OLED vs LED Hangi Teknoloji Daha İyi?

Kısaltmalar arasındaki savaşın son örneği, OLED vs. LED, bir zamanlar olduğundan çok daha yoğun rekabet içindeler. Daha önce çok kolay olarak kazananı belirleyebildiğimiz bu kategoride şimdi her bir kuruşu daha iyi kullanmak adına hazırladığımız karşılaşt

Newtech - - İÇİNDEKİLER - Yazı: Çağrı Babuçcuoğlu

2013 yılında ilk OLED TV’ler ortaya çıktığında her ne kadar mükemmel siyahlarından ve müthiş renklerinden ötürü sevilseler de LED/ LCD TV’lerle karşılaştırılamayacak kadar düşük parlaklık seviyeleri sebebiyle geride kalmışlardı. Yeni ürünlerle eskiler arasında bir de büyük bir fiyat farkı vardı fakat artık hepsi değişti. OLED TV’ler hiç olmadığı kadar parlak ve fiyatları çok daha uygun.

LED nedir?

Light Emitting Diode sözcüklerinin kısaltmasıyla meydana gelen terim, Işık Yayan Diyot olarak dilimize çevrilir ve basitçe çalışma prensipleri, yarı iletkenden geçen elektronların ışık olarak açığa çıkarılmasına dayanır. LED’ler floresan ya da filamentli ampüllere kıyasla çok daha küçük olabilir ve çok yüksek parlaklıklara ulaşabilirler.

Şu an için OLED panellerin tek üreticisi konumunda olan LG, Sony ile de bir anlaşmaya sahip. Bu anlaşma sayesinde LG paneller, Sony Bravia serisi gibi üst segmentteki televizyonlarda kendilerini göstermeyi başarıyorlar. Alanın büyüklerinden Samsung, akıllı telefonlar için sektörün en iyi OLED ekranlarını üretiyor olsa da henüz televizyonlara bunu aktarmak gibi bir düşüncesi yok gibi görünüyor.

Sony ve LG’nin OLED televizyonları aynı panelleri kullansa da görüntü kaliteleri, daha doğrusu karakteristikleri arasında ciddi farklılıklar görmek mümkün. Bu farklılığın temel sebebi olan görüntü işlemcileri firmalara özel ve ortaya çıkarılan görsellerde ciddi etkilere sahipler. Şu an için sektörün en iyi görüntü işlemcileri Samsung, Sony ve LG’ye ait.

Peki hangisi daha iyi?

Teknolojilerin tam olarak ne anlama geldiğini anladıktan sonra şimdi karşılaştırabiliriz.

OLED TV’lerin yüksek fiyatı itibariyle aynı fiyat sınıfındaki LED/LCD’leri baz alarak yaptığımız bu karşılaştırmalar kilit noktaları ele alıyor.

Parlaklık

Parlaklık konusunda LED TV’ler OLED’lere oranla ciddi olarak avantajlı konumdadır. Arkaplan ışıklarının ulaşabildiği yüksek parlaklık değerleri, ekranların aydınlık ortamlarda da görünür kalmasına imkan sağlar.

OLED pikselleri uzun süre maksimum parlaklıklarında kullanmak sadece kullanım ömrünü kısaltmakla kalmaz, aynı zamanda pikselin tamamen sönmesi biraz daha uzun sürebilir. Karanlık bir odada OLED TV en iyi performansı gösterecek olsa da LED TV’ler gün ışığı alan ya da iyi aydınlatılmış bir ortamda daha iyi görünecektir. OLED paneller son yıllarda LG ve Sony’nin de katkılarıyla birlikte inanılmaz parlaklık değerlerine ulaştılar. Bu hızda devam ederlerse OLED’ler yakın zamanda LED/LCD TV’lerin önüne geçecektir.

Kazanan: LED/LCD Renk alanı

OLED TV’ler her ne kadar bu kategoride en iyisi olmak üzere çıkarılmış olsalar da Samsung’un teknolojisi Quantum Dot LED (QLED) paneller arka ışığın saflığını artırarak LED TV’lerin renk parlaklığı ve renk gamında ilerlemesini sağladı ve OLED TV’lerle eşit hale getirdi. Geniş Renk Aralığına ve HDR teknolojisine sahip bir televizyon almak istiyorsanız hem OLED hem de LED seçenekleri bulmanız mümkün. OLED’in daha iyi kontrast oranı, karanlık odalarda görüldüğünde HDR açısından hafif bir avantaj sağlayacak olsa da premium LED/ LCD panellerdeki HDR bir üstünlüğe sahiptir. Bu üstünlük arkaplan ışığının ulaşabildiği çok yüksek parlaklık seviyelerinden kaynaklanır ve bu parlaklıklarda bile renk doygunluğunun korunmasını sağlar.

