Twitter’daki Teknoloji Guruları

Twitter, sürekli değişen ve hareket halinde olan teknolojinin haberleri için de en iyi kaynaklardan bir tanesi. Biz de Twitter’da takip etmezsek olmaz denecek kişileri inceleyip sizin için kısa bir liste oluşturduk.

Newtech - - DOSYA -

Twitter’ın yapısı gereği günümüzde bir son dakika haber dağıtım platformu haline gelişi hiçbirimiz için sürpriz olmadı. Kısa ya da uzun metinlerle ve etiketlerle ulaşılabilen kitlelerin olduğu Twitter, sürekli değişen ve hareket halinde olan teknolojinin haberleri için de en iyi kaynaklardan bir tanesi. Çoğunlukla ilk olarak Twitter’da ortaya çıkan teknoloji haberleri, aynı zamanda geleceği etkileyen tartışmaların ve fikirlerin de başlangıç noktası oluyor. İşte tüm bunları dikkate alarak listelediğimiz, takip etmezsek olmaz dediğimiz teknoloji devleri ve guruları.

Endüstrinin Teknoloji Devleri Elon Musk (@elonmusk)

Bunun gelişini eminiz herkes görmüştür. Son zamanların dahi girişimcisi Elon Musk, sahip olduğu şirketlerin (Tesla, Boring, SpaceX) projeleri üzerindeki gelişmeleri ve şakalarını Twitter üzerinden 20 milyon civarındaki takipçisiyle paylaşıyor. Boring firması için finansman toplamak amacıyla bir zamanlar şapka satan Musk, satışlar çok iyi gidince Twitter’daki bilgilerinde mesleğini “şapka satıcısı” olarak değiştirmişti. Hesabı bilgilendirici, eğitici ve eğlenceli.

Bill Gates (@billgates)

Eş kurucusu olduğu şirketi Microsoft’ta artık günlük işlerde görev almıyor olsa da hala teknoloji endüstrisi hakkında fikirlerini paylaşan Gates, Microsoft hakkında pek paylaşım yapmıyor. Bunun yerine eşiyle birlikte kurdukları vakıf hakkında paylaşımlar yapan Gates, sosyal problemler ve bunların önemli sebepleri hakkında 50 milyon takipçisine paylaşım yapıyor. Oldukça aktif bir kullanıcı olan eski Microsoft CEO’sunun gönderileri sizin için yeterince Microsoft içermiyorsa firmanın şimdiki CEO’su Satya Nadella (@ satyanadella)’yı takip etmenizde fayda var.

Sundar Pichai (@sundarpichai)

Google artık bir arama motoru olmaktan tamamen çıkarak hayatımızın her alanında yer alan bir servis haline gelmeyi başardı. Firmanın reklamlar başta olmak üzere tüm mobil teknolojilerde bir kolunun olduğunu da hesaba katarsak Google CEO’su Sundar Pichai’nin de Twitter hesabının boş olmayacağını anlayabiliriz. Pichai endüstri trendleri hakkında fikirlerini paylaşmanın yanı sıra arada bir ailesi ve hayatıyla ilgili paylaşımlarda da bulunuyor.

Tim Cook (@tim_cook)

Apple CEO’su Tim Cook, kişisel hayatını son derece gizli tutan yüksek profil çalışanlardan. Kendisinin Twitter hesabında Apple ile ilgili haberlerin yanı sıra, okul ziyaretleri ya da sosyal problem içerikli paylaşımlar da görmek mümkün. Apple’ın girmeye çalıştığı her alanda paylaşım yapmaya özen gösteren Cook, özellikle eğitim ve sağlık alanlarına ağırlık veriyor.

Jeff Bezos (@jeffbezos)

Tim Cook gibi Twitter’a özel hayatını taşımayan Bezos, onun aksine girişimlere destek aramasıyla da bilinen bir yüz. Takipçileriyle etkileşime geçerek fikirleri destekleyen Bezos, Amazon’un kurucusu ve CEO’su olarak tanınsa da aslında Blue Origin ve The Washington Post da kendisinin firmaları. Doğal olarak bu firmalarla ilgili haberleri de Bezos’tan duyacağımıza şüphe yok.

Teknoloji Guruları Emily Chang (@emilychangtv)

Bloomberg’de teknoloji odaklı bir program sunan Emily Chang, “Brotopia: Breaking up the Boys’ Club of Silicon Valley” adlı Silikon Vadisi’nin kadınları hakkındaki kitabın yazarı. Kitabının konusu gibi teknoloji alanındaki kadınları teşvik edecek tweetler atan Chang, endüstrinin tamamı hakkında da engin bilgisini takipçileriyle paylaşıyor.

