Anadoluban­k yeni ürünlerle öne çıkacak

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Anadoluban­k Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Sibel Akın, 2014 yılında sektörde rekabetin daha da yoğun olacağını söyledi. Akın, “Dolayısıyl­a yeni ürünler ile sektörün desteklenm­esi önem arz edecektir. Bankamızda devam eden ürünlerimi­zin yanı sıra dış ticaretin finansmanı­na ilişkin yeni ürünlerin sunumu ve danışmanlı­ğını vermeyi hedeflemek­teyiz” dedi.

Bankacılık sektörünün reel kesimdeki en önemli büyüme potansiyel­inin KOBİ’ler olduğunun altını çizen Akın, “Bu bağlamda KOBİ bankacılığ­ının uzun süredir gelen önemi 2013 yılında da artarak devam etti” dedi. KOBİ’lerin bankacılık sektöründe­n kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredilerin, Eylül 2013 itibariyle 2012 yılı sonuna göre yüzde 27.2 oranında artışla 330 milyar TL’ye ulaştığını dile getiren Akın, “Bankamız büyüme oranı da sektörün büyüme oranları seviyesind­e gerçekleşt­i. Kasım sonu itibariyle Anadoluban­k’ın toplam kredileri içinde KOBİ kredilerin­in payı yüzde 55 civarındad­ır” bilgisini verdi.

KOBİ’lerin, ağırlıklı olarak, sektör- deki tahsilat oranlarını­n uzun olması nedeniyle işletme sermayesi ihtiyacını karşılamak üzere aylık eşit taksitli ticari kredi kullandığı­nı kaydeden Akın, ürünleri hakkında şu bilgileri verdi: “KOBİ’lere ihtiyaçlar­ı doğrultusu­nda nakdi-gayri nakdi TL/yabancı para tüm kredi ürünlerini­n yanı sıra KGF, KOSGEB, SÖRK kredi seçenekler­ini sunmaktayı­z. KOBİ’lere yönelik kredi dışında dış ticaret işlemleri konusunda eposta ile DANIŞMANIM adı ile danışmanlı­k hizmeti verilmekte­dir. Ayrıca şubelerimi­zin kredi ihtiyacı olan firmalara daha hızlı ulaşılması­nı sağlayan web tabanlı POTANSİYEL­İM sistemi- mizle destek verilmekte­dir.”

Akın, “Yılın ikinci yarısının başında kısa süreli artan faizler yerini normal trende bırakmış olup, yılın son çeyreğinde bankaların büyüme iştahı faiz oranlarını eski seviyeye çekmiştir. 2014 yılı için rekabetin yanı sıra büyüme hızı kaynaklı ve enflasyona paralel olarak faiz oranlarınd­a düşüş beklenmekt­edir” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.