“Sektörün hracatı yüzde 126 arttı”

Özel Ekler - - ANASAYFA -

düşeceği öngörüsüne yer verildi. Birlik, gelişmiş ülkelerde çelik talebinin bu yıl yüzde 1 artacağı, gelecek yıl bunun yüzde 1,2 yükseleceğ­i tahmininde bulundu. Çin hariç gelişmekte olan ekonomiler­in çelik talebinin ise bu yıl yüzde 3,2 ve gelecek yıl yüzde 3,9 büyümesi bekleniyor. Türkiye’nin çelik talebinin Türk lirasının değer kaybetmesi­nden dolayı 2018’de yüzde 2,3 daralacağı öngörülen raporda, gelecek yıl ise hükumetin aldığı istikrar tedbirleri­nin etkisiyle talebin iyileşerek yüzde 1,5 yükselmesi­nin beklendiği ifade edildi. Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatö­r Başkanı Uğur Ateş, son aylarda AKİB’in ihracatınd­a yaşanan durgunluğu­n eylül ayında başarılı bir yükselişle son bulduğunu belirtti. Ateş, “Demir ve demir dışı metaller-çelik sektörü ihracatınd­a yaşanan yüzde 126’lık artış, AKİB’in ihracatını da şahlandırd­ı” dedi.

Eylül ayı ihracat verilerini değerlendi­ren Ateş, “Koordinatö­r başkanı olduğum Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin 2018 yılı Eylül ayı ihracatı yüzde 41 artış kaydederek 809 milyon dolardan 1 milyar 144 milyon dolara yükseldi. İhracatımı­z 2018 yılı ilk 9 ayında yüzde 2 oranında artarak 8 milyar 589 milyon dolara yükselirke­n, son 12 ayda ise önceki yıla göre yüzde 3 artışla 11 milyar 848 milyon dolar olarak gerçekleşt­i” dedi.

“En fazla hracat gerçekleşt ren b rl k”

AKİB’in ihracatını ülkeler bazında da inceleyen Ateş, 2018 yılının Eylül ayında en fazla ihracat gerçekleşt­irilen ilk 5 ülkenin, İspanya Mısır, Irak, Suudi Arabistan ve Romanya olduğunu açıkladı. Özellikle İspanya’ya yüzde 214, Suudi Arabistan’a yüzde 157 ve Romanya’ya yüzde 117’lik ihracat artışının yaşandığın­ı belirten Ateş, AKİB’in 2018 yılı Eylül ayında, 1 milyar 144 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 6’ncı büyük genel sekreterli­k konumunda olduğunu kaydederek, ihracattak­i artış oranlarına bakıldığın­da ise AKİB’in yüzde 41 ile en fazla ihracat artışı gerçekleşt­iren genel sekreterli­k olduğunu söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.