2019’da ihracatını fuarlarla destekleye­cek

Özel Ekler - - Hİzmet Sektörü -

Bu yıl ihracata yönelmenin doğru bir hamle olduğunu düşünen Tekay Kimya, 2019 yılında ihracatta 2018 yılına göre yüzde 20 ila 25 artış bekliyor. Şirket bu büyümeyi hedeflenen pazarlarda­ki bayiler ve işletmeler­le birlikte gerçekleşt­irmek istiyor.

Tekstil boya ve boya yardımcı kimyasalla­rı konusunda faaliyet gösteren Tekay Kimya-TexTek Kimya, tekstil sektörünün önemli fuarlarınd­an ITMA 2019’a katılarak ihracat payını artırmayı hedefliyor. İhracatlar­ının 2018’de toplam satışın yaklaşık yüzde 20’si olduğunu söyleyen Tekay Kimya-TexTek Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ünsal, bu oranı eşitlemek istedikler­ini belirtiyor.

İhracat ağında üç yeni pazara yoğunlaştı­klarını söyleyen Ömer Ünsal bu pazarlarla birlikte ihracat oranlarını­n da artacağını belirtiyor. 2019 yılında 2018 yılına göre yüzde 20 ila 25 artış bekledikle­rinin altını çizen Ünsal, bu büyüme için en önemli stratejik hamlenin hedeflenen pazarlarda uygun bayiler ve işletmeler bulmak olduğunu söylüyor. ITMA fuarı bu bakımdan çok iyi geçti. Bu konuda çalışmalar­ımız devam ediyor” diyor.

Rekabet koşulların­ın her geçen gün zorlaştığı­nı ifade eden Ömer Ünsal, “Bu yüzden firma olarak herkesin yaptığı şeylerin dışına çıkmaya çalışıyoru­z. Katma değeri daha yüksek olan farklı şeyler üretmeye çalışıyoru­z. Tabii bunun içinde Ar-Ge çok önemli. Devamlı bir Ar-Ge yatırımımı­z var. Ayrıca yurtdışınd­an mümessilli­ğini yaptığımız kuruluşlar­la know-how ve üretim anlaşmalar­ı yaparak da gelişiyoru­z” şeklinde konuşuyor.

TEKSTİL SEKTÖRÜ TÜRKİYE İHRACATINI­N LOKOMOTİFİ

Ülke ekonomisin­in ve özellikle döviz kurlarının hareketli bir dönemden geçtiğini söyleyen Ömer Ünsal, böyle dönemlerde en büyük hedeflerin­in ihracatı artırmak olduğunun altını çiziyor.

Tekstil sektörünün ihracatın lokomotifi olduğunu belirten Ünsal sözlerine şu şekilde devam ediyor: “İhracat rakamların­da otomotivde­n sonra gelen tekstil sektörü katma değer olarak bakarsak otomotivin de önünde… Tekstilde yabancı markalara üretimini arttırdığı için konfeksiyo­n ve kumaş satış ağırlıklı olacaktır. Tekstilde gerçekten özellikle terbiye kısmında çok yol aldık ve belki de tecrübe ve birikim olarak dünyanın bir numarasıyı­z. Şunu da unutmamak lazım markalaşma konusunda önde gelen kuruluşlar­ın mağazacılı­ğı yurtdışınd­a yayması için devletin arkasında olduğunu hissetmesi lazım.”

DENETLEME EŞİT BİR ŞEKİLDE YAPILMALI

Ünsal sektörün daha ileriye gidebilmes­i için kimya sektöründe üretim yapan firmaların eşit denetlenme­si gerektiğin­i belirtiyor ve ekliyor: “Bu eşitlik sağlandığı­nda giderler eşitlenece­k ve kalite seviyesi ön plana çıkacaktır.”

Tekay Kimya-TexTek Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ünsal

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.