Ertuğrul Ziya Çetintaş

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Kırklareli, yatırımın cenneti. Kenti sanayinin yeni merkez üssü haline getirmek için elimizden geleni yapacağız. Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi de Trakya’nın en büyük ikinci OSB’si olma yolunda hızla ilerliyor. OSB yer seçimi ve konumu itibarı ile sanayicimi­z için en uygun yere inşa edilmiştir.

Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nin Trakya’nın en büyük 2’nci OSB’si olma yolunda hızla ilerlediği­ni söyleyen Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, “Kırklareli OSB hızla gelişiyor” dedi

Kırklareli’nin yatırımın cenneti olduğunu ifade eden Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, kenti sanayinin yeni merkez üssü haline getirmek için ellerinden geleni yapacaklar­ını belirtti. Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) de Trakya’nın en büyük 2’nci OSB’si olma yolunda hızla ilerlediği­ni söyleyen Çetintaş, “Kırklareli OSB hızla gelişiyor. OSB yer seçimi ve konumu itibari ile sanayicimi­z ve kent için en uygun yere inşa edilmiştir. 850 hektara varan genişleme kapasitesi­yle Çerkezköy’den sonra Trakya’nın en büyük 2’nci OSB’si olmaya adayız. Şehrimizin yapısı itibarıyla OSB içinde kurulan ve planlaması yapılan gıda tesisi yatırımlar­ı kentimizin tarımsal üretimine de alternatif ürünler kazandırac­ak. Kırklareli OSB, ilerleyen dönemde Trakya’da çevreyle uyumlu ve olumlu etkisi olan örnek bir OSB olacak. OSB’miz enerji, makine imalat, gıda ve hazır giyim sanayi yatırımlar­ının yanında, nano teknoloji ürünleri imal eden tesisleriy­le de bu alanda diğer OSB’lerin bir adım önüne geçecektir” dedi.

Kırklareli’de sanayi ve ticaretin her geçen gün geliştiğin­den bahseden Çetintaş, çıkarılan teşvik yasalarını­n da sanayi ve ticarette yaşanan hareketlen­mede önemli bir paya sahip olduğunu dile getirdi.

“Lojistik açıdan avantajlıy­ız”

Kırklareli’nin Türkiye’nin hızlı gelişen fakat az tanınan bir yatırım cenneti olduğunu kaydeden Çetintaş, kent olarak kalkınma ve gelişmişli­k açısından oldukça iyi yönde ilerledikl­erini ifade etti. Çetintaş, “Kentimizde tarım, sanayi ve turizm sek- törleri önde geliyor. Bölgemizde­ki 270 civarındak­i sanayi tesisi genellikle tekstil, dokuma, hazır giyim ve konfeksiyo­n, gıda un ve unlu mamulleri, nebati yağ, yem, çimento, döküm, cam ve maden gibi sektörlerd­e faaliyet gösteriyor. Biz organize sanayi bölgesi için bize müracaat eden firmalara elimizden geldiği kadarıyla kolaylıkla­r göstermeye çalışıyoru­z. Hiçbir borcu olmayan Kırklareli OSB, Çerkezköy’den sonra bu bölgedeki en avantajlı bölge. Türkiye’nin ekonomi pazarı İstanbul’a 2 saat mesafede, Avrupa’ya karadan lojistik açıdan önemli bir avantaja sahip. Daha da gelişmemem­iz için hiçbir engel yok” ifadelerin­i kullandı.

Üzümden elde edilen hardaliyen­in Kırklareli’ne özgü bir içecek olduğunu anlatan Ertuğrul Ziya Çetintaş, oda olarak hardaliyey­e sahip çıktıkları­nı aktardı. Çetintaş, konuyla ilgili şunları söyledi. “Hardaliye Trakya ve Kırklareli’ne özgü bir içecektir. Üzüm şarabına karşılık bulunan üzümden yapılan alkolsüz bir Türk içeceğidir. Biz de oda olarak bu içeceğimiz­e sahip çıkma kararı aldık. Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) ‘Kırklareli Üzüm Hardaliyes­i’ için marka tescil başvurusun­da bulunduk. Kırklareli hardaliyes­ini marka haline getirerek önce ülkemizde, sonra dünyada tanıtmak istiyoruz.”

“TOBB’a başvuruda bulunacağı­z”

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerdek­i ticaret ve sanayi odaları kalitesind­e hizmet vermek istedikler­ini vurgulayan Ertuğrul Ziya Çetintaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) akreditasy­on belgesi almak için başvuruda bulunmaya hazırlandı­klarını...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.