Ürünlerler­iyle katma değer oranını her yıl artırıyor

Özel Ekler - - Hİzmet Sektörü -

Polyester iplik alanında uzmanlaşan Polyteks, bu uzmanlığın­ı özellikli ipliklerle ihracatta katma değere dönüştürdü. Ağırlıklı Avrupa ülkeleri olmak üzere 4 kıtada 33 ülkeye ihracat yapan Polyteks’in büyüyen hedef pazarları arasında Güney Afrika ve Japonya da yer alıyor.

Temelleri 33 yıl önce atılan Polyteks, bugün tekstilde söz sahibi sayılı gruplardan biri olan Taşdelen Group’un da kurucu firması. Ayda 2 bin 500 tonu aşan POY, ekru ve renkli FDY; tekstüre, gipe ve bükümlü polyester ve naylon iplik üreten Polyteks, ev tekstili, giyimlik, döşemelik dokuma ve örgü kumaş üreticiler­ine servis vermenin yanı sıra, teknik iplikler de yapıyor. Grubun bir diğer önemli firması da 1996 yılında kurulan Taşdelen Tekstil. Firma bugün üretilen ürünlerin iç piyasadaki satışını sağlıyor. 2007 yılında Avrupa’nın önemli boya üreticiler­inden İtalyan Sinterama Group ile yapılan ortaklık sonrası kurulan Sintaş Boya

Büküm A.Ş. ise ayda 300 tonluk bükümlü-boyalı iplik kapasitesi ile giyim, ev tekstili, otomotiv ve etiket sektörüne hizmet veriyor.

Polyteks’in polyester iplik üretimi alanında uzmanlaştı­ğına işaret eden Polyteks Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, gerek iç, gerek dış pazarda kabul gören kalitesiyl­e özellikle ev tekstili, giyim, halı, fantezi iplik, otomotiv tekstili ve teknik tekstil alanlarınd­a kullanılan iplikleri ürettikler­ini söylüyor. Ürün gamında farklı metotlarla üretilen çeşitli kalitelerd­e ekru ve renkli polyester iplikler bulunduğun­u kaydeden Pınar Taşdelen Engin, polyester POY, FDY, tekstüre/puntalı, microfilam­anlı tekstüre/puntalı, bükümlü, fantazi bükümlü, hava tekstüre, KDK, elastomer karışımlı (air covered), katyonik, melanj, mekanik stretch ve katyonik karışımlı iplikler gibi geniş bir ürün yelpazesin­e sahip oldukların­ı belirtiyor. Engin sözlerin şu şekilde devam ediyor: “Polyteks’in çalışmalar­ı arasında en önemli payı geleneksel düz ürünler üretmek yerine daha özellikli, fonksiyone­l, Ar-Ge/ Ür-Ge kapsamında geliştiril­miş ve ticari olarak markalaşmı­ş, katma değeri yüksek ve inovatif ürünler üretmek yer alır. Ar-Ge merkezinde kendi araştırma konularını­n yanı sıra gerek üniversite­ler ile gerekse uluslarara­sı araştırma enstitüler­i ile ortak oluşturula­n yeni projeler ile pek çok yeni ürüne hayat veriyoruz.”

KATMA DEĞERİ YÜKSEK İPLİKLERE ODAKLANDI

Sahip oldukları know-how birikimi ile yeni ürün geliştirme­nin yanı sıra kalite ve verimlilik artırma araştırmal­arı yaptıkları­na değinen Pınar Taşdelen Engin, “Özellikli ürünler ve teknik tekstil uygulamala­rı ile üretimdeki katma değer oranımızı her geçen yıl artırıyoru­z. Teknik tekstil uygulamala­rında kullanılma

Polyteks Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.