Denizde lüks

Hayal edilmeyeni hayal et!

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Süperyat dünyasında bazen insan, Alice Harikalar Diyarı’na adım atmış gibi oluyor. İhtiyaçla açıklanamayacak detaylar bu dünyada şekilleniyor, hayalleri süslüyor ve bazen öyle ilgi görüyor ki küçük yatlara da uygulanmaya başlıyor. Viveur’ün sunduğu ‘ortam yaratma’ hizmeti, inşaat sektöründen denize uyarlanarak süperyatlara taşındı; zamanla küçük boy teknelere uyarlanır mı hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Her şey hayalle başlıyor

Ortam yaratımı elbette mekana göre hayaller kurmakla başlıyor. Viveur süperyat sahibinin istediği ortamı yaratacak teknik ve malzemeleri araştırıyor, tasarımı hazırlayarak sunuyor. Yat sahibi kararını verdikten sonra da projeyi hayata geçiriyor. Kendinizi bir piyanistin konserinde gibi mi, sahilde ailenizle baş başa mı ya da karla kaplı bir coğrafyada ıssızlığın ortasında mı hayal ediyorsunuz? Viveur bu hayalinizi yarattığı atmosferle tamamlıyor. Aydınlatma, üç boyutlu sanal gerçeklik uygulamaları gibi unsurlarla geliştirilen ambiyanslar, akustik, ısı, koku ve görsel unsurlarla da destekleniyor. Tüm bunlar bir düğmeyle ya da sesli komut sistemiyle devreye giriyor.

Ortam seçeneklerinden birkaç örnek vererek konuyu biraz daha ‘görünür’ kılmak isteriz. Violet adı verilen ambiyans, uyuduğunuz saatlerden en yüksek verimi almanız ve tazelenmiş bir şekilde yeni güne uyanmanız için tasarlanmış. İsteğe bağlı duyulurduyulmaz bir ses, müzik ya da tamamen sessizlik sağlanan ortamda rüyalarınıza lavanta kokusu eşlik ediyor. Süperyatların sinema salonları ya eğlence bölümleri için Vibrato, spor alanları için hafif serin hava sirkülasyonu ile tatlı kokuların hüküm sürdüğü ‘Vitality’ ya da ‘Party’ ortamı için canlı ve enerjik Vivacity... Şirketin Londra’daki ofisinde bunların dışında istediğiniz farklı seçeneklerle size özel bir ortam da tasarlanabiliyor.

Binalarda, çalışma ortamlarında, özel ofislerde havalandırma ve ısıtma sistemleriyle başlayan bu uygulamanın süperyatlarda da tercih edilebileceği fikrinden yol çıkan Viveur’ün yaratıcıları, hedef kitlelerini özel üretim büyük projeler olarak tanımlıyor.

Nasıl uygulanıyor?

Viveur, sistemi normalde inşa aşamasında ya da büyük bir refit yapılacağı zaman uyguluyor. Parfüm ya da koku uygulamaları havalandırma sistemi ile dağıtılıyor. Süperyat sahibinin istediği koku, özel olarak da üretilebiliyor. Hava akımı için difüzör ya da ızgara gibi dekorasyonu etkileyecek yöntemler yerine köşelerinde boşluklar olan tavan döşemeleri, sıcak ya da soğuk transferi için radyan panel tercih ediliyor. Böylece hem hava tüm tavan boyunca yayılıyor hem de farklı mekanları farklı ısılarda tutmak mümkün olabiliyor. Viveur’ün ortaklarından Miles Guy Cantley, sistemin enerji tüketimini şöyle açıklıyor, “Viveur mümkün olan her yerde ısıyı koruma felsefesiyle hareket ediyor. Sunucu dolabı, AV sistemi, motorun belli bölümleri hatta büyük projeksiyon ekranları bile birer ısı kaynağı olarak kullanılabilir. Bu ısıyı depolayıp dağıtan ürünler yaparak sistemin enerji ihtiyacını en az seviyede tutuyoruz. Böylece geleneksel sistemlere göre ciddi bir enerji tasarrufu sağlanıyor.”

www.viveur.co

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.