yanıtlar? Sorulara a

Sigorta, marina sorunları ya da meteoroloji... Kafanıza takılan soruları [email protected] adresine yollayın, Teknik Kurul uzmanlarımız cevaplasın.

Naviga - - Teknİk Kurul -

Teknem çok eski. 30.000 Tl’lik sigortası mevcut. Ağustos sonlarında Simi Adası’na gittik. Giriş yaptık. Daha sonra Rodos’a gittik. Çıkış yapmak istediğimizde Yunan Sahil Güvenliği sigorta tazmin miktarını düşük bularak, 2014 yılında çıkarılmış mevzuatına dayanarak mesuliyet sigorta primlerinin 500 euro olması gerektiğinden söz etti ve sigorta şirketinden ek poliçe getirmemizi istedi. Sigorta acentasını aradık. Çıkışımız için iki günlük ek poliçe düzenlemesini istedik. Hiçbir şirket bu sorumluluğu almadı. İki gün çıkış yapamadık. Şimdi bizimki gibi eski teknelerle Yunan Adaları’na nasıl gideceğiz? Yoksul amatör denizciler için sigorta şirketleri çözüm üretemez mi? Şefik Çalık

Mehmet Atay cevaplıyor: Şefik Bey, araç sigortalarında iki ayrı teminat vardır ve bunlar için iki ayrı poliçe tanzim edilir: Kasko ve trafik sigortası. Kasko, sizin kusurunuz olup olmamasına bakmaksızın (yeter ki ağır kusur, kasıt olmasın) aracınızda meydana gelen hasarı poliçe şartları kapsamında öder. Trafik sigortası ise tamamen kusura bağlı olarak diğer araçların hasarını yani üçüncü şahısların hasarını öder. Size bir ödeme yapmaz. Tekne sigortalarında bu iki teminat genelde birlikte verilir ve yine genelde sorumluluk limiti tekne bedeli ile sınırlı olarak verilir. Yunanistan ise euro bazında yüksek limitli bir sorumluluk teminatı görmek istiyor yasaları gereği. Sizin teknenizin sigorta bedeli düşük olduğu için, muhtemelen sorumluluk teminatınızın bedeli de aynıdır diye tahmin ediyorum. Poliçeyi görmeden kesin ifadeler kullanmam doğru olmaz. O nedenle de Yunanistan’ın istediği limitin altında kaldığı için sorunu yaşamış olduğunuzu varsayıyorum. Günümüzde bu sorun birçok tekne sahibinin başına geldiği için, bazı sigorta şirketleri, tekne bedeli ne olursa olsun, Yunanistan’ın istediği limite sahip sorumluluk teminatını poliçelerine eklemeye başladı. Sigorta yaptırırken, Yunanistan klozu diye sorarsanız, uygun cevapları alabilirsiniz. Ama eğer sigorta şirketini değiştirmek durumunda kalırsanız da, korkarım, daha önce burada gündeme geldiği gibi, teknenizin yaşı sebebi ile sigorta bulmakta zorlanacaksınız. Konuyu araştırırken DADD’ıN (Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği) sigorta çözümünü de sormanızı öneririm.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.