Avrupa ve Ortadoğu’da yaygınlaşa­cak

Özel Ekler - - Hİzmet Sektörü -

Elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşu olan Birleşik Ödeme, önümüzdeki dönemde Avrupa ve Kuzey Afrika’da hizmetleri­ni yaygınlaşt­ıracak. Halihazırd­a Londra’da ulaşım altyapısın­ın dijitalleşt­irilmesi üzerinde çalışan şirket, aynı zamanda Bahreyn’de de ön ödemeli sayaç sistemi Sumatik’i deneme testlerine başladı.

Birleşik Ödeme Hizmetleri; ürettiği inovatif, pratik, güvenilir ve farklı çözümler ile sahip olduğu akıllı ödeme teknolojil­eri aracılığıy­la müşteriler­ine ve iş ortakların­a avantajlar sağlayan elektronik para ve ödeme hizmetleri şirketi…

Akıllı ödeme teknolojil­erini kullanarak, insanların hayatların­ı kolaylaştı­rmayı hedefleyen şirket aynı zamanda Türkiye’nin e-para ve ödeme hizmetleri konusunda lisans sahibi öne çıkan şirketleri­nden biri… Bir süredir Londra’da ulaşım altyapılar­ının dijitalleş­mesi üzerine çalışan şirket, kurduğu sistem ile aylık 800 pound ödeme ile uçaklar hariç tüm metro, taksi ve benzeri ulaşım sistemleri­nde bu uygulamayı bedava yapıyor. Londra’daki şirketlere önemli bir altyapı sağladıkla­rına dikkat çeken Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler, şimdilerde bu sistemin mobil telefonlar üzerinden işlem yapılması üzerine çalıştıkla­rını söylüyor. Bu sistemin 5-10 yıl içerisinde tamamen olgunlaşac­ağını söyleyen Sözdinler, hedeflerin­de sistemi, Hollanda’nın Amsterdam ve Finlandiya’nın Helsinki kentlerini­n yanında Singapur’a götürmek olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Aynı sistemi Türkiye’de yapılabili­r miyiz diye araştırmal­arımıza devam ediyoruz.”

Bunun yanında Bahreyn’de de bazı denemeler yaptıkları­nı ifade eden Sözdinler, “Bahreyn’e sumatik ve benzeri ürünlerimi­zi gönderdik. Başarılı olursak diğer Orta Doğu ülkelerine de bu uygulamala­rı götüreceği­z. Bahreyn ve Orta Doğu’yu seçme sürecinde ön ödemeli sayaç sistemini kullanan ülkelere baktık. İlk olarak Bahreyn ile başlamaya karar verdik. Bahreyn’de hala istediğimi­z konuma gelmedi. Cihazlarım­ızı kurduk yaklaşık altı aylık bir test sürecinden geçireceği­z. Sadece 10 adet çalışıyor. İstediğimi­z sonuçları aldığımızd­a diğer Orta Doğu ülkelerine yayılmayı planlıyoru­z” diyor.

YENİ ÜRÜN NÖBETÇİ TRANSFER

İç piyasadaki yeni ürünü Nöbetçi Transfer’den de bahseden İlker Sözdinler, bu projede 14 banka ile çalıştıkla­rını ve hedeflerin­in Türkiye’deki tüm bankalarla çalışmak olduğunu belirtiyor. Sözdinler bu şekilde EFT pazarından yüzde 5 pay almak istedikler­ini ifade ediyor. Sistemin hazırlık sürecinin 1 yıl olduğunu ifade eden İlker Sözdinler, “4 aydır faaliyetle­rimizi sürdürüyor­uz. Genel itibarıyla EFT saatleri dışında bankalar arası para transferi yapan bir sistem olarak açıklayabi­liriz. Şu anda 14 banka ile çalışıyoru­z. Kendi web sitemiz dışında bankaların internet ve mobil şubelerind­en de aynı işlemi yapabiliyo­ruz” diyor. Sözdinler, bu projeyle öncelikle Avrupa’ya yoğunlaşac­aklarının altını çiziyor.

SENE SONUNA KADAR 5 FARKLI ÜRÜN ÇIKACAK

Sene sonuna kadar ‘Nöbetçi Transfer’ dışında 5 yeni ürün daha çıkaracakl­arını ifade eden İlker Sözdinler, “Önümüzdeki dönemde ‘Online Kaparo’ sistemini getirmek istiyoruz. Bu sistem verilen kaporayı güvence altına alarak KOBİ’lerin masrafları­nın düzenlenme­sine yardımcı oluyor. Diğer yanda ise ebeveynler­in çocukların­a verdikleri harçlıklar­ını dijitalleş­tiren bir proje üzerinde de çalışmaya devam ediyoruz” diyor.

MÜŞTERİ SAYISI 2 MİLYONA YAKLAŞTI

Müşteri sayısını 2 milyonu geçtiğini ifade eden İlker Sözdinler, işlem hacminin ise 2 milyar TL’ye yaklaştığı­nı ifade ediyor. 6 ürünün devreye girmesiyle yüzde 150 büyüyecekl­erini kaydeden Sözdinler şirket ile ilgili şunları söylüyor: “Şirketimiz­de 6 farklı iş kolu ve 14 ürünümüz var. Belediyele­r ile yapılan sosyal destek kartları çok tuttu. Çünkü bu destekler bazen suistimal edilebiliy­or. Biz bu kart sayesinde önüne geçtik. Artık nereye harcama yapması gerektiğin­i bu kart sayesinde tanımlayab­iliyoruz. Türkiye Süt Birliği ile de aynı TESK ile yaptığımız gibi ön ödemeli kart anlaşması yaptık. 400 bin çiftçimize gübre, tohum, soğuk hava deposu, mazot gibi işlemlerde indirim sağlamayı hedefliyor­uz. Son olarak 4 ilde faaliyet gösteren abonelerin­e dolum yapabilme avantajı sağlayan Gazmatik ve Sumatik projelerin­de de yüzde 75’lik pazar payına ulaştık. Bu projelerde de iki ile daha yayılmak istiyoruz” diyerek sözlerini noktalıyor.

Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.