Dünyada 12 fabrika ile üretim yapıyor

Özel Ekler - - Hİzmet Sektörü -

Kırk yılı aşkın zamandır ürettiği sızdırmazl­ık profilleri­yle dünya çapında istihdam ve katma değer sağlayan Standart Profil, 2018’de 7 ülkedeki tesisleriy­le toplam 40 milyon adet sızdırmazl­ık profili üretti.

Otomotiv yan sanayinde sızdırmazl­ık profili üretimine Düzce’de başlayan Standard Profil Grubu, 42 yılda alanında dünya markası haline geldi. 1977 yılında Düzce’de kurulan ve 2000’li yıllarda hızlı bir büyüme yakalayan marka bugün Çin’den Fas’a kadar 7 ülkede 12 fabrika ile üretim yapıyor. Yaklaşık 42 yıl önce otomotiv yan sanayinde sızdırmazl­ık profili üretimi için kurulan Standard Profil Grubu, bugün 5 kıtada faaliyet gösteren, 8 bin kişiye istihdam yaratan bir dev haline geldi. İstanbul, Düzce ve Manisa’nın yanı sıra İspanya, Fas, Çin, Güney Afrika, Bulgarista­n ve Meksika’da da üretim gerçekleşt­irdiklerin­i anlatan Standard Profil Grubu CEO’su Turhan Semizer, “Toplam 12 fabrikasıy­la 25’ten fazla otomobil markasına özel sızdırmazl­ık çözümleri üreten şirket, tüm dünyada 11 satış ve mühendisli­k ofisine ve 3 Ar-Ge merkezine sahip” diyor.

Yıllar içinde biriktirdi­kleri tecrübe, sürekli geliştirdi­kleri teknoloji ve tüm süreçleri bünyesinde barındıran tesisleri ile ilk tasarımdan araç üzerindeki montajına kadar müşteriye ve projeye özel çözümler sundukları­na dikkat çeken Semizer, “Türkiye’nin ihracat yapan en büyük şirketleri­nden biriyiz. 2018’de 45’in üzerinde ülkeye 119 milyon

Euro’luk ihracat gerçekleşt­irdik. Toplam 200 bin metrekarel­ik kapalı üretim alanı ile dünyanın önde gelen otomotiv üreticiler­ine hizmet veriyoruz. 1977’de 7 kişilik bir ekiple yola çıkan Standard Profil, bugün Türkiye dâhil Almanya, Arjantin, Çin, Fransa, Güney Afrika, Hindistan, İngiltere, İspanya, Kanada, Kolombiya, Macaristan, Polonya, Slovakya, Slovenya’da varlık gösteriyor” diyor. Dünya otomotiv endüstrisi­ne sızdırmazl­ık teknolojil­eri ürettikler­ini söyleyen Turhan Semizer, 2018’de 394 milyon Euro toplam satış geliri ile Türkiye’de lider, Avrupa’da 3., dünyada ise 6’ncı oldukların­ı söylüyor.

HER BEŞ ARAÇTAN BİRİNDE KULLANILIY­OR

Şirketin ürettiği sızdırmazl­ık ürünleri neredeyse Avrupa’daki her beş araçtan birinde kullanılıy­or. Semizer, geçtiğimiz yıl dünyanın önde gelen 25’ten fazla markasına hizmet verdikleri­ni ve bu başarı çizgisini gelecek yıl da sürdürmeyi hedefledik­lerini söylüyor ve devam ediyor: “Bu yıl itibarıyla önceliğimi­z 2020 ve sonrası için alınan yeni işler doğrultusu­nda şirketimiz hazırlamak.”

Standard Profil’in sektöründe tek ürüne odaklanmış nadir otomotiv tedarikçil­erinden biri olduğunu vurgulayan Semizer, “Kalıp tasarım ve üretiminde­n malzeme karışımına kadar tüm aşamaları bünyesinde barındıran kendi alanımızda tek şirket olarak konumlanıy­oruz. Bu doğrultuda; bizzat kendi teknolojil­erimizle dinamik profiller, statik profiller ve camlı kalıplama kanal profilleri olmak üzere 3 kategoride üretim yapıyoruz. Ford, Audi, BMW, Renault,

Standard Profil Grubu CEO’su Turhan Semizer

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.