MKBHD (@mkbhd)

MKBHD, ya da asıl adıyla Marques Brownlee, teknoloji alanındaki en önemli gurulardan bir tanesi. YouTube kanalı üzerinden takipçileriyle buluşan MKBHD, videolarını yayına koyduğu anda milyonlarca kez izleniyor ve 6 milyon abonesiyle bu alandaki en büyük güçlerden bir tanesi. Twitter’daki 2,7 milyon takipçisine videolarını tanıtsa da yeni ürünler ve trendler hakkındaki görüşlerini ilk olarak Twitter’da paylaşan yıldız, genel olarak eğlenceli bir hesaba sahip.

David Heinemeier Hansson (@dhh)

Genel olarak Silikon Vadisi kültürü ve teknoloji endüstrisi hakkında yorumlar yapan Hansson, takipçilerini konular hakkında düşünmeye sevk ediyor. Basecamp yazılım geliştirme firmasının ortağı olan Hansson, aynı zamanda kolay bir uygulama, veritabanı

ve web geliştirme platformu olan Ruby on Rails’in de kurucusu.

Reshma Saujani (@reshmasaujani)

Girls Who Code adlı organizasyonun kurucusu ve CEO’su olan Reshma Saujani, daha çok kadını bilgisayar biliminde yer almaya teşvik etmeyi hedefliyor. Twitter’daki paylaşımlarında kadınların teknoloji endüstrisi içerisinde nasıl yetersiz gösterildiğini anlatan Saujani, aynı zamanda küçük kızların STEM programlarına girmelerini teşvik ediyor ve bunlara nasıl gireceklerini açıklıyor.

Diğer Tavsiyeler Kara Swisher (@karaswisher)

Recode teknoloji sitesinin eş kurucusu olan Swisher, tecrübeli bir teknoloji yazarı ve endüstrinin önemli haberleri hakkında tweetler atıyor. Kendisi çok sayıda talk showda konuk olarak yer alıyor ve teknoloji endüstrisinde en bilgili insanlardan bir tanesi.

Christopher Mims (@mims)

Swisher gibi teknoloji endüstrisi hakkındaki fikirlerini Twitter’da paylaşan Mims, The Wall Street Journal’da yazmaya devam ediyor. Twitter hesabı teknoloji haberleri ve fikirleriyle dolu olan Christopher Mims, takipçileriyle etkileşime girmekten de kesinlikle çekinmeyen birisi.

David Cohen (@davidcohen)

Yeni firma destekçisi Techstars’ın kurucusu ve yöneticisi olan David Cohen, yeni internet şirketleri hakkında tweet’ler atarken aynı zamanda sektörde olması gereken çeşitliliğe ve kapsayıcılığa vurgu yapıyor.

Charles Arthur (@charlesarthur)

The Guardian’da beş yıllık teknoloji editörlüğü kariyerinin ardından şu an freelance olarak sektörde çalışmaya devam eden Arthur, ‘Digital Wars: Apple, Google, Microsoft and the Battle for the Internet’ adlı kitabıyla da oldukça tanınıyor. Arthur’un kitabı internet ve bilgisayar sektörüne odaklanıyor.

Jeff Weiner (@jeffweiner)

LinkedIn’in CEO’su olan Jeff Weiner, doğal olarak firması ve firmanın gelişimi hakkında tweetler atıyor. Bunların yanı sıra Weiner iş ve teknoloji sektörleri arasındaki bağlantıya değinen tweetler atıyor ve iki sektörün liderleriyle röportajlar yapıyor.

Benedict Evans (@benedictevans)

Risk sermayesi firması Andreessen Horowitz’in ortağı olan Benedict Evans, 15 yıldan uzun bir süredir mobil teknoloji analisti ve endüstri alimi. Twitter hesabı da kendisi gibi Silikon Vadisi hakkında yorumla, kodlamayla ve genel olarak teknolojiyle alakalı her şey ile dolu.

Bored Elon Musk (@BoredElonMusk)

Elon Musk’ın hesabı ne kadar güzelse kendisinin parodi hesabı da bir o kadar komik. Musk’ın kişiliği dikkate alınarak oluşturulan hesap kesinlikle takip etmeye değer. Teknolojiyle ilgisi olmayanlar için bile komik olan hesap inovasyonlar ve teknoloji trendleri hakkında esprili yaklaşıma sahip tweet’ler atıyor. Tıpkı Musk gibi ancak daha uçuk, gülünç teknoloji fikirleri ince ince düşünüp takipçileriyle paylaşıyor.

SwiftonSecurity (@SwiftonSecurity)

Taylor Swift’ten etkilenen bu parodi hesap tweet akışınıza çok ihtiyaç duyduğunuz hoppalığı getirecek. SwiftonSecurity adından da anlaşıldığı üzere genellikle siber güvenlik ve IT kültürüyle ilgili yorumlarına Taylor Swift’ten şarkı sözlerini dahil ederek ilginç paylaşımlar ortaya çıkarıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.