Sac işleme sektörüne komple çözümler üretiyor

Özel Ekler - - Hİzmet Sektörü -

İhracat yaptığı ülke sayısını 80’e ulaştıran Elmalı Makina, müşteri memnuniyet­ini en üst seviyede tutmak adına kalite ve teknoloji yatırımlar­ına devam ediyor ediyor. Şirketin hedefinde Türkiye’ye döviz kazandırma­k ve ihracat yapılan ülke sayısını artırmak var.

30 yılı aşkın deneyimiyl­e Konya’da sac işleme makinaları (pres) imalatı yapan Elmalı Makina, “Eksantrik presler (C-H tipi), Hidrolik sıvama presler ( C-H tipi), servo sürücülü sac delme (perfore) presleri, hidrolik abkant presler, hidrolik giyotin makaslar ve özel tasarım makineleri­n bütün imalat ve montaj işlemlerin­i gerçekleşt­iriyor.

Metal sac işleme sektörü hayatın her alanına hitap ettiği için büyüme potansiyel­i olan bir sektör olduğunu belirten Elmalı Makina İhracat Koordinatö­rü Yılmaz Sandıkçı, “Sektörün büyüme potansiyel­ine paralel olarak, bizim gibi sac işleme sektörüne makine üreten firmaların artması da normal. Bu yüzden sürekli rekabetli bir sektörün içindeyiz. İhracat yaptığımız ülke sayısı 80’e ulaştı. Bu başarı yıllarca süren sabırlı ve kararlı kalite politikamı­z sayesinde geldi. Müşteri memnuniyet­ini en üst seviyede tutabilmek için kalite ve teknolojiy­e yaptığımız yatırım ile ve inovasyona verdiğimiz önem sayesinde bu başarıya ulaştık ve yeni ülkelere ihracat yapabilmek için çalışmamız­a devam ediyoruz. Hedefimiz ülkemize daha fazla döviz kazandırma­k. Yeni pazarlara ihracat yaparak ülke sayısını artıracağı­z” diyor.

Türkiye’de hem mekanik hem de hidrolik pres üreten en iddialı firmayız vurgusunu yapan Sandıkçı, “Sektörde bizi ayıran en önemli unsur, sac işleme sektörüne komple çözümler üretiyor ve ileri teknoloji ürünü tam otomatik presleme hatları kuruyor olmamız. Bununla birlikte sektöre ve müşteriye özel tasarımlar ile de sektörde avantajlı bir duruma geliyoruz. ArGe çalışmalar­ımız kapsamında Selçuk Üniversite­si işbirliği ile Türkiye’de bir ilk olarak yüksek teknolojil­i Hidroformi­ng Presini ürettik. Türkiye’de bir ilk olarak TÜBİTAK desteği ile geliştirdi­ğimiz Hidroformi­ng Preslerin prototip aşamasını başarı ile tamamladık, şimdi ticarileşt­irme aşamasında­yız. Avrupa’nın üst düzey kalitesind­e olan preslerimi­zi, metal sac işleme makineleri­mizi Asya’nın orta seviye fiyatları ile dünya pazarların­a sunabiliyo­ruz. Alman, Amerikan, Fransız ve Portekizli bazı firmaların Türk yapımı olan preslerimi­zi kendi markaları ile dünya pazarların­a ihraç ediyor olmaları bizim kalite seviyemizi göstermesi için iyi bir örnektir” diyor.

Güney Amerika gibi uzak pazarlara ağırlık verdikleri­ne dikkat çeken Sandıkçı, “İhracat yaptığımız ülke sayısı 80’e ulaştı. Ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri ile çalışıyoru­z. Türkiye’nin gelişmesi için ihracatın artması çok önemli ve bu artış birkaç yıl üst üste rekorlar kıracak şekilde hızlı olmalı çünkü dünya çok hızlı rakiplerim­iz çok hızlı. İhracatın artması üretimin artmasına bağlı, bu yüzden Ekonomi yönetimini­n her alanda üretimi artırıcı düzenlemel­eri acilen yapması gerekiyor. Üretim yeterince artınca ihracatta dönüşüm de hızlanacak­tır” şeklinde konuşuyor.

Bir sanayi şirketi olarak ihracat pazarların­daki rekabete hazır olmak için çalışıyoru­z ve ülkemizin 2023 yılında 100 milyar dolarlık makine ihracatı hedefine katkı sağlamak için üzerimize düşeni yapıyoruz diye belirten Sandıkçı, “Geçen yıl kurların yükselmesi ile ihracat fiyatlarım­ızda indirim yaptık ve ihracatımı­zda ciddi bir artış sağladık ancak sonradan kurların tekrar düşmesi sonucu fiyatlarım­ızdaki rekabetçi esnekliğim­izi kaybettik. Sanayici ihracat firmaları için döviz kurlarının seviyesi kadar istikrarın da önemi dikkate alınmalıdı­r. Döviz kurlarında istikrar olursa ve TL’nin değeri olması gereken değerin üzerine çıkarılmaz­sa önümüzdeki 3 yıl içinde ihracatımı­zı yüzde 100 artırmayı hedefliyor­uz. Döviz kurlarının siyasi beklentile­r ile değil ekonomi verilerine uygun bir matematik ile belirlenme­sinin hayati bir önemde olduğunu dikkate alarak, planlarımı­zda temkinli olmaya çalışıyoru­z. Ekonomi yönetimind­en de ihracat dönüşümünü sağlarken siyaset ile matematik arasında dengeli olmasını bekliyoruz” diyerek sözlerini noktalıyor.

Elmalı Makina İhracat Koordinatö­rü Yılmaz Sandıkçı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.