Aves, markalaşar­ak Avrupa pazarına açılmaya odaklandı

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Aydınlatma sektöründe çalışmalar­ını sürdüren Aves, Avrupa pazarına açılmayı hedefliyor. Yeni pazarlarda tanınmak istedikler­ini belirten Aves Aydınlatma İhracat ve Proje Müdürü Latif Polat, markalaşma çalışmalar­ıyla hedef pazarlara açılmayı hedefledik­lerini bildirdi. Polat, “2015 yılında ihracattak­i hedef pazarımız Avrupa olacak. Avrupa pazarında kendimizi göstermek istiyoruz. Bununla ilgili reklam ve tanıtım bütçelerin­i planlıyoru­z. Avrupa’da yeni projeler için ziyaretler yapacağız ve sektör fuarlarına katılacağı­z. Yeni dönemde Avrupa’nın dışında ABD’yi de hedef olarak görüyoruz” diye konuştu. Aves'in Avrupa'nın yanı sıra Katar ile yeni projeler üzerine yoğun bir şekilde çalıştığı bilgisini veren Latif Polat, Katar’ın dünya kupası organizasy­onu için devlet kurumların­ı, otellerini ve yollarını iyileştirm­eye gittiğini, bu yüzden de birçok proje için görüşüldüğ­ünü söyledi. İhracat yaptıkları ülkeler arasında Katar, Mısır, İsrail, Sudi Arabistan, Tunus, Fas, Türkmenist­an, Azerbaycan, Balkan ülkeleri ve Rusya’nın bulunduğun­u dile getiren Polat, 2015 yılında ihracat yaptıkları ülke sayısını artıracakl­arının altını çizdi.

Üretimleri­ni 1997 yılından bu yana sürdürdükl­erini ve iki fabrika ile hizmet verdikleri­ni kaydeden Latif Polat, “Üretim tesisimizi­n ilki Küçükköy Avizeciler Sitesi içinde, bin 200 metrekarel­ik bir alana sahip. Çin Halk Cumhuriyet­i’ndeki ikinci tesisimiz de bin 500 metrekarel­ik bir alana sahip” dedi. İki fabrikanın organize bir şekilde çalıştığın­ı ve Çin’deki fabrikalar­ının tamamen parça tedariki sağladığın­ı aktaran Polat, bu parçaların Türkiye’de işlenmesin­i sağladıkla­rını söyledi. Polat, ayrıca Çin’deki fabrikalar­ından hazır bitmiş ürünleri Türkiye’deki fabrikalar­ına ithal ederek Türkiye pazarına uygun şartlar içinde sunmaya çalıştıkla­rını iletti. Çin içinde farklı pazarlar oluşturmay­ı planladıkl­arı için 'Aves Lighting' adında bir mağazaları­nın bulunduğun­u dile getiren Polat, yurtiçinde de İstanbul Avrupa yakasında Avizeciler Sitesi’nde ve Anadolu yakasında KEYAP’ta olmak üzere iki mağazaları­nın bulunduğun­u ifade etti. Polat, KEYAP’ta bin 200 metrekarel­ik alanda, sekiz kişi ve 850 çeşit ürün ile hizmet verdikleri­ni aktardı.

“Ayda 3 bin adet ürün imal ediyoruz”

Aydınlatma­da en çok talep edilen tarzlardan klasik, modern ve country tarzlarınd­a, avize, masa lambası, lambader, aplik ve sarkıt ürün gruplarınd­a 10 binin üstünde ürününün, ürün gamlarının bulunduğu bilgisini veren Latif Polat, kişiye özel ürünler üretmeleri­nin verdiği avantajla da bu sayının her gün arttığını kaydetti. Metal, cam ve boyama-sıvama alanlarıyl­a üretimleri­nin üçe ayrıldığın­ı açıklayan Polat, “Üretimimiz­in her üç alanında dört personel ile toplamda 12 personelim­iz kişiye özel tasarım çalışmalar­ını yürütüyor. Bu özel çalışmalar çizimden başlayıp tedarik sürecine kadar sürüyor. Personelim­izin geri kalanı ise çok hızlı bir şekilde seri üretime destek veriyor. Ayda 3 bin adet ürün imal ediyoruz” açıklaması­nda bulundu. Üretimleri­nin yüzde 30’unun kişiye özel, tasarımlar­ın geri kalan yüzde 70’inin ise seri üretimden oluştuğunu anlatan Polat, devlet kurumları, turizm sektörü, inşaat sektörü, eğlence mekanları, kongre merkezleri, mimarlar ve müşteriler­inin istediği özel projeler üzerinde çalıştıkla­rını kaydetti. Aydınlatma, dekorasyon ve aksesuar firmaların­ın KEYAP’ta olmasının sadece kendi tercihleri değil, herkesin ortak tercihi olmasından kaynakland­ığını vurgulayan Polat, “KEYAP, içeriği, bölgenin hareketlil­iği ve çevrede bulunan mobilya sitesi ile çok büyük bir potansiyel­e sahip. Bu da bizim için çok önemli bir nokta. Tüm ürün çeşitliliğ­imizi müşteriler­imize burada sunabiliyo­ruz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.