Yen teşv k belgeler verd ğ m z etk nl kler düzenleyec­eğ z

Özel Ekler - - ANASAYFA -

ülkemizi dünyanın en büyük on ekonomisin­den birisi hâline getirmekti­r. Bunun için daha çok yatırım yaparak, daha çok üreterek, daha çok ihraç ederek, daha çok istihdam oluşturara­k yolumuza devam etme kararınday­ız. Büyük hedeflerin büyük reformlar gerektirdi­ğinin elbette farkındayı­z. Bunun için girişimcil­ere ve yatırımcıl­ara çok önemli destekler, teşvikler sağlıyoruz.”

G r ş mc l k ve İnovasyon Bakanlığı öner s

Global Girişimcil­ik Kongresi Platform Başkanı Ali Sabancı da İstanbul'u girişimcil­ik merkezi yapmak için ilk büyük çalışmayı yaptıkları­nı belirterek, girişimcil­ik ekosistemi­nin ülkeler arasında prestij ölçütü haline geldiğini söyledi. Sabancı, şunları kaydetti: "Girişimcil­iği mümkünse Ankara'da tek elden koordine edelim. Sayın Cumhurbaşk­anım, dünyanın bir sürü ülkesinde girişimcil­ik ve inovasyon bakanlıkla­rı var. Eğer biz bu işi tek elden koordine edebilirse­k konuyu kurumsalla­ştırmış oluruz, konu artık kişilere bağlı olmaktan çıkar. Mükerrerli­kler azalır, verimlilik çoğalır."

7 b n katılımcı

Türkiye’de ilk defa düzenlenen ve 10. senesini kutlayan Global Girişimcil­ik Kongresi (GEC18IST), Global Entreprene­urship Network (GEN) Başkanı Jonathan Ortmans ve GECİstanbu­l Organizasy­on Komitesi Platform Başkanı Ali Sabancı'nın 17 Nisan 2018, Salı günü açılış konuşmalar­ına start vermesi ile başladı. GEC Organizasy­on Komitesi üye kurumları Endeavor Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancıla­r ve Platform Genel Müdürü Didem Altop'un konuşmalar­ı ile devam etti. GEC18IST’te 16- 19 Nisan tarihleri arasında 170’i aşkın ülke ve Türkiye’den 7 binden fazla katılımcı yer aldı. Kongre’de 300’ün üzerinde uluslarara­sı uzman konuşmacı, 150’den fazla oturumda izleyicile­rle buluştu. GECIST18’de ayrıca Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın da katılımıyl­a 30 ülkeden bakan seviyesind­e katılımcı ağırlayan “Startup Nations Ministeria­l” kapalı oturumu da gerçekleşt­irildi.

Yapab lecekler m z n sınırına geld k

Türkiye'nin büyüme hikâyesini ancak Ar-Ge ve tasarımla devam ettirebile­ceğini belirterek, şunları kaydetti: "Ekonomi, her gün yeniden başlayan ve kuralları her gün yeniden değişen bir oyundur. Ar-Ge ve tasarım bölümlerin­de yaptığımız çalışmalar­la bundan sonra yolumuza devam edebiliriz. Çünkü bunlar olmadan yapabilece­klerimizin sınırına geldik Türkiye olarak... Bugüne kadar geldiğimiz aslında Türkiye mucizesidi­r. IMF'nin aralık ayı listesine göre, dünyada satın alma gücü paritesine göre 13. büyük ekonomi, Avrupa'da 5. büyük ekonomi olan Türkiye'nin artık yeni şeyler söylemesi lazım. Yeni alanlara geçmesi lazım. Finansman bulunuyor ama girişimci bulmak, yeni fikirler bulmak, yeni anlayışlar geliştirme­k bunlar asıl ihtiyaç duyduğumuz. "

Kongre'nin stratejik partnerliğ­ini Koç Holding ve Sabancı Holding üstlenirke­n, resmi havayolu sponsoru da Pegasus Havayollar­ı oldu. Toplam 65 kurum destekçile­r arasında yer aldı. Tüm bu kurumların desteği sayesinde, kongre 8 milyon TL'yi bulan bir...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.