerinin de eşlik edeceği atölye çalışmaları, uzmanlar, ünlü şefler ya da yemek kitabı yazarları gibi konuklar ile sohbet buluşmaları ve tadımlar gerçekleşecek. Social Table etkinlikleri, ülke mutfağının gizli kahramanları üreticiler ile sohbetler ve tadına doyulmaz sokak lezzetlerinin sunulduğu Sokak Yemekleri Partisi'nin yanı sıra Gastro Art, Gastro Fashion temalı etkinlikler de Restoran Haftası'na renk katacak. Ülke gastronomisine yön veren restoranlar ve sektörün lider şefleri misafirleriyle buluşacak: Derin Arıbaş, Kaan Sakarya, Didem Şenol, Tevfik Alparslan, Deniz Temel, Aydın Demir, Faysal Üren, Rıza Belenkaya, Hazer Amani, Cihan Kıpçak, Üryan Doğmuş, Giancarlo Gottardo, İsmet Saz...

Mekanlar ise şöyle; Akali, Alaf Kuruçeşme, Alaf Sokak, Ali Ocakbaşı, Asitane, Bakla, Banliyö İstanbul, Basta Street Food Bar, Bayazhan, Beyaz Fırın Brasserie, Cafe Cadde, Del Mare, Divan Pub Ataşehir, Divan Pub Erenköy, Draft Gastro Pub, Escale Kanyon, Feriye Palace, Fireroom, Frankie, Gram Kanyon, Halat by Divan, Hünkar, İntema Yaşam, Kebapçı Halil Usta, Köşebaşı, Lara's Gourmet Burgers, Lokmata, Louie İstanbul, Marcel Patisserie, Markus Prime Ribs Society, Masabuka, Mendel's, Midpoint, Mini Eatery, Nev Kanyon, Nişantaşı Brasserie, Passage No:163, Plus Kitchen, Poco Loco, Pulat Çiftliği, Raf, Showroom, Smelt&co., Snob Street Food, Spago, St. Regis Brasserie, Suvla Kanyon, Şans Restaurant, The Steeve by İsmet Saz, Welldone, Yumma, Zula... www.restoranhaftasi.com Facebook/restoranhaftasi Instagram/restoranhaftasi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.