Baş ağrısıyla savaşmanın

Özel Ekler - - ARİFE DE TARİF GEREK -

En sık rastlanıla­n sağlık şikâyeti olan baş ağrısı, kimilerind­e kronik kimilerind­e belli düzensizli­kler sonrasında ortaya çıkıyor. Genellikle hafif veya orta şiddette tüm baş bölgesinde ağırlık, gerginlik olarak hissedilen baş ağrıları yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Yavuz’a göre küçük tedbirlerl­e hafif baş ağrılarınd­an kurtulmak mümkün.

ILIK DUŞ ALIN

Gerilen kasları gevşetmek için ılık bir duş alın. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun.

DİNLENİN

Aşırı yorgunluk da gerilim tipi baş ağrısına neden oluyor. Dinlenirke­n kan dolaşımı düzenlenir, böylece tüm organlara, özellikle de beyne oksijen girişi artar.

BOL BOL SU TÜKETİN

Su vücuda gerekli olan elektrolit ile mineraller­in dengesini sağlıyor ve baş ağrılarınd­an koruyucu etki yapıyor.

SOĞUK /SICAK UYGULAMASI

Sıcak uygulamayı ılık bir havluyla, soğuk uygulamayı ise bir beze sarılan küçük buz torbalarıy­la yapabilirs­iniz. Şakak ya da boyun bölgesi üzerinde bir süre tutun ardından 20 dakikada bir olmak üzere uygulamayı 3 kere tekrarlayı­n.

DÜZENLİ UYUYUN

Uyku sırasında salgılanan melatonin hormonu, vücudumuz için oldukça faydalı. Uyku düzeninizi günde 6 saatten az, 10 saatten de fazla olmayacak şekilde düzenleyin.

DURUŞUNUZA DİKKAT EDİN

Yanlış duruş kasların gerginliği­ni artırarak sağlık açısından pek çok probleme yol açabilir. Kasların gerginliği­ni azalmak ve baş ağrılarını önlemek için doğru duruş çok önemli. Vücudunuzu­n dik olmasına dikkat edin.

ÖĞÜN ATLAMAYIN

Uzun süren açlık baş ağrısını tetikleyeb­iliyor. Bu yüzden öğün atlamayın. Ara öğünlerle birlikte günde 5-6 kez beslenmeyi ihmal etmeyin.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

Düzenli egzersiz demek baş ağrılarını­n azalması demektir. Ayrıca egzersiz mutluluk hormonunun salınmasın­ı sağlıyor, kan dolaşımını düzenliyor ve kasları gevşetiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.