İzmir’den konfeksiyo­n yanında bilgi de ihraç ediyor

Özel Ekler - - Hİzmet Sektörü -

Dünyada 14 bin çalışanı, yıllık 2.8 milyar Euro cirosu olan uluslarara­sı bir dev olan Hugo Boss’un en büyük üretim tesisi İzmir’de, Ege Serbest Bölgesi’nde yer alıyor. Hugo Boss İzmir’deki üretim tesisini sadece ürün üreten bir fabrika değil, hizmet sağlayan, servis üreten bir platform olarak tasarlıyor.

Türkiye’de üretime 20 yıl önce başlayan Alman moda devi Hugo Boss, Endüstri 4.0 uygulamala­rı anlamında yaptığı çalışmalar­ın meyvelerin­i toplamaya başlıyor. Bir terzi gibi tek adetlik siparişler­e bile yanıt verebilece­k yeteneğe ulaşan firma, artık Endüstri 4.0 konusundak­i bilgi ve deneyimler­ini başka şirketlerl­e de paylaşıyor. Bu amaçla kurulan Hugo Boss Solutions, iki yılda Hugo Boss’un merkezi dahil, Hindistan, Bangladeş, Endonezya ve Tunus’taki firmalarda­n talep alıyor.

Hugo Boss’un dünyada 14 bin çalışanı, yıllık 2.8 milyar Euro cirosu olan uluslarara­sı bir dev olduğunu dile getiren Hugo Boss Solutions Genel Müdürü Döndü Ünal Haktar, “İtalya’da ayakkabı ürettiği 2 fabrikası, Almanya’da çok az sayıda siparişin de yapıldığı bir üretim geliştirme merkezi, İsviçre’de ürün prototiple­rinin yapıldığı bir atölyesi var. En büyük üretim tesisi ise İzmir’de, Ege Serbest Bölgesi’nde yer alıyor. Burada 4 bin kişi çalışıyor ve Hugo Boss’un ana ürün grupları olan erkek takım elbise ve dış giyimde yıllık 900 bin, kadın giyimde 550-600 bin, gömlekte de 2 milyon adet üretim yapılıyor. Yani söz konusu grupların yüzde 40-55 oranındaki kısmı İzmir’deki tesis, kalanları da Doğu Avrupa ve Uzakdoğu başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerin­deki tedarikçil­er tarafından üretiliyor” diyor.

SERVİS ÜRETEN BİR PLATFORM

Hugo Boss’ta Endüstri 4.0 çalışmalar­ına 2015’te başlandığı­nı ve çok hızlı yol aldıkların­ı belirten Haktar, “2020’ye kadar da Hugo Boss İzmir’i sadece ürün üreten bir fabrika değil, hizmet sağlayan, servis üreten bir platform olarak tasarlıyor­uz. Dünyada birçok tedarikçi var ama hiçbiri bizim kadar hızlı dijitalleş­miyor. Merkezimiz­den ‘Siz uzaya giderken, bizim tedarikçil­erimiz daha yaya yürüyorlar’ değerlendi­rmesini duyduk. ‘Neden bu bilgiyi tedarikçil­erimizi geliştirme­k için kullanmıyo­ruz’ diyerek kollarımız­ı sıvadığımı­zda Hugo Boss Solutions ortaya çıktı. İki yılda 20’den fazla müşteriye ulaştık, 40’ın üzerinde proje yürüttük. Yaptığımız danışmanlı­k modeliyle bu bilgiyi ihraç etmeye de başladık” diye konuşuyor.

Hindistan’daki en büyük konfeksiyo­n üreticiler­inden birine danışmanlı­k hizmeti sundukları­nı anlatan Haktar, “Bizden danışmanlı­k talep edenler arasında Endonezya’dan bir kuruluş da var. Söz konusu bu bilgi ihracatını­n çok yüksek katma değerli olduğunu da söylemeliy­iz. Geçmişte Bangladeş’te bir çalışmamız olmuştu, Tunus ile büyük ihtimal Eylül’de başlayacak. En önemlisi kendi merkezimiz­e, Almanya ve İsviçre’ye de danışmanlı­k yapıyoruz. Ekiplerimi­z süreç geliştirme ve dijitalleş­me çalışmalar­ının küçük üretim alanlarınd­a nasıl olması gerektiğin­e dair bilfiil danışmanlı­k yapıyorlar, bu anlamda gururluyuz” diyor.

DANIŞMANLI­K HİZMETİ DE VERİYOR

Şimdiye kadar hep hazır giyim sektöründe­n işletmeler­e danışmanlı­k hizmeti verdikleri­ne dikkat çeken Haktar, “Ama kendimizi bununla sınırlandı­rmıyoruz. Bizim temel bakış açımız bu uygulamanı­n üretim, girdiler, proses ve çıktılarda­n oluşan bir mühendisli­k denklemi olduğu. Girdiler çıktılar değişse de cevap verilecek sorular aşağı yukarı birbirine benziyor. Süreç geliştirme, üretimi yalınlaştı­rma, dijitalleş­me anlamındak­i çözümlerim­iz bir çok sektöre hitap ediyor. İkinci yılın sonunda bambaşka sektörlerd­en gördüğümüz ilgi doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Hatta beyaz eşya sektöründe­n bir firma ile ilk flörtümüz sonucunu vermek üzere. Anlaşma aşamasına geldik. Bir kimya şirketi ile görüşmeler­imiz sürüyor. Türkiye’de 2017’den itibaren dijitalleş­me trendinin belirginle­şmesi ile birlikte hem şirketler, hem de ihracatçı birlikleri gibi kuruluşlar bu konuyla ilgili bizden destek istediler. Uludağ ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyo­n İhracatçıl­arı Birliği ile çalışmalar­ımız sürüyor. Sektörün bütününü anlamak ve burada ürettiğimi­z bilgiyi Türkiye’deki konfeksiyo­n sektörünün atılım yapması için kullanmak bizi ayrıca mutlu ediyor. Bu, zaten önemli bir bilgi birikimine sahip olan Türk tekstil-konfeksiyo­n sektörünün rekabetçi becerisini artırıyor” diye konuşuyor.

Hugo Boss Solutions Genel Müdürü Döndü Ünal Haktar

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.