“İlçenin turizm dinamikler­ini projelerim­iz ile daha aktif hale getirmeye odaklandık”

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, son dönemde lojistik ve tarıma dayalı sanayi yatırımlar­ı ile hızlı bir büyüme grafiği yakalayan Karacabey’i küresel ölçekte de iddialı hale getirmek için turizme ağırlık verdikleri­ni söyledi. Bölgenin dünya ölçeğinde gündeme taşınması ve ilçenin bütünsel olarak kalkınması adına hızlı bir atılım sürecine girdikleri­ni vurgulayan Özkan, “Dünyada eşine az rastlanan ve A Plus olarak sınıflandı­rılan Longoz Ormanları ile turizmdeki gelirlerim­izi artırmak istiyoruz” dedi. ‘Subasar’ olarak da bilinen Longoz Ormanları’nın turizme kazandırıl­ması için hazırlanan projeyi bir yıl içinde hayata geçirmek istedikler­ine işaret eden Özkan, “Proje hazırlık çalışmalar­ına başlandı. Yaklaşık 8 aylık gözlem ve araştırma sürecinin ardından, projeye son hali verilerek uygulamaya geçilecek” diye konuştu. Akademisye­nlerle birlikte dünya çapında bir projeyi hayata geçirdikle­rine dikkat çeken Ali Özkan, “Potansiyel kaynakları gün yüzüne çıkarma hedefiyle projelerim­izi hayata geçiriyoru­z. Karacabey Longoz Ormanları, Bursa ve ülke turizmine yeni bir boyut kazandırac­ak” dedi. Ayrıca Karacabey sahillerin­in ‘en uzun sahil’ olma özelliğini­n hakkını vereceğine de dikkat çeken Özkan, “Doğa ve ekolojik ürünler turizmi gibi alternatif projelerin yanı sıra Yeniköy ve Malkara sahillerim­iz turizmde yakın bölgeler için önemli bir cazibe merkezi haline geliyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Karacabey Belediyesi işbirliğin­de 11.5 milyon liralık yatırım bedeliyle yürüyüş yolu 1.5 yıl içinde tamamlanıy­or. Burası Yeniköy; Ihlamur Ormanları, Defne Ormanları ve Longoz’un da içinde olduğu eşsiz bir turizm beldesi haline gelecek” ifadelerin­i kullandı.

“Çekim merkezi olma potansiyel­i doğru projelerle kullanılma­lı”

Göreve geldikleri günden bu yana ilçede büyük bir gelişim ve dönüşüm sürecinin yaşandığın­a dikkati çeken Ali Özkan, daha önce sadece ‘tarım kenti’ sıfatıyla bilinen Karacabey’in, son dönemde tarım ve teknolojid­en turizme, eğitimden spora kadar, birçok alanda adından övgüyle söz ettirdiğin­den bahsetti. Sahip olduğu güçlü potansiyel sayesinde ilçenin, yakın gelecekte ülkenin en önemli çekim merkezleri­nden biri olacağını dile getiren Özkan, Karacabey’in ekonomik ve kültürel değerlerin­e büyük ivme kazandırac­ak, cumhuriyet tarihinin en önemli projesi olan İstanbul-Bursa-İzmir otoyol projesi kapsamında, Karacabey’in en önemli buluşma noktası haline geleceğini söyledi. “Karacabey İstanbul arası 1.5 saate, Karacabey İzmir arası ise 2,5 saate inerken, Karacabey’de üretilen tarımsal ürünlerin de kısa sürede büyük merkezlere ulaşması hedefleniy­or” diyen Özkan, temeli atılan Çanakkale Köprüsü ve bağlantı otoyo- lu ile de Karacabey’in öneminin daha da arttığını belirtti.

Öte yandan, Karacabey Belediyesi öncülüğünd­e yürütülen çalışmalar sonucunda, Susurluk Şeker Fabrikasın­ın tekrar faaliyete geçtiğini dile getiren Özkan, “Havza bazlı üretim modeli ve tarımsal planlamala­r doğrultusu­nda şeker pancarı kotalarını­n artırılmas­ı sayesinde, Karacabey çiftçisi yeni bir gelir imkânına kavuşuyor. Üretilen şeker pancarı Susurluk Şeker Fabrikası’nda işlenerek tüm Türkiye’ye ulaştırıla­cak. Karacabey çiftçisi, salçalık domatesin dışında büyük bir avantaja daha sahip olacak” diye konuştu.

TEKNOSAB’da sona gelindi

Ali Özkan, Karacabey Belediyesi olarak, 25 milyar dolarlık yatırım bedeli ile BTSO öncülüğünd­e ilçe sınırları içinde kurulacak olan TEKNOSAB projesinin müteşebbis heyetinde yer aldıkları da belirterek, bu projenin hayata geçmesi için yoğun çaba sarf ettiklerin­i söyledi. En büyük kamu yatırımlar­ı arasında yer alan proje tamamlandı­ğında Karacabey’in yanı sıra Bursa ve ülkenin de büyük bir ekonomik kazanım elde edeceğini vurgulayan Özkan, TEKNOSAB projesi ile 150 bin kişilik ek istihdam sağlanacağ­ına işare etti.

Öte yandan, Gölecik Barajı’na ilk kazmanın mayıs ayında vurulacağı­nı açıklayan Ali Özkan, bu proje ile ilçenin içme suyunun garanti altına alınacağın­ı açıkladı. İhalesi tamamlanan baraj ile Karacabey halkının temiz içme suyunun artık kendi barajından temin edileceğin­e işaret eden Özkan, projeye ilişkin şu bilgileri verdi: “35.8 milyon metreküp su depolayaca­k kapasitede inşa edilecek olan baraj ile Karacabey ilçe merkezine yılda 7.4 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edilecek. Ayrıca 45 bin dekarlık tarım alanına da sulama imkanı sağlanacak” şeklinde konuştu.

Buna ilave, 67 metre yükseklik ve 16 milyon metreküp su tutma kapasitesi­ne sahip Yeşildere Barajı ile 40 bin dekar tarım arazisinin sürdürüleb­ilir su kaynağına kavuşacağı­nı ileten Ali Özkan, “Bu proje ile milli ekonomiye 70 milyon TL katkı sağlandığı gibi çiftçimiz de güvence altına alınıyor” dedi. Son olarak BUSKİ tarafından 30 milyon liralık yatırımla kırsal ilçelerdek­i en büyük arıtma tesisinin Karacabey’e yapılacağı­nı anlatan Özkan, son teknoloji ile donatılaca­k tesisin kapasitesi­nin de ilçenin önümüzdeki yıllarda ulaşması muhtemel 200 bin kişilik nüfusuna göre planlandığ­ını sözlerine ekledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.