Mercek altında Hanse 508

Kendi hikayeni yaz

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: NAİL BAKTIR (KAYRA YELKEN)

Hanse’nin 50 feet üzeri yelkenli tekne pazarındaki liderliğini güçlendirmek amacıyla piyasaya sunduğu 508, bir üst modeli 548’de bulunan birçok özelliği taşıyor. Hanse’ye özgü sade güverte yerleşim planı, geniş ön güverte ve yükselmeden devam eden üst bina yapısı pontondan tekneye bakıldığında ilk fark edilenler.

Dış mekan

Havuzluk ve güvertede konfor tamamen ön planda tutulmuş. Çift masa ile hareket alanını işlevsel olarak kullanmak mümkün. İstendiğinde bu masalar bir parçayla birleştirilerek daha büyük bir masa elde edilebiliyor. Bu masalar ayrı ayrı inip kalkabildiğinden aynı zamanda yatak olarak da kullanılabiliyor. Güvertede kanallara gizlenmiş halatlardan dolayı herhangi bir çapariz söz konusu olmuyor. Baş tarafta personel kamarası için gayet geniş bir alan ayrılmış. Bu bölümün ön tarafında dışarıdan ulaşılamayan demir loçasına bölme içinden çok rahat müdahale edilebiliyor.

Seyir esnasında görüş gayet iyi. Teknenin her noktasını dümendeyken görerek kontrol edebiliyoruz. Ayrıca kıç aynadan açılan yüzme platformu içinde sizi bir sürpriz bekliyor. Şimdiye kadar bu boyda teknede rastlamadığımız genişlikte ve rahatlıkta bir merdiven var ki denize girip çıkmak çok kolay. Ayrıca bu platform, deniz seviyesinin altına kadar inebildiğinden, teknenizde size özel bir kumsal hissi veriyor.

Yine kıç taraf isteğe bağlı olarak mangal, lavabo ve buzluklu bölmelerden oluşan bir bar donanımı ile zenginleştirilebiliyor.

Kullanım ve konfor

Uzun arması sayesinde daha büyük ve güçlü bir yelken planı sunan Hanse 508’in yelken kapasitesi ikinci baş ıstralyayla artırılabiliyor. Bu sayede standart olarak gelen kendinden tramolalı floğu kısa süreli orsa seyirlerinde kullanırken, daha uzun süreli seyirler ve geniş açılı rüzgârlarda büyük bir ön yelken tercih edebiliyorsunuz.

Hanse 508 deneme seyri için ekipteki arkadaşlarımızla birlikte marinadan ayrıldıktan sonra çok kısa sürede elektrikli iki vinç sayesinde yelkenlerimizi kolayca açtık. İlk olarak orsa seyri ile performans denemelerine başladık. Tek başına tramola atmanın, trim yapmanın keyfi inanılmazdı. 50 feet’lik bu tekneye sadece iki vinç konulmasına başta biraz şüpheyle yaklaştım ancak kullanmaya başlayınca yeterli olduğunu gördüm. Halat donanımının kokpite kadar çok akıllıca ve çapariz vermeden döşenmiş olmasının bunda etkisi çok büyüktü. Farklı kullanım taleplerini karşılamak için Hanse’nin 18 ayrı seçenek sunması da çok dikkat çekici; altını çizmeden geçmeyelim...

Deneme seyrinde hava 2-3 kuvvette esiyordu. Bu büyüklükte bir tekne için hafif hava diyebiliriz. Ancak düşük havalarda performans çok daha fazla önem kazanır.

Seyir esnasında rüzgâra yaklaşma açıları ve hızı gayet yeterli. 45˚’lik gerçek rüzgâr açısında 7,5 knot’lık bir sürate erişebiliyor. Havanın yükselmesi ile tekne çok kısa sürede tepki vererek süratleniyor ve yatış derecelerinde hiçbir rahatsız edici durum hissettirmiyor. ‘German sheet’ (ana yelken ıskotalarının arkadaki vinçlere geldiği sistem) döşenmiş ana yelken ıskotası ile her iki taraftan ana yelkene trim yapabilirsiniz. Özellikle orsa seyrinde self tacking (kendinden tramolalı) sistemi sayesinde inanılmaz kolay tramola atılabildiği için seyir daha fazla keyif veriyor. Sanırım artık alesta tramola komutu sadece misafirleri bilgilendirmek amacıyla

kullanılacak. Manevralarda dümen dinlemesi gayet rahat ve güvenli bir his veriyor. Tabii bu kadar kolay tramola atılınca ve altımda 50 feet’lik tekne olunca içimdeki yarışçı ruhu kabardı. Sanki Boğaz yarışındaymış gibi arkaya tramola atıp durdum. Dış çekim yapan diğer teknedeki arkadaşlarımız telsizle “Size yetişemiyoruz” diye serzenişte bulunup yarışta olmadığımızı hatırlatmak zorunda kaldı. 90˚’lik gerçek rüzgârda apaz seyrinde daha da süratlenerek 8-10 knot’lara çok hızlı bir şekilde çıkıyor. Pupada hızımız biraz düşse de konforlu bir seyir yaşadık. Apaz ve pupa seyirlerinde kullanılan asimetrik balon sistemi altyapısı teknede standart olarak sunulmuş. Bu sayede çok daha fazla süratlere çıkılabiliyor. Ayrıca bu verileri hazırlanmış polar diyagramla da karşılaştırma imkanımız oldu. Ve çok yakın değerleri yakalayabildik.

Test ettiğimiz teknede kokpitteki elektroniklerin konumlandırılması kullanım kolaylığı sağlıyor. B&G marka elektronikler işlevsel ve kolay kullanımı bir arada sunduğundan seyir esnasında içeriye girmeden tüm kontrolleri yukarıdan yapabiliyorsunuz. Motor seyrinde de sessiz ve hızlı olduğunu gördük 2500 devir/saatte 8,2 knot sürate ulaşabiliyor. Tornistanda dümen dinlemesi, manevralarda baş pervanenin gücü gayet başarılı.

İç mekan

İç mekan da dış mekan gibi sadelik, kullanım kolaylığı ve rahatlık göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Dışarıdan içeriye girerken fazla dik olmayan ve rahat inilen bir merdiven kullanılmış.

Gerçek rüzgâr hızı (TWS): 6, 8, 10, 12, 14, 16, 20 knot Flok Asimetrik-simetrik balon Code Zero

Ayarlı kıç ıstralya (backstay)

Hanse 508’in yelken yapmayı kolaylaştıran arma sistemi; "Yelkenleri sizin için trim ettik, bunun yanında pürüzsüz çalışan bir backstay sistemi koyduk. Bu harika çalışan backstay sistemi sayesinde direği ve yelkenin şeklini her rüzgâr şiddetine göre kolaylıkla ayarlayabilirsiniz” sözleriyle tanıtılıyor

İş dümen sisteminin tasarımına geldiğinde, Hanse, bu konuda güvenlik ve sağlamlıktan taviz vermeden çeviklik sunuyor. Bunun için tasarlanan dümen yelpazesinin etkili yüzeyi normalden/muadillerinden daha fazla alana sahip. Bu da her hava koşulunda dümen tutmayı kolaylaştırıyor

L salma (standart) su kesimi 2,38 metre L salma su kesimi 1,98 metre

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.