Başarı

Kulaçla yedi okyanus

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: ŞULE KAYA

Emre Erdoğan konuşmasına; “Yüzmeyi, babamın beni iki yaşındayken denize atmasıyla öğrendim. Birçok insanda travmaya yol açacak bu durum, bende büyük bir aşk yaratmış ki bir daha denizden kopamadım” diye başlıyor. 32 yaşındaki yüzücünün 11 yaşındayken başladığı su topu ise hayatının değişmesine neden olmuş.

“Su topu benim önümü açtı. Bu spor sayesinde Amerika’da burs kazandım ve üniversiteyi orada okudum. Amerika’da yaşarken su topunun yanı sıra yüzdüm, kürek yaptım. Türkiye’ye döndüğümde bir süre daha su topuna devam ettim ama artık başkaları yüzünden birşeyleri kaybetmek hoşuma gitmez olmuştu. Evet, başkaları sayesinde başarı da kazanıyordum ama bireysel olmayı tercih ettim ve takım sporunu bıraktım.”

Bu kararının ardından ilk olarak serbest dalışı deneyen Erdoğan, çok kısa süre içerisinde de 30-35 metreye kadar iner. Ancak bu deneyim sonunda denizin dibinde değil üstünde olmak istediğini anlar. Sonra açık deniz yüzme yarışlarına katılmaya karar verir. Daha doğru dürüst antrenman bile yapmadan Çanakkale Kupası’na katılır ve ilk yarışında genel klasman dördüncüsü olur. Ardından Datça Kış Kupası ve Aquamasters Türkiye Şampiyonluğu’nda birincilik elde eder. Sonra tekrar Çanakkale Kupası’na katılır ve bu kez şampiyon olur.

Bir gün Amerikalı arkadaşının telefonuyla Emre Erdoğan’ın Oceans Seven macerası başlar. “Arkadaşım üç kişilik ekiple Cebelitarık Boğazı’nı geçeceklerini söyledi ve beni de aralarına davet etti. Derinliği 1.100 metreyi bulan, akıntılarla dolu 18 kilometrelik boğazı, 4 saat 40 dakikada yüzdük. Aslında 2,53 saatte geçebilirdik ancak Cebelitarık Boğazı’nın berbat bir akıntısı var, ona denk geldik.”

Manş’ta yılın en iyisi

Cebelitarık’ın ardından uzun süredir hayallerini süsleyen Manş’ı da yüzerek aşabileceğine karar verir Emre Erdoğan. Daha önce boğazı birkaç kez yüzerek geçen ve bu işlerle ilgilenen Kemal Resa Alsaran’la iletişime geçer. Ancak bunun için sadece Manş Denizi’nin en soğuk olduğu temmuz ayında yer vardır. Temmuzda su sıcaklığının 1316˚C arasında değiştiğini söyleyen Erdoğan buna rağmen yüzmeyi kabul eder. “Manş’ı temmuzda ancak beş-altı kişi geçebilir. Ben zaten yaz kış denizde yüzdüğüm ve soğuğu sevdiğim için tamam dedim. Ancak her şey aleyhime gelişti. Temmuz 2016’da, ben yüzmeden iki gün önce Türkiye’de darbe girişimi oldu. O psikolojiyle gözüme uyku girmeden Manş’ta yüzdüm. 5,5 saat sonra omuzum sakatlandı, ağrımaya başladı. Ama yine de 9 saat 35 dakikada parkuru tamamlamayı başardım. Fakat Türkiye’deki durumlar nedeniyle buna sevinemedik bile.”

Emre Erdoğan, tüm bu aksiliklere

rağmen 2016 yılının Manş’taki en hızlı erkek yüzücü kupasını elde etmeyi başarır. Hatta Türkiye tarihinde bu kupayı ilk alan kişi de o olur. Genç yüzücü halen bugüne kadar Manş’ta yüzen 2.200 kişi arasında ilk 100’de yer alıyor.

