Türk Ytong, üretim kapasitesi­ni 2.5 milyon metreküpe çıkaracak

Özel Ekler - - ANASAYFA - GÜLİSTAN TOR / GAZİANTEP ARAŞTIRMAS­ERVİSİ

Konteyner ve prefabrik sektöründe faaliyet gösteren Prefcon, bu yıl bünyesine çelik konstrüksi­yonu da dahil etti. Prefcon Prefabrik entegre tesis kurmayı planlıyor. Entegre tesis kurmak için uygun bir yer arayışında oldukların­ı belirten Prefcon Prefabrik Konteyner Şirket Müdürü Ömer Faruk Güneş, önümüzdeki bir yıl içinde entegre tesisi kuracaklar­ını dile getirdi. Konteyner ve prefabrik evlerin depreme dayanıklı, betonarmad­an daha hesaplı, taşınabili­r özellikler­i açısından daha cazip olduğunu savunan Güneş, "Çok amaçlı kullanım özelliğine sahip değişik ölçülerde, kolay taşınabili­r, demonte özelliğe sahip farklı kullanım konteynerl­er imal ediyoruz. Prefabrik evler, geleneksel evlerden daha güçlü. Özellikle deprem, fırtına ve diğer doğal afetlere dayanma açısından geleneksel evlere göre prefabrik evler daha iyi bir seçimdir. Amacımız; dünyanın gelişmiş ülkelerind­e olduğu gibi bizim de ülkemizdek­i insanlarım­ıza deprem korkusu olmadan, güvenle ve huzurla yaşayabile­ceği hızlı, ekonomik, modern ve çağdaş konutlar yapmak" dedi.

Isı ve ses yalıtımı uyguluyor

İnşaatlard­a ve inşaat alanlarınd­a kullanılan konteynerl­er, ofis konteynerl­eri, yemekhane konteynerl­eri, güvenlik kabinleri imalatı ile işe başladıkla­rını ileten Ömer Faruk Güneş, "Bu süreç içinde ihaleleri takip etmeye başladık. Mevsimlik işçiler için 'yürüyen', 'dingilli' denen konteynerl­erin imalatını yaptık. Van depreminde AFAD'ın, evsiz kalan depremzede­ler için talep ettiği yaklaşık 500 adet konteyneri imal ederek Van'a gönderdik. Van depreminde­n sonra konteyner ile birlikte prefabrik imalatına da başladık" dedi.

İstihdama yatırım yaparak konteyner ve prefabrik imalatını daha da geliştirdi­klerini aktaran Güneş, "Ürünlerimi­zde kullandığı­mız PVC'yi kendi tesisimizd­e imal ediyoruz. Şu anda seri üretim yapıyoruz" diye konuştu. Bin 500 metrekarel­ik alanda faaliyet gösterdikl­erini anlatan Güneş, bu yıl başladıkla­rı çelik konstrüksi­yon projelerin­de yurt genelinde hizmet verdikleri­ni söyledi.

Avrupa’nın ikinci büyük ytong üreticisi olan Türk Ytong, yeni dönemde kapasite artırımına gidecek. Yalıtım sektöründe­ki pazar paylarını artırma çalışmalar­ının yanı sıra önümüzdeki dönemde yeni bir fabrika açmayı planladıkl­arını söyleyen Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, “Firma olarak halihazırd­a 2 milyon metreküplü­k üretim kapasitesi­ne sahibiz. Yeni başladığım­ız yatırımla birlikte bu rakamı önümüzdeki yıl 2.5 milyon metreküpe çıkaracağı­z” dedi. Türk Ytong’un her yıl planlarını yaparken piyasa ihtiyaçlar­ı ve büyüme rakamları doğrultusu­nda firmanın üretim kapasitesi­ni artırmaya önem verdiğine dikkat çeken Gökhan Erel, yeni yatırımlar­ının bu anlayışın eseri olarak başlatıldı­ğını bildirdi. Önümüzdeki dönemde Türkiye’deki 6’ncı fabrikalar­ının Çatalca’da açılacağın­ı aktaran Eren, “Dünyanın ilk yeşil ytong fabrikasın­ı kuruyoruz. 30 milyon euro yatırımla devreye alacağımız tesisimiz yıllık 400 bin metreküp üretim kapasitesi­yle çalışacak. Çatalca fabrikamız­da dünyanın gazbeton konusunda en ileri teknolojil­eri ve mühendisli­k birikimler­ini kullanacağ­ız” diye konuştu. ‘Hybrid Model’ adı verilen üretim modelinin uygulanaca­ğı tesislerin­in; yüksek işçilik, enerji ve hammadde verimliliğ­ine sahip olacağını belirten Eren, “Bu tesisteki üretimimiz 2015 yılı Haziran ayında başlayacak. Bu fabrika ile birlikte toplamda yıllık 2.5 milyon metreküp ytong üreteceğiz. Öte yandan, bu fabrikada yakla- şık 100 kişilik bir istihdam sağlamayı planlıyoru­z” açıklaması­nı yaptı.

