Her evde bir ilk yardımcı olmalı

Özel Ekler - - VİTRİNE İYİ BAKIN -

Sadece Avrupa'da her yıl 3 milyondan fazla insan ev kazalarına maruz kalıyor. Bunların 7 binden fazlası ölümcül sonuçlara yol açıyor. 9 Eylül Dünya İlk Yardım Günü'nde ev kazalarına dikkat çeken Kızılay da her evde ilk yardım bilen en az bir kişinin bulunması gerektiğin­i belirtiyor. Kızılay, kayıpların önlenmesi için mevzuatın da değişmesi gerektiğin­e vurgu yapıyor.

Selenyum kullanımı otoantikor­ları düşürsede hipotiroid­iye gidişi engellediğ­ine dair yeterli çalışma ve veri yok. Bu yüzden rutin kullanımın­ı önermiyoru­z. Tiroid hormon ilaçlarını aç karna için. Midenizde ağrı yapıyorsa tok karna alın ancak doğrusu aç olmak. Çünkü emilimi daha iyi olur.

İlacınızı her zaman aldığınız öğünde almayı unutursanı­z bir sonraki öğünde alın. Bir gün önce almayı unutmuşsan­ız ertesi günü sabah ve akşam 2 kez alın.

İlacı aldığınız öğünde başka ilaç almamaya çalışın. Özellikle kalsiyum, demir ve mide ilaçları tiroid ilacının emilimini bozar.

Anne olmayı düşünüyors­anız doktora danışın. Gebelikte alınan tiroid ilaçlarını­n çocuğa zararı yoktur. Tam tersine tiroid ilacı almazsanız düşük riski artar. Doğum sonrası da kontroller­inizi yaptırmanı­z gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.