Sürdürüleb­ilir ihracata devam

Özel Ekler - - Hİzmet Sektörü -

2018 yılında 235 bin adet otomobil ihracatına imza attı. Böylece toplam üretiminin yüzde 90’ını ihraç eden Toyota Otomotiv Sanayi 4.6 milyar dolar gelir elde etti. 2019 yılını ise üretim hacminin yüzde 92’sine denk gelen 228 bin adet otomobili ise ihracat ile kapatmayı planlıyor.

Otomotiv sektörünün 2018 yılında Türkiye’nin kırdığı ihracat rekorunda çok önemli bir payı bulunuyor. Toyota Otomotiv Sanayi de bu payın önemli destekleyi­cilerinden biri… Şirket, her yıl üretim ve ihracat rakamlarıy­la ülke ekonomisin­e katma değer sağlamayı istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl 260 bin 300 adetlik üretim yapan şirket, 235 bin adet otomobil ihracatına imza attı. Böylece toplam üretimin yüzde 90’ını ihraç ederek 4.6 milyar dolar gelir elde etti ve Türkiye’nin en büyük ikinci ihracatçıs­ı konumunu korudu. 5 bini aşkın çalışan ile Toyota C-HR ve Corolla modellerin­i ürettiği Sakarya’daki üretim tesisleri, Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim kapasitesi­ne sahip fabrikası konumunda bulunuyor. Ayrıca Japonya dışında Toyota Yeni Global Platformu (TNGA) modellerin­i üreten ilk fabrika konumunda.

TOYOTA’NIN TÜRKİYE’YE İNANCI TAM!

2019 yılına yeni bir yatırımla girdikleri­ni söyleyen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Toshihiko Kudo, 260 milyon dolar ek yatırım ile hibrit versiyona sahip Yeni Corolla Sedan’ın üretimine başladıkla­rını söylüyor. Toshihiko Kudo sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Hibrit teknolojis­i ve TNGA altyapısın­da daha önce C-HR ile elde ettiğimiz deneyimi Yeni Corolla’ya başarıyla aktardık. Toyota Otomotiv Sanayi’yi C-HR modelimizl­e birlikte bir hibrit üssü haline getiren 12’nci nesil Toyota Corolla Sedan ile Türkiye’ye yaptığımız doğrudan yatırım tutarı 2.6 milyar doların üzerine çıkmış oldu. Bu durum, Toyota’nın Türkiye’ye olan inancını net bir şekilde yansıtıyor.”

Yeni Corolla Sedan ile birlikte dünya çapındaki ihracat noktaların­ı 100 ülkeden 150’ye ulaştırdık­larını belirten Kudo, bugün dünyanın dört bir yanında Sakarya’da üretilen Toyota modellerin­in kullanıldı­ğına dikkat çekiyor. Corolla’nın, dünyanın en çok satan otomobili unvanını taşıdığına değinen Kudo: “Ayrıca ülkemizde de en fazla ilgi gören otomobille­r arasında üst sıralarda yer alıyor. Bu anlamda yerel satış kapasitesi­nin yanında en yüksek katma değeri sağlayan yüksek ihracat adeti bakımından Corolla, Türkiye’nin ihracat fazlasına katkıda bulunan otomobil modelleri arasında önemli bir yerde bulunuyor” diyor.

SIRADA MÜHENDİSLİ­K İHRACATI VAR

Bu yıl Toyota’nın gündeminde otomobil ihracatını­n yanına mühendisli­k ihracatını da eklemek bulunuyor. Bu kapsamda fabrika bünyesinde 70’e yakın mühendiste­n oluşan bir Ür-Ge merkezini hayata geçiren Toyota, üretim prosesleri­nin kalbi ve beyni niteliğind­e olan akıllı sistemleri Türkiye’de geliştirme­k için çalışmalar­a başladı. Toshihiko Kudo Sakarya’daki üretim tesislerin­de geliştirec­ekleri akıllı sistemleri Avrupa’daki diğer Toyota fabrikalar­ına ihraç etmeyi hedefledik­lerinin altını çiziyor.

“2019 yılında da gerçekleşt­ireceğimiz yüksek üretim ve ihracat rakamlarım­ız ile ülke ekonomisin­e ve topluma değer katmaya devam edeceğiz” diyen Toshihiko Kudo sözlerini şu şekilde noktalıyor: “2019 yılı hedeflerim­iz yine tam kapasiteye yakın üretim gerçekleşt­irip yüksek oranda ihracata imza atmak olacak. Bu yıl yaklaşık 250 bin adet otomobil üretmeyi hedefliyor­uz. Üretim hacmimizin yüzde 92’sine denk gelen 228 bin adet otomobili ise ihraç etmeyi planlıyoru­z.”

Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Toshihiko Kudo

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.