Hayat Yenilenen MobilDeniz ile Daha da Güzel!

DenizBank İnovasyon Komitesi Başkanı Gürhan Çam’dan yenilenen MobilDeniz ile ilgili görüşlerini aldık

Newtech - - REHBER -

DenizBank’ın Dijital dönüşümün temelini oluşturan İnovasyon ve teknoloji kullanımı konusunda öncü olduğu tüm dünyaca kabul görmüş bir gerçek. “Mobile First (Her Şeyden Önce Mobil)” stratejimiz ile yenileme sürecine başladığımız MobilDeniz uygulamamızın ilk versiyonunu uygulama marketlerine koyduk. Bizim için MobilDeniz mevcut ve gelecek trendlere uygun, mükemmeli arayan bir uygulamadır. Bu nedenle müşteri ihtiyacından yola çıkan yaklaşımımız ile uygulamamızı geliştirmeye devam ediyoruz. Yenilikçi ürünlerimiz ile fark yaratırken dijital kanallarda müşterimize en iyi deneyimi sunmak için çalışıyoruz.

MobilDeniz’i yenilerken müşteriyi odağımıza alarak en iyi kullanıcı deneyimi ile en teknolojik trendleri buluşturmaya özen gösterdik. Dijital Kanallar Bölümü bünyesindeki Dijital Deneyim Yönetimi ekibimiz ile iki yıl boyunca müşterilerimizin yorumlarını, geri bildirimlerini ve alışkanlıklarını takip ettik. Aldığımız geri bildirimler temelde daha kolay ve modern bir kullanıcı ara yüzü ile performans problemlerine odaklanıyordu.

Benzer bir şekilde Türkiye’deki ilk mobil bankacılık uygulamalarından biri olmasına rağmen, MobilDeniz, hem kullanıcı ara yüzü hem de fonksiyonalite olarak rekabetteki öncü konumunu kaybetmeye başlamıştı. Bilgi Teknolojileri tarafında ise yazılım geliştirme maliyetleri, eski altyapı ve kod karmaşıklığı yüzünden oldukça artmıştı. Tüm işaretler artık yenilik ve değişim zamanı geldiğini belirtiyordu. Biz de teknoloji gücümüz Intertech ile en son teknolojileri kullanarak uygulamayı en baştan geliştirdik. Yeni MobilDeniz’in ilk versiyonunu, eski uygulamanın özelliklerini ve fonksiyonlarını karşılayacak şekilde planladık. Burada amacımız öncelikli olarak güçlü bir altyapı oluşturmak ve çevik yöntemlere adaptasyonu sağlamaktı. Yeni özellikleri ve talepleri iki – üç haftalık döngüler içinde MobilDeniz’e ekleyerek gelişimi sürekli kılmayı hedefledik. Böylelikle Yeni MobilDeniz’in müşterilerimiz nezdindeki geri dönüşlerini henüz uygulama geliştirme aşamasındayken toplamaya başladık.

MobilDeniz’i kullanıcılar ile buluşturmadan önce pilot olarak seçtiğimiz grupların kullanıma sunduk. Odak grupları, anket

sonuçları ve pilot gruplardan gelen geri dönüşleri değerlendirerek, MobilDeniz’i kullanıcı ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda değiştirip geliştirdik.

MobilDeniz’in geliştirme sürecinde, tüm kullanıcı deneyimi pratiklerini çevik yazılım geliştirme süreçleriyle bütünleştirerek uyguladık. Böylelikle müşteriyi odağa alan çevik bir çalışma ortaya çıktı. Uygulamanın her fazında kullanılabilirlik testleri ile müşterilerimizin MobilDeniz’i nasıl deneyimlediklerini gördük. Nöro-bilim testleri ile müşterilerimizin işlem yaparken ki hislerine ortak olduk. Müşteri ile empati kurmayı başardığımıza inanıyoruz. Onların beğenisine hazır olduğunu düşündüğümüz MobilDeniz için bundan sonraki fazlarda da süreci aynı şekilde işleteceğiz. Müşterilerimizin beklentisi ve bankamız stratejilerini aynı potada eriteceğimiz “en beğenilen” uygulama olma hedefimize koşacağımızı düşünüyoruz.

M obilDeniz’in geliştirme sürecinde, tüm kullanıcı deneyimi pratiklerini çevik yazılım geliştirme süreçleriyle bütünleştirerek uyguladık. Böylelikle müşteriyi odağa alan çevik bir çalışma ortaya çıktı.

Gürhan Çam DenizBank İnovasyon Komitesi Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.