Kazanan: Berabere Tepki Süresi

Tepki süresi, her bir pikselin açık konumundan kapalı konumuna geçmesi için gereken süreyi ifade eder. Daha hızlı tepki süresi, daha az hareket bulanıklığı (motion blur) getirir. OLED’ler teknik yapılarından ötürü LED TV’leri bu kategoride tam anlamıyla yok ederler. OLED teknolojisi şu anda kullanımda olan herhangi bir TV teknolojisine kıyasla en hızlı tepki süresine sahiptir.

Kazanan: OLED Görüş Açısı

LED TV’ler için en iyi görüş noktası tam ortasıdır çünkü teknolojileri itibariyle kenarlara yaklaşıldıkça kontrastta değişme, renklerde kayma meydana gelir. OLED’ler bu problemlerin hiç birinden etkilenmez çünkü

ışık kaynağı piksellerin kendisidir. OLED’ler için bu alanda henüz rekabetçi bir LCD/LED teknolojisi ortalıkta görünmüyor.

Kazanan: OLED Boyut

OLED’ler bu kategoride kısa sürede çok yol kat etmiş olsa da genellikle LED/LCD ekranlar tarafından gölgelenmişlerdir. OLED üretim tekniklerinin gelişmesiyle beraber her geçen gün daha büyük tek parça paneller üretilmektedir ve bu paneller şimdilik 90 inç sınırlarını zorlamaktadır. OLED her ne kadar gelişse de şuan piyasada 100 inç ve üzeri LED/LCD’ler rahatlıkla bulunabilir.

Kazanan: LED/LCD Ekran Yanması

Bu alan çoğu kullanıcı için bir problem teşkil etmeyecek olsa da OLED’ler ile ilgili bir problem olarak var olduğu için sözünü etme gereği duyuyoruz. Ekran yanması olarak bildiğimiz olay aslında CRT TV’lerden günümüze kalan bir problem. O zamanlar ekranda statik bir görüntünün sürekli olarak gösterilmesinden kaynaklı olarak fosfor kaplamasının aşınması, bu görüntünün ekranda kalmasına sebep oluyordu. Aynı durum OLED panellerde de karşımıza çıkıyor zira her bir LED’in bir piksel olduğu bu TV’lerde sürekli aynı görüntüyü göstermek, bazı LED’lerin diğerlerine göre daha fazla aşınmasına ve tam olarak sönememesine sebebiyet veriyor. Bu problemle direkt olarak karşılaşmanız için sabit bir görüntüyü en yüksek parlaklıkta günlerce ve hatta aylarca açık bırakmanız gerekiyor. LED/LCD TV’lerde ayrı piksellerin olmaması bu problemin gerekçesini direkt olarak ortadan kaldırır. Bu sebeple kazanan gayet açıktır.

Kazanan: LED/LCD Güç Tüketimi

OLED paneller son derece incedir ve arka ışık gerektirmez. Arka planda sürekli açık kalması gereken bir aydınlatmaya sahip olmayan OLED paneller dolayısıyla daha az enerji tüketir ve daha verimlidir.

Kazanan: OLED Fiyat

OLED TV’ler, premium yani üst seviye TV’lerdir. OLED TV’ler arasında neredeyse hiç ekonomik ya da orta sınıf bir TV yoktur, fakat LED televizyonlar, birkaç yüz dolar ile birkaç bin dolar arasındaki fiyat aralığında değişebilir ve bu sayede OLED’lerden genel olarak daha erişilebilir haldedirler.

Kazanan: LED/LCD Sonuç

Görüntü kalitesi açısından son zamanlarda LED TV’ler her ne kadar geliştirilmiş olsa da hala kazanan OLED’dir. Bu nispeten yeni teknoloji aynı zamanda daha az enerji tüketir ve daha incedir.

26

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.