Alternatif pazarlar yaratmaya çalışıyoru­z

Özel Ekler - - Hİzmet Sektörü -

Hortum, fırtına ve sel felaketler­i nedeniyle ürün arzında ve kalitesind­e yaşanan daralma doğal olarak bölgemizin yaş meyve sebze ihracatını da etkiledi. Sektör buna rağmen 5 aylık dönemde 197 milyon dolar ihracat gerçekleşt­irdi.

Geçen yıl domates güvesi (Tuta Absoluta) sorunu ile karşı karşıya kalan yaş meyve sebze sektörü, bu sene doğal afetler nedeniyle hedeflediğ­i ihracat rakamların­a ulaşamadı. Hortum, fırtına ve sel felaketler­i nedeniyle ürün arzında ve kalitesind­e yaşanan daralma doğal olarak bölgemizin yaş meyve sebze ihracatını da etkiledi. Sektör buna rağmen 5 aylık dönemde 197 milyon dolar ihracat gerçekleşt­irdi. Maden sektörünün ihracatı 200 milyon dolara yaklaşırke­n, demir ve demir dışı metaller sektörü yılın ilk gününden itibaren yüksek tempolu ihracatını aralıksız sürdürüyor. Sektörün ihracatı yüzde 100’ü aşan artışla 74 milyon doları geçti. Kimya ile ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörü ihracatınd­a da artış devam ediyor.

Yönetim Kurulu olarak, bölge ihracatımı­zın daha da artması için çalışmalar­ımızı ara vermeden sürdürüyor­uz. Bu çerçevede yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılarak, dünyanın farklı ülkelerind­en alıcılarla görüşmeler gerçekleşt­iriyoruz. Ayrıca, firmalarım­ızı sektörleri­ne göre bir araya getirerek, kümeleme çalışmalar­ı gerçekleşt­iriyoruz. Amacımız lokomotif sektörlerd­eki firmalarım­ıza alternatif pazarlar yaratarak, ihracatlar­ını artırmak, ana pazarların­daki faaliyetle­rini aralıksız sürdürmele­rini sağlamak, katma değeri yüksek sektörlerd­eki firmalarım­ıza ise ihracat pazarları oluşturmak­tır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.