040 Refit

Eve dönüş

Naviga - - Navİgasyon -

Bodrum İçmeler’deki Ege Yat Tersanesi’nde vücut bulup 2005 yılında sahibine teslim edilen Santa Maria, uzun seyirler yapmak için tasarlanmış klasik bir gulet. Akdeniz limanlarını dolaşıp milleri dümen suyunda bıraktıktan sonra Bodrum’a dönen gulet, uzun soluklu ve kapsamlı bir bakım onarıma girdi. Ege Yat’ın Ören’deki tersanesine çekilen Santa Maria’nın dış mekanları, güverte yardımcı makinaları, mekanik aksamın güncellenmesi öncelikli yapılacak işler listesindeydi.

İşler güçler

Ege Yat, tekne üzerinde ‘beni baştan yarat’ dönüşümüyle sonuçlanan süreci şöyle anlatıyor:

Üç kamaralı teknenin küpeştelerinin yükseltilmesi,

bastonunun uzatılması ve armasının yenilenmesi gibi yapısal değişiklikler için çizim üzerinde çalışılırken malzeme alımları tamamlandı. Ardından güverteler sökülerek küpeşte ve bastondaki kaynak işlerine geçildi. Data Hidrolik dikey ırgatlar, Opacmare elektro hidrolik pasarella sistemle bütünleştirilip monte edilmeden önce yeni güverteler döşendi. Babalar, koç boynuzları, korkuluklar, ırgat tavası, çıpa levhası, çarmıh lamaları gibi tüm paslanmaz ekipman yeni yüzleriyle güverte üstündeki yerlerini aldı. Alüminyum heçler değiştirilirken, marangozlar ana kamara üzerinde bulunan heçi teknenin aslına uygun olarak yeniden imal etti.

Ege Yat’ın imzası, özellikle kıç güvertedeki yarım daire şeklindeki geçişte ve yanaşmalarda çapariz olmaması için tasarlanan kıç uzanma alanında görülüyor. Burada en dikkat çeken detay krom aparatlarla güverteye monte edilen, özel tasarım, metal ayaklı, antika ham ahşap tablalı masa.

Kıç güverte üzerindeki kaptan köşkünü de içerisine alan, krom iskeletli tente ile kapandı. Çelik direkler yerini alüminyum direklere bırakırken yelkenler ve arma telleri yeni arma planına uyarlandı. Üst binanın maun kaplaması sökülerek gövdeyle aynı renge boyanarak beyaza büründü.

Teknenin dışı gibi içi de yenilik rüzgârından nasibini aldı. Verniklenerek tazelenen tüm iç mekanların yanı sıra salona özel TV ünitesi imal edildi ve merdivenler bu yeni üniteye göre revize edildi. Tüm mutfak ekipmanı, perdeler, aydınlatma armatürleri, prizler, anahtarlar, kısacası Santa Maria’da ne var ne yoksa yenilendi.

Bir teknenin teknik alanlarının güncellenmesi, estetik değişimden çok daha önemli elbette. Ege Yat bu bilinçle baş pervane ve jenerator gibi ekipmanı yenileyerek sisteme entegre etti. Ana makinalar rektifiye edildi, klima ve tüm pompalar sökülerek elden geçirildi. Tüm tanklar ve sintineler temizlendi, boyandı.

Yeni Simrad navigasyon ekipmanı mevcut sisteme uyarlandı; tekneye profesyonel müzik-eğlence sistemi bağlandı. Tüm bu değişim, RINA klas kurallarına uygun olarak yapıldı ve Santa Maria’nın sertifikası yenilenerek yeni rotalarda yelken açmak üzere suya kavuştu.

Tam boy: 30 metre En: 7 metre Ağırlık: 100 ton www.aegeanyacht.com

Sonra

Önce

Sonra

Önce

Sonra

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.