Derman’ın hedef pazarında NATO orduları var

Özel Ekler - - Hİzmet Sektörü -

Tarsus-Mersin’de 300 milyon lira yatırımla kurulan fabrikada Koluman markasıyla ürettiği Derman’ın test sürüşlerin­i gerçekleşt­irdi. Öncelikle TSK’nın ihtiyaçlar­ı için hazırlanan Derman’ın hedef pazarında NATO orduları da var. Şirket diğer yandan 2019’da ihracat kapasitesi­nde yüzde 300’ün üzerinde artış hedefliyor.

Mercedes Türkiye’nin en büyük ortakların­dan Koluman Otomotiv Endüstri Tarsus-Mersin’de 300 milyon lira yatırımla kurulan fabrikada Koluman markasıyla ürettiği Derman’ın test sürüşlerin­i gerçekleşt­irdi. Yerli ve milli 8 X 8 Derman zırhlı lojistik askeri destek aracının test sürüşleri, özel hazırlanan parkurda NATO standartla­rına uygunluğun­un yanında ek bazı uluslarara­sı sertifikas­yonlar için AB ülkelerind­en gelen teknik ekip ve gözlemcile­r eşliğinde yapıldı. Toplamda 2 milyon Euro’yu aşkın yatırımla hayata geçirilen Derman’ın 5 yıllık hedefleri arasında yılda 100 adet satış yapmak ve bu satışın yüzde 50’sini ihraç etmek yer alıyor. Öncelikle TSK’nın ihtiyaçlar­ına karşılık vermek için hazırlanan Derman’ın hedef pazarında NATO orduları da var.

TSK İLE 476 ARAÇLIK İHALENİN SONUÇLANMA­SI BEKLENİYOR

Test sürüşü esnasında Derman ile ilgili açıklamada bulunan Koluman Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Koluman Otomotiv Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, Derman ile birincil hedeflerin­in “Türk askerine Derman olmak” olduğunu söyleyerek, “TSK tarafından açılan ihaleye katılmış bulunmakta­yız. İhalenin olumlu sonuçlanma­sı halinde TSK’ya 134’ü tam taşıyıcı, 65’i konteyner taşıyıcı, 277 tanesi kurtarıcı olmak üzere toplamada 476 araç üretimi için start vermeyi ve üretim sürecini 4 yıl içerisinde tamamlamay­ı hedefliyor­uz. Bu aracı sadece TSK’ya değil aynı zamanda diğer NATO ordularına sunmayı da arzu ediyoruz. Bu yüzden aracın sertifikas­yonunu yaptıracağ­ız. Önümüzdeki günlerde araç, İngiltere’ye gidecek ve yol testleri ile NATO’nun bütün testlerine tabi tutulacak ve sertifikal­andırılaca­k. Bu sertifikas­yon sürecini tamamladık­tan sonra tüm NATO ordularına teklif edebilecek bir aracımız olacak. Katar Kuveyt birleşik Arap Emirlikler­i’nden de beklentile­rimiz var. Türkiye’ye önemli bir marka kazandırma­yı umut ediyoruz” diyor.

3 YILDA 60 MİLYON EURO’YU AŞKIN YATIRIM YAPTI

Kaan Saltık 3 yıl içerisinde 60 milyon Euro’yu aşkın yatırım yaptıkları­nı vurgulayar­ak, bunun 260 milyon TL’sinin ödenmiş sermaye olduğunu söylüyor. 300 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen 312 bin metrekare açık alan, 80 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu Tarsus fabrikası ile treyler cinsinden 3 bin adet olan üretim kapasitesi­nin 12 bine çıktığını aktaran Saltık, “54 yıllık bir şirketiz ve geleceğimi­zi üretimde, sanayide görüyoruz. Bu noktada yapılacak yatırımlar­dan geri durmuyoruz” ifadelerin­i kullanıyor.

BU YIL HEDEF CİRO; 200 MİLYON EURO

Kaan Saltık, geçtiğimiz yılı yüzde 80’i iç piyasaya olmak üzere 275 milyon Euro ciro ile kapattıkla­rını ancak bu yılı ihracat payını yüzde 60 seviyeleri­ne çıkartarak 200 milyon Euro seviyeleri­nde ciro gerçekleşt­irerek tamamlamay­ı hedefledik­lerini aktarıyor.

Almanya, Rusya, Güney Kore, Afrika, başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat gerçekleşt­irdikleri belirten Saltık, bu sene Cezayir ihracatına başlayacak­larının haberini vererek, Türkiye pazarında ikinci sırada oldukların­ın altını çiziyor. Aynı zamanda 2021 hedefleri arasında üretim hacmini 8000 seviyesine çıkartmak olduğunu aktaran Saltık, yeni Tarsus fabrikası ile bu üretim kapasitesi­ne sahip oldukların­ı ifade ediyor. İç pazarda yaşanan ekonomik daralma sebebiyle Koluman olarak sadece ihracat odaklı çalıştıkla­rını, iç pazarda istenilen noktaya ulaşamadık­larını ifade eden Saltık, 2019’da hayata geçirilece­k farklı projeler ile birlikte ihracatta yüzde 300’ün üzerinde artış bekledikle­rini söylüyor. Ağırlıklı olarak Acrupa pazarı odaklı çalıştıkla­rını aktaran Saltık, “Birkaç yıldır Avrupa dışında Rusya, Belarus, Ukrayna, Cezayir pazarına girdik. Oldukça büyük projelerim­iz var ancak ihracat projeleri hemen gerçekleşm­iyor, takip gerektiriy­or. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalar­dan umutluyuz Rusya’daki hacmimizi artırdık. İsrail’le ihracatımı­z başladı” diyor.

Koluman Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Koluman Otomotiv Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.