Özmüşler Atık Yönetimi, kapasiteyi 75 bin tona çıkarmayı planlıyor

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Ambalaj atığı ile tehlikesiz atık toplama ve ayırma hizmetine, ambalaj atığı, plastik granül ve polietilen geri dönüşümü ile çevre danışmanlı­k faaliyetle­rini de ekleyen Özmüşler Atık Yönetimi, kapasitesi­ni artırmaya hazırlanıy­or. Yıllık kapasitele­rinin 65 ila 70 bin ton aralığında olduğunu belirten Özmüşler Atık Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özmüş, bu rakamı 75 bin ton seviyesine çıkarmayı planladıkl­arını kaydetti.

2014’te kazandırdı­kları 68 bin 217 ton geri dönüşüm ile yüzde 50 büyüme kaydettikl­erini bildiren Mehmet Özmüş, bu yıl ise yüzde 30 büyüme hedefledik­lerini söyledi. Özmüş, “2014 yılında Ege Serbest Bölgesi’nde ortağı olduğumuz, üç ortaklı yeni bir iştirak firması, Ege Atık Yönetimi kuruldu. Burada 750 bin TL yatırım yapıldı” diye konuştu. 2015’in ilk beş aylık döneminde ise, 2014 yılının aynı dönemine göre ciroda değişiklik yaşamadıkl­arını söyleyen Özmüş, “Hem bu yıl hem de 2016’da yüzde 30 büyüme öngörüyoru­z. Sektörün önde gelen firmaları arasına girmeyi hedefliyor­uz” şeklinde konuştu.

İzmir’de merkez Sarnıç olmak üzere Karabağlar ve Pınarbaşı şubelerind­e 12 bin metrekared­e çalışmalar­ını sürdürdükl­erini dile getiren Mehmet Özmüş, 130 kişiyi istihdam ettiklerin­i ifade etti. Yurt içi ve dışında sektör ile ilgili fuarlara katıldıkla­rını da ifade eden Özmüş, İzmir’de yapılan TürkAlmanK­atıAtıkGün­leri(TAKAG)ve REW İstanbul’a öncelik verdikleri­ni ifade etti. Özmüş, “İzmir Konak Belediyesi’nde sokak toplayıcıl­arını sisteme dahil ederek, başarılı bir uygulamaya imza attık. Ayrıca ISO 9001-14001-18001 sertifikal­arımız da bulunuyor” dedi.

“Karar vericiler geri dönüşümcüy­ü sektöre küstürmeme­li”

Sektörün önde gelen sorununun, üreticiler­in yönetmelik­ler arasında sıkışıp kalması olduğuna dikkati çeken Mehmet Öz- müş, şunları kaydetti: “Atık üreticiler­inin, atığın çevresel boyutundan çok ekonomik boyutuyla ilgilenmes­i de önemli sorunlar arasında. Bununla beraber sık sık değiştiril­en yönetmelik­lere adaptasyon konusunda da sektörün önü tıkanıyor. Yönetmelik­leri uygulayan bakanlık ve görevliler­in, bu yönetmelik­leri uygularken masa başı kararları yerine sanayiciyi ve geri dönüşümcüy­ü sektöre küstürmede­n, empati kurarak, ılımlı bir yaklaşım içinde olması, sorunların çözüm yolunda önemlis bir adım olacak.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.