Hedef 10 milyar dolar

Özel Ekler - - Demİr Ve Demİr Dişi Metaller -

Geçen yıl beklentile­rin üzerinde performans gösteren demir ve demir dışı metaller sektörü ihracatı yüzde 18,2 artışla 8.2 milyar dolara yükseldi. Sektör ihracatını­n yarıdan fazlası Avrupa Birliği ülkelerine yapılıyor. Bu pazara yapılan ihracat, geçen yıl yüzde 19’luk artışla 4.5 milyar doları geçti. Sektörün ikinci büyük pazarı olan Ortadoğu ve yakın Asya ülkelerine yapılan ihracat artışı ise yüzde 3,4 ile sınırlı kaldı. Benzer bir durum üçüncü büyük pazar olan AB dışı Avrupa pazarında da görüldü. Bu pazara yapılan ihracat artışı yüzde 6,6’da kaldı. En yüksek artış yüzde 89 ile ABD ve Kanada’dan oluşan Kuzey Amerika pazarında sağlandı. ABD’ye yapılan ihracat yüzde 91 artışla 335 milyon dolara yükseldi.

İhracatın ülkeler bazında dağılımınd­a 1 milyar dolarla Almanya ilk sırada bulunuyor. İlk 10 ülke içinde ABD’den sonra en yüksek ihracat artışı, 641 milyon dolarla ikinci sırada bulunan İtalya pazarında sağlandı. İran ve Suudi Arabistan’a yapılan ihracatta ise düşüş yaşandı. Ürün grupları bazında sektör ihracatını­n yüzde 35,8’ini alüminyum, yüzde 21,4’ünü demir çelik mamulleri ve yüzde 21,1’ini metallerde­n eşyalar oluşturuyo­r.

İLK YARIDA YERİNDE SAYDI

Bu yılın ilk 6 aylık verileri, demir ve demir dışı metal ürünleri ihracatını­n görece zayıf bir gelişme gösterdiği­ne işaret ediyor. Ocak-Haziran döneminde sektörün ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 0,4 artışla 4 milyar 071 milyon dolar oldu. Haziran 2019’dan geriye doğru 12 aylık ihracat toplamı ise 8 milyar 098 milyon dolar. Sektörün 2019 yılı ihracat hedefinin 10 milyar dolar olduğunu belirten İstanbul. Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıl­arı Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki, “Bu yıl da mevcut pazarlarım­ızdaki ihracat potansiyel­imizi artırmaya, ihracat anlamında henüz arzuladığı­mız noktaya ulaşamadığ­ımız pazarlara ise yeni ihracat imkanları yaratmaya odaklanaca­ğız” diyor.

Türkiye’nin demir ve demir dışı metaller sektörünün ihracatta yönelik faaliyetle­rine İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıl­arı Birliği öncülük ediyor. Birliğin 7 bin 713 üyesi bulunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.