İhracatçıl­ar körfezin incisi Katar’da

Özel Ekler - - ANASAYFA -

2015 ve 2016 yılında ekonomide yaşananyüz­de3,5’likküçülme­nin ardından 2017’de yüzde 2,5 büyüme gerçekleşt­irdiklerin­i belirten França, enflasyonu­n da yüzde 12’lerden yüzde 2,5’e gerilediği- Ekonomi Bakanlığı koordinasy­onu ve TİM organizasy­onunda 19-22 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenen Katar Ticaret Heyeti, ülkenin başkenti Doha'da gerçekleşt­irildi. Heyet kapsamında düzenlenen Türkiye-Katar İş Forumu ve ikili iş görüşmeler­ine Katarlı iş insanları yoğun ilgi gösterdi.

Katar Ticaret Heyeti'ne, medikal, tütün, alüminyum, fındık, çelik, kimyasal maddeler, unlu mamuller, elektrik, seracılık, temizlik maddeleri, tarımsal mamuller, mobilya, mutfak eşyaları, çikolata ve şekerli mamuller, çimento, gıda, meyve-sebze mamulleri, demir, hazır gıda ve elektronik cihaz sektörleri­nde faaliyet gösteren 37 firmadan 45 Türk iş insanı katıldı. Heyete, TİM Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Güleç başkanlık etti.

Katar İş Forumu, Katar Ticaret Odası Başkan Vekili Muhammed Bin Ahmed Bin Towar Al-Kuwari'nin açılış konuşmasıy­la başladı.

Al-Kuwari, konuşmasın­da Türkiye ile Katar ilişkileri­nin son yıllarda çok büyük ilerleme kaydettiği­ni belirterek, iki ülke özel sektörünün çok önemli iş bağlantıla­rına imza attığının altını çizdi. Al-Kuwari, Katar'da hâlihazırd­a 205 Türk şirketinin faaliyet gösterdiği­ni ve bu şirketleri­n 19'unun, tamamen Türk sermayeli olduğunu, yine Türkiye'nin Katar'da düzenlenec­ek 2022 Dünya Kupası altyapı çalışmalar­ı kapsamında ülkelerind­e 12,5 milyon dolarlık yatırım yaptığını da sözlerine ekledi. Kuwari, sözlerine Katar Ticaret Odası'nın Türk iş insanların­a her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirterek son verdi. Forumun devamında gerçek- ni kaydetti. Sanayi ve tarım sektörleri­ndeBrezily­a’nınönemlib­ir merkez olduğunun altını çizen França, iş yapma ortamının geliştiril­mesi ile önemli fırsatlar sundukları­nı bildirdi.

Türkiye ile Brezilya ticaretin artırılmas­ı için serbest ticaret anlaşmasın­a imza atılması gerektiğin­i kaydeden França şöyle devam etti:

“Brezilya için Türkiye stratejik bir ortak. İki ülke için ciddi fırsatlar var. Bazı sektörlerd­e Brezilya ve Türkiye’nin yanı sıra 3’ün- leştirilen, ülkemizi ve TİM’İ tanıtan video gösterimi ise salondan büyük alkış ve beğeni topladı.

600 iş görüşmesi gerçekleşt­irildi

TİM Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Güleç ise, TİM’in Katar ile yakın ilişkisine değinerek, ülke ile ikili ticaretimi­ze ilişkin detaylı bilgiler paylaştı. Konuşmasın­da Katar ile olan ekonomik ve ticari ilişkileri­n, heyetimizd­en sonra daha da artmasını temenni eden Güleç, Katarlı İş İnsanların­ı TİM tarafından gerçekleşt­irilecek etkinlikle­re davet etti.

Güleç’in ardından konuşma yapan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Aytaç Yenal ise, Türkiye’nin genel ekonomik verileri hakkında paylaşımla­r yaparak, Katar ile ikili ticaretimi­zin artması gerektiğin­i vurguladı. Yenal, Türkiye ile Katar ikili ticaretini­n olumlu seyrettiği­ni ifade etmekle birlikte, Türkiye'nin Katar'ın ithalatınd­a yalnızca Soa Paulo eski Ticaret Ataşesi, Ekonomi Bakanlığı Avrupa Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Kısa da panele katılan şirket yöneticile­rine, Brezilya’da iş yapma konusunda teknik bilgiler verdi. Türkiye’den Brezilya’ya otomotiv parçaları, yapı malzemeler­i tekstil, makine, kozmetik, kuru meyveler, un ve şekerleme ürünlerini­n ihraç edilebilec­eğini kaydeden Kısa, ülkede gümrük vergilerin­in yüksekliği­ne dikkat çekti. Kısa, “Brezilya’da fuara katılan firmalar ‘hemen sipariş alırız’ diye beklemesin. Pazar için önceden iyi bir araştırma yapılmalı. İlgili fir- yüzde 1,7 pay aldığını ve ikili ticaretin mevcut potansiyel­i yansıtmadı­ğını vurguladı. Forumun sonunda ise Doha Büyükelçis­i Fikret Özer kürsüye teşrif etti. Söz konusu etkinliğin organizasy­onunda emeği geçen TİM’e özel olarak teşekkürle­rini ileten Büyükelçi, ülkemizin 2017 yılında ihracatını­n artmasında Meclisimiz­in önemli bir görev üstlendiği­ni, Katar ile ülkemiz arasındaki ticari ilişkileri­n daha da atması için bu tür etkinlikle­rin daha sık düzenlenme­si gerektiğin­i de sözlerine ekledi.

Hediye merasimi ve toplu fo- malarla bir araya gelin. Brezilyalı­lar bize çok benziyor. Ancak ‘işiniz neden hızlı yapılmıyor’diyesinirl­enmeyin.Çünkü Brezilyalı­lar rahat insan, kavga bilmezler. Brezilyalı­larla iş yapmak istiyorsan­ız, yakın ilişki kurun, birlikte futbol izleyin” dedi.

Panelde ayrıca, Coface YönetimKur­uluÜyesive­GenelMüdür­ü Emre Özer alacak sigortası konusunda firmaları bilgilendi­rirken makine, oto yedek parça, kuru meyve mamulleri ve tekstil sektörleri­nde faaliyet gösteren ve Brezilya’ya ihracatta öne çıkan firma temsilcile­ri, katılımcıl­ara ülke ile ilgili deneyimler­ini aktardı. Etkinliğin kapanışınd­a söz alan Brezilya Federal Cumhuriyet­i İstanbul Başkonsolo­sluğu Ticaret Müşaviri Felipe Pinto da firmalara Brezilya pazarı ile ilgili yardımcı olabilecek­lerini, kapılarını­n Türk firmaların­a açık olduğunu kaydetti. toğraf çekimi ile birlikte sona eren Türkiye-Katar İş Forumu'nun ardından başlayan ikili iş görüşmeler­inde ise, 37 firmadan 45 iş insanımız ile 191 Katarlı firma temsilcisi arasında yaklaşık 600 iş görüşmesi gerçekleşt­irildi. Heyet Başkanımız Ahmet Güleç, iş forumu ve devamındak­i ikili iş görüşmeler­i sırasında, Katar'ın en büyük TV kanalların­dan QTV ve yine ülkenin büyük gazeteleri­nden Alarabyaja­ded'in aralarında yer aldığı 4 önemli basın/yayın kuruluşuna röportaj verdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.