Akıllı TV Ne İşe Yarar?

Akıllı TV’leri farklılaştıran şey internet bağlantısıdır.

Newtech - - DOSYA - Yazı: Çağrı Babuçcuoğlu

Tıpkı 4K Ultra HD çözünürlüklü ya da HDR destekli TV’ler gibi akıllı TV’ler de mağaza vitrinlerinde göreceklerinizin büyük çoğunluğunu oluşturmaktalar. Akıllı TV’ler sadece popüler değiller, çoğu şeyde olduğu gibi bir statü belirteci durumundalar. Bir TV’yi akıllı yapan nedir, hangisi en akıllısıdır? Bu sorulara burada cevap vereceğiz. Bir sonraki büyük satın alımınızda (Akıllı TV’ler hiç de ucuz değil) size destek olarak doğru yatırım yapmanızı istiyoruz.

Bir TV’yi ne akıllı yapar?

Akıllı TV’leri akılsızlardan ayıran en büyük özellik internet bağlantısıdır. Hemen hemen tüm akıllılar Ethernet portu ve dahili Wi-Fi desteğiyle gelir. Bu bağlantı arayüzleri sayesinde evinizin her yerinde internete bağlanabilirler. Genel olarak konuşacak olursak Wi-Fi yeteri kadar hızlı olacaktır fakat oyun yayınlamayı ya da 4K içerikleri izlemeyi düşünüyorsanız TV’nizi kabloyla bağlamanız daha iyi olacaktır. İnternet bağlantısı asıl olarak TV yayınlarını ya da farklı hizmetlerden içerikleri aktarmak için Tizen son derece hızlıdır. Bağlanan cihazları otomatik olarak tespit eder ve doğru giriş kaynaklarına atar. Ek olarak bağladığınız cihazların bazılarını TV kumandanızla kontrol edebilirsiniz.

WebOS aşırı basit ve kullanımı eğlencelidir. Dahili kumandası el hareketleriyle kontrole imkan sağlar.

Android telefon kullanıyorsanız isim size anında tanıdık gelmiştir. Sony akıllı TV’ler Google Cast desteğini kutudan çıkar çıkmaz sunar. Bunun anlamı, Android cihazlarınız bu TV’ye yansıtılmaya anında hazırdır.

kullanılır. Bu içerikler Netflix, YouTube gibi popüler kaynaklardan gelir ve takip ettiğiniz diziler ya da ilginizi çeken bir ton videoya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Netflix bir abonelik sistemine sahip olup aylık para ödemenizi istese de YouTube şimdilik ücretsiz. Bunlar da sizi kesmezse akıllı TV’lerde yer alan tarayıcı istediğiniz sayfaya girip video izlemenize imkan sağlar. Bu tarayıcı her ne kadar işe yarayacak gibi görünse de denemeden çok güvenmeyin çünkü çoğunlukla kullanımları zordur ve yavaş çalışırlar.

Bir hedef, birçok yol

Tüm akıllı TV’ler aynı amaca yönelik tasarlansa da her biri bu amaca farklı yollardan gider. Bu amaç en sevdiğiniz içeriklere aracı olmadan ulaşmanızı sağlamaktır. Her üreticinin ürünlerine yüklediği işletim sistemleri temelde farklı çalışırlar ve kendilerine göre üstünlükleri bulunur. Sayfamızdaki tabloda firmaların işletim sistemleri ve kısa açıklamaları yer alıyor.

Sesli arama

Akıllı TV arayüzleri çoğu zaman basit ve kullanışlı olmaları için tasarlanmışlardır. Yine de bazen hiçbiriyle uğraşmak istemezsiniz ve tam da burada sesli kontrol devreye girer. Yeni akıllı TV kumandalarında oldukça yaygın olan bu özellik sesli kontrolü tek tuşa basarak kullanabildiğiniz, işlevsel bir hale getiriyor. İşin püf noktası ise biraz sabırlı olmakta. Bazı işletim sistemleri sesinizi çok iyi yorumlayamaz ama kumandadaki mikrofonun da bu durumda biraz suçu olabilir.

Alternatifler

Son birkaç yıldır TV aldıysanız ya da mağazaları gezdiyseniz bir çeşit akıllı özelliği olmayan bir TV’yi pek görmemişsinizdir. 40 inçin üzerinde bir model alıyorsanız özellikle doğru olan bu durum, bilinen bir markaya bakıyorsanız kesinlik kazanır. Markası olmayan 24 inçlik bir TV ise muhtemelen akıllı bir özelliğe sahip olmaz fakat neredeyse diğer hepsinde bulunur.

Hepsinde biraz akıl olsa da hiçbiri eşit değildir. Bir mağazaya girdiğinizde beğendiğiniz ya da ihtiyacınız olan boyuttaki TV akıllı olmayabilir ya da işletim sistemini sevmezsiniz. Böyle durumlarda yayın kutuları ve çubukları işe yarar. Bir tanesi eski uydu alıcı boyutlarında olurken diğeri TV’nin arkasında kaybolan bu cihazlar, aptal TV’leri akıllı hale getirmek için internete bağlanıp belirli kaynaklardan yayınları size sunabilirler.

Android TV WebOS Tizen

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.