Yüzücünün Oceans Seven macerasında bir sonraki durağı bir sene sonra Catalina Boğazı olur. Los Angeles’ta bulunan Catalina Boğazı macerasını da şöyle anlatıyor Erdoğan:

“Catalina’da mesafe 33 kilometre ama akıntıyla 39 kilometreye çıkıyor. Sırtımda zaten bir-iki yırtıkla gitmiştim oraya. Herkes bana yüzmememi tavsiye etti ama ben bu fırsatı kaçıramazdım. Buna rağmen parkurun yarısını 3 saat 57 dakikada yüzdüm ve bu dünya rekoruydu. Tam rekor geliyor derken sırtıma şiddetli bir ağrı girdi. Ağrı kesici aldım işe yaramadı. Beni kanoyla takip eden kişi ‘Bunu yapmak istediğine emin misin?’ diye sordu. Çok acı içindeydim ama emin olduğumu söyledim. O andan itibaren beni takip eden kano ve teknenin varlığını unutmaya karar verdim, yüzmeye başladım. Bir yandan da bitirebilmek için dua ediyorum. Derken 21. kilometrede tekneden ‘Akıntı arkandan geliyor, sana yardım ediyor’ diye anons geldi. Dualarıma cevap geldiği için o kadar mutlu oldum ki. Akıntı beni bedavadan 3 kilometre attı. Ama sonra tabii kıyıya 3,5 kilometre kala terse döndü. Yüz yüz bir türlü gidemiyorum. O sırada da altımdan bir mavi köpekbalığı geçti. O anda söylesem o kadar yüzdükten sonra beni tekneye alırlar diye korktum, söylemedim. En sonunda kıyıya çıktım ama acı ve yorgunluktan küt diye bayıldım.”

Deniz benim dostum

Artık arkasına Sensodyne markasının desteğini de alan Erdoğan için şimdi sırada Hawaii’deki Moloka’i Boğazı var. Burası da çok zor bir deniz, hatta Erdoğan’a göre belki de en zoru. Hava sıcak, deniz sıcak, dalga boyu 3,5 metreleri buluyor ayrıca bir de karşıdan gelen akıntı var. Üstelik bu kez parkur tam 65 kilometre! Erdoğan, uygun koşullar oluştuğunda Moloka’i Boğazı’nı da geçecek.

Erdoğan’ın hedefi Oceans Seven’ı rekorla tamamlamak. Bu yüzden her yüzüşünü en iyi dereceyle bitirebilmek için çabalıyor. Her gün kara antrenmanı yapıyor, her hafta yaz kış demeden denizde ortalama 30 kilometre yüzüyor. Bunun dışında meditasyon ve yoga yapıyor. Meditasyon sayesinde yüzerken uyumayı başarabildiğini söylüyor Erdoğan; “Bu benim çok yaptığım bir şey. Manş’ı geçerken uyudum mesela. Gözlerimi kapıyorum ve zihinsel olarak uyuyorum ama yüzmeye devam ediyorum. Performansımı da etkilemiyor bu durum.”

Uzun mesafe yüzüşlerinde motivasyonunun kırılıp kırılmadığını merak ediyorum Erdoğan’ın. Şöyle yanıtlıyor: “Yüzerken fantom ağrılar (gerçekte olmayan, beynin yarattığı) giriyor bedenime, sudan çıkmam için zorluyor beni. Ama ben kendimi ‘Bunu bitireceksin, hayatta hiçbir şey kolay değil, bu da kolay olmayacak’ diye telkin ediyorum. Dünyada bir tek insanoğlu ‘ben yoruldum’ deme hakkına sahip. Böyle bir lükse sahip olmadığımı düşünerek giriyorum suya.”

Pekiyi ya köpekbalıkları? Bir sonraki parkuru Moloka’i’nin özellikle büyük beyaz köpekbalıklarıyla ünlü bir yer olduğunu ve bu yüzden çoğu kişinin orada yüzmekten korktuğunu söylüyor Erdoğan ve sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Ben deniz temizleyen bir insanım ve denizin karmasına çok inanırım. Antrenman yaptığım her yerde hiç istisnasız dip temizliği yaparım. Denize iyilik yapan bir kişiye denizden kötülük geleceğine inanmıyorum. Denizin de beni koruduğuna inanıyorum ve oradaki hiçbir canlıdan korkmuyorum. Bu da bana zihinsel açıdan rahatlık sağlıyor.”

Hedefi eğer her şey yolunda giderse tüm parkurları üç sene içinde rekor kırarak tamamlamak olan Erdoğan önünde Moloka’i Boğazı’nın yanı sıra İngiltere-İrlanda arasındaki Kuzey Kanalı, Yeni Zelanda’daki Cook ve Japonya’daki Tsugaru Boğazı var.

Emre Erdoğan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.