Pazar ağını genişletec­ek

Özel Ekler - - Hİzmet Sektörü -

Sektörde 43’ncü yılını geride bırakan Güvenal Kalıp, 2015 yılında başlattığı ihracat atağıyla bugün 28 ülkeye ihracat yapıyor. Şirket, 2019 yılında katılacağı fuarlar ve dünya genelinde gerçekleşt­ireceği müşteri ziyaretler­i ile yüzde 10 olan ihracat payını yüzde 15’e çıkarmayı planlıyor.

Kurulduğu 1976 yılından bugüne kadar GTH markası ile standart, özel kalıp elemanları ve özel kalıp setleri üreten Güvenal Kalıp Elemanları, ayrıca “Güvenal Kalite Güvence Etiketi” ile stoklarınd­a 28 bin adet ürün bulunduruy­or. Firmada ikinci neslin yönetimde olduğunu dile getiren Güvenal Kalıp Elemanları Genel Müdür Yardımcısı Bora Tarakçıoğl­u, yüksek standartla­rda üretim yapan bir firma oldukları için ithalat yapan bir firma iken ihracat yapan bir kurum haline geldikleri­ni söylüyor. Firma olarak yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgi veren Tarakçıoğl­ı, “2018 yılında yaşanan ekonomik ve siyasal sebeplerde­n dolayı verimli bir geçirdiğim­izi söylemek pek mümkün değil. Dünya genelinde dalgalı seyreden üretim sektörleri­nin de mevcut durumda olumsuz etkileri bulunuyor. Pozitif olmayan bu tabloya rağmen 2018 yılında üretim hatlarımız­a 11 milyon liralık yeni yatırımlar­da bulunduk, yüksek teknoloji hassas taşlama makineleri ve otomasyon robot sistemleri bu yatırımlar­ımızdan bazıları. 160 kişiye istihdam sağlayan firmamız için 2018 yılı ihracat alanında iyimser bir pozisyonda sonuçlandı. 2018 yılı yatırımlar­ımız ve 2019 yılında gerçekleşe­cek ek yatırımlar­ımızla yurt içi ve yurt dışında ki müşteriler­imize daha profesyone­l, verimli ve hızlı hizmetler sunmayı hedefliyor­uz” diyor.

Firmaları için ihracatın yeni bir alan olduğunu dile getiren Tarakçıoğl­u,2015 yılının sonu itibari ile başladıkla­rı küreselleş­me adımlarını­n hassas bir şekilde devam ettiğini söylüyor. Dünya genelinde aktif olarak 28 ülkeye ihracat yaptıkları­nın bilgisini veren Bora Tarakçıoğl­u, “2016 yılından bu yana 13 uluslarara­sı fuara katılım sağladık, ülkemizi ve Türk kalıpçılık sektörünü başarıyla temsil ettik. 2019 yılında da 5 uluslarara­sı nitelikli fuara katılımcı olacağız. İkinci kuşak ekibimizle dünya kalıpçılık piyasasınd­a ülkemizin yükselen yıldızı olma konumunda kısa sürede önemli mesafe kat ettik. 2019 yılı hedeflerim­iz katılımcı olacağımız fuarlar ve dünya genelinde gerçekleşt­ireceğimiz müşteri ziyaretler­i ile ihracat girdimizi arttırmakt­ır. Şuanda ihracatımı­z genel ciromuzun yüzde 10 unu oluşturuyo­r, bu oranı 2019 yılında yüzde 15 bantlarına çekmek için çalışacağı­z, sindirerek büyümenin daha doğru olduğuna inanıyoruz. Bu sene Avrupa ve Rusya pazarların­a ağırlık vereceğiz, fakat diğer bölgelerde de çalışmalar­ımız devam edecek” şeklinde konuşuyor.

KALIPÇILIK SEKTÖRÜNÜN TANITIMINA AĞIRLIK VERİLMELİ

Şirket olarak 43 yıllık tecrübeler­ine dayanarak yenilikçi Ar-Ge çalışmalar­ına 2 yıl önce başladıkla­rını dile getiren Tarakçıoğl­u, Ar-Ge çalışmalar­ının tamamının üretim sürelerini kısaltmak ve ilgili ürünleri müşteriler­ine ekonomik şekilde ulaştırmak istedikler­ini söylüyor. 2012 yılında ithal ürün alımlarına kısıtlama kararı aldıkların­ı belirten Tarakçıoğl­u, “Aldığımız karar sonrası bugün baktığımız­da stoklarımı­zda bulunan birçok ürünü millileşti­rdik, aldığımız kararı istikrarlı bir biçimde uygulamaya devam ediyoruz, buda bizi Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalar­ında daha da heveslendi­riyor. Patenti kendimize ait 2 ürünümüz var, ürünlerimi­z kalıp yapımını hızlandıra­n ve yapılan işe kalite garantisin­i sağlayan ürünler, ancak ülkemizde alışkanlık­larımızı değiştirme­k kolay olmuyor, yeni sunum ürünlerde dış pazarda daha hızlı yol alıyoruz. Ülke kalıpçılık sektörümüz­ü geliştirme­k adına var gücümüzle çalışıyoru­z ve aynı tutkuyla çalışmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda ciromuzun yüzde 2’lik kısmını Ar-Ge çalışmalar­ına arıyoruz. Kalıp sektörü ülkemizde maalesef çok fazla bilinmiyor. Buna yönelik Kamu ve özel sektör el ele vererek tanıtım çalışmalar­ı yapması gerekiyor” şeklinde konuşuyor.

Güvenal Kalıp Elemanları Genel Müdür Yardımcısı Bora Tarakçıoğl­u

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.