Yeni ufuklar

Derinleri aydınlatanlar

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: ALARA NOYAN

Son dönemde sualtı teknolojisinin ön plana çıkmasıyla pek çok ülke petrol endüstrisi, sualtı araştırmaları ve savunma sanayii için AUV üzerinde çalışmaya başladı.

Bu araçlarla suyun derinlikleri hem askeri hem de sivil alanda keşfedilebiliyor. Askeri hizmettekiler keşif, mayın tespiti ve imhası görevini üstlenirken, özel sektörde kullanılanlarsa maden yatakları keşfi, sualtındaki kablolar ile çeşitli yapıların kontrolü ve deniz canlılarının incelenmesinde büyük rol oynuyor.

Bizde ise bu konudaki başarılı çalışmalardan birini; İtü’nün çeşitli fakültelerinden öğrenciler Gemi İnşaatı Deniz Bilimleri Fakültesi bünyesinde ve Öğr. Üyesi Dr. Bilge Tutak danışmanlığında yapıyor.

Ekip bu teknoloji için araçlar tasarlamaya başladığında hedeflerinde uluslararası yarışmalar da vardı.

Tasarlanan uzaktan kumandalı sualtı araçları, her yıl Amerika ve Türkiye’de düzenlenen Mate ROV International Competition adındaki yarışmalarda jüri karşısına çıktı. İTÜ ekibi, AUV takımı olarak kendilerini uluslararası alanda hazırlayarak 2017’deki yarışmaya ilk kez katılmak için canla başla çalıştı. Bunun sonucunda ortaya çıkan ‘BEEROV’ adını verdikleri araçları ile Mate ROV International Competition 2017’nin Türkiye kazananı olmayı başardı. BEEROV, Türkiye’den sonra Mate ROV International Competition 2017, ABD Los Angeles finalinde ülkemizi ve İTÜ’YÜ temsil etti. Halen yazılım ekipleri aracı, otonom çalışmalarında kullanıyor.

AUV takımının bünyesinde elektronik, mekanik, organizasyon ve yazılım alt ekipleri bulunuyor. 2018’de tüm bu alt ekipler güçlerini birleştirerek ortaya üçüncü araç Slipperyrov’u çıkardı. Aracın kendine özgü tasarımı, işlevselliği, modülerliği ve elektronik tasarımı Mate ROV 2018, ABD jürisi ve diğer yarışma ekipleri tarafından takdir edildi. Bu beğeniler de ekibe beraberinde Mate ROV Türkiye 2018’de birincilik, Mate ROV International Competition 2018, ABD Seattle’da ise 11.’lik getirdi. Ekip, Abd’den döner dönmez dördüncü araç için çalışmaya koyuldu. Denemelerde kullanmak ve ekibin ROV envanterini genişletmek için MINIROV adını verdikleri aracı yeni bir yarışmaya hazır hale getirdi. AUV takımı, bu aracın 2019 yarışmalarında onlara yardımcı olacağını söylüyor. Şu ana kadar tasarladıkları kamera kutuları, ana elektronik tüpü, LED kutuları gibi parçaların özgünlükleriyle ön plana çıktığını vurguluyor. Torpido ateşleme sistemi, kamera kutuları tasarımı, çok eksenli robot kol, aracın üretimi ve elektronik kart tasarımları da bugünlerde ekibin kafa yordukları konular. Şimdi hedefte bir başka büyük yarışma olan Robosub 2019’da ülkemizi ve üniversitelerini uluslararası seviyede gururla temsil etmek var.

www.itu.edu.tr

AUV: Yolda 5. Araç (2019)

Slippery ROV 3. Araç (2018)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.