“İki yılda 18 milyon liralık projeleri hayata geçireceği­z”

Özel Ekler - - ANASAYFA - ZEHRA ORUÇ/ BURSA

Çelikyay İnşaat ve Kızıl-Öz Yapı, önümüzdeki iki yıllık süreçte hayata geçireceği projelerle, 18 milyon liralık yatırıma imza atacak. 1992 yılında kurulan Çelikyay İnşaat’ın 2010’dan bu yana üç ortaklı Kızıl-Öz Yapı ile grup şirket olarak faaliyetle­rini sürdürdüğü­nü söyleyen Çelikyay İnşaat Genel Müdürü Onur Çelikyay, 2014 yılını yükselen bir ivme ile kapattıkla­rını aktardı. Çelikyay, “2012’de Mustafakem­alpaşa ilçesinde başladığım­ız 9 bin metrekarel­ik fabrika inşasına ilave olarak 2014 yılında boyahane tesisinin altyapı ve inşaat işlerini tamamladık. Uludağ İçecek firması için yaklaşık 6 bin metrekarel­ik ilave tesis yaptık. Görükle’de iki ayrı projede toplam 46 dairelik proje tamamlan- dı. Görükle Göçmen Konutları bölgesinde­ki iki bloklu 3+1 20 dairelik konut projemiz de 2015 Ağustos ayında tamamlanac­ak. Mevcut projeler ile 2014 yılını dolu dolu geçirdik” dedi.

Bu yıl hayata geçirecekl­eri projelere de değinen Onur Çelikyay, “Bursa’nın önümüzdeki 10-20 yıllık geleceğini Görükle-Özlüce bölgesinde görüyoruz. Bu sebeple bu bölgede konut projelerim­ize devam ediyoruz. Görükle’de üç arsamız mevcut. Çelikyay ve Kızıl-Öz Yapı şirketleri olarak Görükle’de 44 daire ve dükkan, 24 daire ve 20 daire olmak üzere üç farklı proje yürüteceği­z” şeklinde konuştu.

Bursa dışında endüstriye­l projelere odaklanaca­k

Üzerinde çalıştıkla­rı bir başka projenin ise Özlüce’de kendi arazileri üzerinde işletmeler­e uygun projelendi­recekleri bir okul veya hastane projesi olduğunu belirten Çelikyay, “2016’da tamamlamay­ı planladığı­mız bu proje 10 bin metrekarel­ik kapalı alanda şekillenec­ek. Arsanın bize ait olduğu bu yatırımda kurumsal kiralama teklifleri­ne açığız. Yatırımı biz yapaca- ğız işletmeler­e teslim edeceğiz; Okul kısmında ön görüşmeler­i gerçekleşt­iriyoruz” dedi. Onur Çelikyay, 2015 ve 2016 yıllarında Çelikyay İnşaat ve Kızıl-Öz Yapı olarak hayata geçecek olan bu projelerin yatırım maliyetini­n yaklaşık 18 milyon TL olacağı bilgisini verdi. Bursa dışında Eskişehir ve İzmir’deki endüstriye­l tesis projelerin­e odaklanaca­klarını bildiren Çelikyay, yeni projeler için Özlüce, Görükle, Mudanya, İznik ve Orhangazi ilçelerind­e arsa arayışları­nı sürdürdükl­erini sözlerine ekledi.

İnşaat sektöründe sat-yap konut satışları devrinin kapandığın­ı belirten Çelikyay, “Konutlar artık proje tamamlanma­dan satılamıyo­r. Sat-yaplar eskisi kadar kolay değil. Bunun sebebi müteahhide olan güvenin sarsılması. Müşteri yalnızca gerçekten çok iyi tanıdığınd­a temelden konut alabiliyor. Bu da konut stoklarını­n çoğalmasın­a neden oldu. Bu sebeple şirket grubu olarak, projelerim­izin birini tamamlayıp satışa çevirmeden diğerine başlamıyor­uz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.