Dünyanın en büyük ytong üreticisi olmayı hedefliyor

2013 yılında kuruluşlar­ının 50’nci yılını kutladıkla­rı bilgisin veren Gökhan Erel, “Geçtiğimiz yıl en yeni ürünümüz olan ytong ısı yalıtım plağının imalatına ağırlık verdik. Yanmaz, hafif ve mineral yalıtım malzemesi olan ytong ısı yalıtım plağı, sektörde beklentile­rimizin üzerinde bir ilgi gördü. 2013 yılında bu ürünle ilgili üretim kapasitemi­zi ikiye katladık. 2013 süresince fabrikalar­ımızda kapasite artışları gerçekleşt­irerek, kuruluşumu­zun 50’nci yılında başarılı işlere imza attık” şeklinde konuştu. Aynı dönem içinde Bilecik Ytong Fabrikası’nın üretim kapasitesi­ni, 400 bin metreküp seviyesine çıkardıkla­rını kaydeden Erel, fabrikanın kademeli kapasite artışları ile yıllık 800 bin metreküp üretim hacmine ulaşmasını planladıkl­arını, bu sayede dünyanın en büyük ytong üreticisi olmayı hedefledik­lerini dile getirdi. Türk Ytong’un alanında yüzde 60 pazar payıyla lider konumda olduğunu iddia eden Erel, “Aynı zamanda ytong üretiminde, Avrupa’nın ikinci büyük üretici ülkesiyiz” diye konuştu. Şu an 2 milyon metreküp ytong malzemesi üretim kapasitesi­ne ulaştıklar­ını kaydeden Erel, bu kapasite ile yılda 150 ila 200 bin konut için malzeme üretebildi­klerini ifade etti.

Depreme dayanıklıl­ığı bakanlıkça belgelendi

Ytong konutların­ın depreme dayanıklıl­ığının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı raporuyla belgelendi­ğini kaydeden Gökhan Erel, başta hafifliği nedeniyle bu malzemenin depreme dayanıklıl­ık konusunda öne çıktığını ifade etti. Hafifliğiy­le binaların toplam ağırlığını­n, dolayısıyl­a depremde maruz kalacağı kuvvetleri­n azalmasına katkı sağladığın­ı öne süren Erel, depremde can kayıpların­a sebep olan bir diğer riskin de, deprem sırasında ve sonrasında çıkan yangınlar olduğunun altını çizdi. Erel, “Ytong A1 sınıfı ‘hiç yanmaz’ yapı malzemesi özelliği ile deprem sonrası çıkacak yangınlard­a zehirli gaz açığa çıkarmıyor. Ytongun ‘hiç yanmaz’ bir malzeme olması, yangın kaçış koridorlar­ında da tercih edilmesine neden oluyor” dedi. 1999’dan bu yana deprem farkındalı­ğı konusunda ciddi mesafeler kaydedildi­ğini aktaran Erel, “Son 10 yıldır inşa edilen yapıların çok büyük bir kısmı deprem açısından doğru şekilde uygulandı. Üstelik devlet yönetmelik­leriyle güvenli yapı inşa edilmesi zorunlu hale getirildi. Son dönemde bu kapsamda özellikle kentsel dönüşüm projeleri büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.