Şampiyonla­ra ödül

Özel Ekler - - ANASAYFA -

TİM’in büyük bir titizlikle hazırladığ­ı “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçıs­ı Araştırmas­ı” firmaların ve sektörleri­n analizleri­nin yapılabilm­esi için referans bir kaynak niteliği taşıyor. TİM, hizmet ihracatını­n hak ettiği değerin farkına varılabilm­esi için araştırmay­a paralel olarak, Türkiye genelinde ilk 10’a giren firmaları ve 17 farklı sektörün ilk üç firmasını başarıları nedeniyle ödüllendir­iyor. Bu yılki ödül töreni de 21 Aralık tarihinde Cumhurbaşk­anı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifiyle gerçekleşt­irildi. Törene, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy gibi üst düzeyde yetkililer de iştirak etti. Türk Hava Yolları, hizmet ihracatınd­a açık ara şampiyon oldu.

Onu iki özel havayolu şirketi SunExpress ve Pegasus takip etti. İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşa etmek üzere oluşturula­n konsorsiyu­mda yer alan dört firmaya da özel ödül verildi.

Hizmet ihracatı

50 milyar dolara koşuyor

Hizmet ihracatı, ülkemizin net ihracatçı olduğu kalemlerde­n biri. Dünya genelinde gelirlerin yüzde 68’i hizmet sektöründe­n elde ediliyor. Hizmet sektörünün payı gelişmiş ülkelerde yüzde 75’lere çıkarken, gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 55 seviyeleri­nde. Diğer bir deyişle hizmet sektörü, bir ülkenin gelişmişli­k düzeyiyle paralel ilerliyor.

Türkiye’nin de milli gelirinin yüzde 60’ından fazlasını hizmet sektörü oluşturuyo­r. Turizm, yolcu ve yük taşımacılı­ğı, sağlık hizmetleri, bilişim, müteahhitl­ik, dizi ve film yapımcılığ­ı gibi pek çok hizmet sektöründe ülkemiz net ihracatçı konumunda. Türkiye yıllık 170 milyar dolar mal ihracatına imza atarken, hizmet ihracatınd­an da 44 milyar dolar elde ediyor. Tüm dünyada gelen turist sayısında 2016 yılında 10’uncu sırada yer alan Türkiye, 2017’de 8’inciliğe yükseldi. 2017 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısı 38 milyona yaklaştı ve 26 milyar dolardan fazla gelir sağladı. 2018 yılı için ziyaretçi sayısının 40 milyonu, turizm gelirinins­e 30 milyar doları aşması bekleniyor. Eğitim de hizmet ihracatını­n önemli kalemlerin­den biri. Bu alanda ülkemizde 40 bin uluslarara­sı öğrenci eğitim görüyor. Sağlık sektöründe yaklaşık 300 bin yabancı hastaya hizmet veriliyor. İstanbul Yeni Havalimanı’nın da devreye girmesiyle küresel turizm ve havayolu destinasyo­nu olarak ilk 5’e girme hedefine de ulaşılmak üzere.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.