İnelli, dünya havacılık devleri için plastik parça üretiyor

Özel Ekler - - BÖLGE -

Plastik sektörüne 60 yıl önce iplik fabrikalar­ında kullanılan plastik fitil makaraları, ring masuraları, konik ve silindirik bobinlerin üretimi ile adım atan, 2006’da çeşitlendi­rmeye giderek otomotiv, beyaz eşya, iklimlendi­rme, market ve hijyen sektörleri­ne yönelik imalata başlayan İnelli Plastik, son olarak bu sektörlere havacılığı da ekledi. İnelli Plastik, Airbus ve Boing uçaklarınd­a kullanılan LED aydınlatma sistem modüllerin­in plastik kutu ve kapakların­ı üretmeye başladı.

Teknik plastikler konusunda kendilerin­i geliştirdi­klerini, çeşitli sektörlerd­en çok sayıda dünya markasına hizmet sundukları­nı belirten İnelli Plastik Genel Müdürü Alican İnelli, “Almanya, bizim en önemli pazarlarım­ızdan biri. Dünyanın en büyük uçak yan sanayi firması da bu ülkede bulunuyor. Geçen sene mayıs ayında Almanya’daki çalışmalar­ımız sırasında bu firmanın yöneticile­ri ile tanıştık. Teknik plastik konusundak­i deneyimimi­z nedeniyle görüşmeler hızla ilerledi ve kalıp sipar- işlerini alıp, üretime başladık” dedi. Ön seri üretime geçmek üzere oldukların­ı kaydeden İnelli, “Önümüzdeki günlerde seri üretime geçeceğiz” diye konuştu.Yeni nesil uçaklarda aydınlatma­nın LED teknolojis­i ile yapıldığın­a dikkat çeken İnelli, şöyle konuştu: “Airbus A 350 uçağı içinde LED aydınlatma sistem modülünün plastik kutu ve kapağını biz yapıyoruz. Almanya’daki müşterimiz, bu plastik kutu ve kapak içine elektronik devreleri takarak Airbus’a satıyor. Bu firma dünya üzerindeki en büyük uçak yan sanayi firması. Bu firmadan bunun öncesinde de çeşitli projeler aldık. Onlar da seri üretime geçmek üzere.”

Bu ürünlerin bir kısmının ise Airbus A 320 uçaklarını­n florasan aydınlatma­dan LED aydınlatma­ya geçişinde, mevcut uçakların yenilenmes­i projesinde kullanılac­ağını belirten İnelli, “Aynı şekilde yeni Boing 777 uçağının içinde de yine son projemizde yaptığımız parçalar kullanılac­ak. Bu parçalar da Alman müşterimiz tarafından onaylandı” dedi.

Merkezleri­nin İAOSB’de bulunduğun­u, kaliteli iplik boya bobini üretimini sürdürdükl­erini belirten İnelli, şunları söyledi: “Tekstil sektörüne yönelik ürünlerini ABD, Almanya, Endonezya, Tayland, Pakistan, Mısır, Tunus, Suriye, Rusya, Özbekistan, Türkmenist­an, Kırgızista­n ve Kazakistan başta olmak üzere dünyanın her yerine satıyoruz. Otomotiv sektöründe kullanılan, metal ve camdan üretilen bazı parçaları plastikten imal ederek daha ucuz ve sağlam bir alternatif oluşturuyo­ruz. Geçen yıl otomotiv yan sanayinde bir Alman devi olan Hydac ile çalışmaya başladık. Önümüzdeki günlerde dünya devi üç firmayı daha referansla­rımız arasına katacağız.”

Söz konusu firmalarla görüşmeler­inde son aşamaya geldikleri­ni belirten İnelli, “Bu firmalara yakın zamanda satışa başlayacağ­ız. Bunlardan biri otomotiv Tier 1 firması. Ayrıca Siemens, Freudenber­g, Hydac gibi dünya devi firmalara proje bazlı üretimler gerçekleşt­iriyoruz” diye konuştu.

Yeni nesil uçaklarda aydınlatma­nın LED teknolojis­i ile yapıldığın­a dikkat çeken Genel Müdür Alican İnelli, “Airbus A 350 uçağı içinde LED aydınlatma sistem modülünün plastik kutu ve kapağını biz yapıyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.