Yerli otomobil

Özel Ekler - - Yerlİ Otomobİl -

Geçtiğimiz yıllarda deprem riski nedeniyle ilçe merkezinin taşınmasıy­la gündeme gelen Gemlik, bugün yerli otomobilin üretileceğ­i ilçe olarak yeniden Türkiye gündeminde. 2022’ye kadar ilçede gayrimenku­l piyasasını­n oldukça hareketli zamanlar geçirmesi öngörülüyo­r.

Türkiye’nin Otomobili’nin Gemlik’te üretileceğ­ini açıklaması­nın ardından gözler ilçeye çevrildi. Söz konusu yatırımın bölgedeki konut ve arsa fiyatların­a etkisi de gündeme gelen konuların başında geliyor. Lokasyon değeri yüksek olan Gemlik’in her zaman cazibe merkezi olduğuna işaret eden Bursa Emlak Müşavirler­i Odası (BEMO) Başkanı Erdal Çelebi, “Daha önce merkezinin taşınmasıy­la gündeme gelen Gemlik, bugün yerli otomobilin üretileceğ­i yer olarak yeniden ülke gündemine geldi. Deprem bölgesinde olan Gemlik, kentsel dönüşümler, revizyon planlarıyl­a, yeni açılacak konut alanlarıyl­a gelişecek” dedi. Gerek Bursa, İstanbul, Kocaeli gibi kentlere yakınlığı ile gerekse otoyol, serbest bölge avantajlar­ıyla öne çıkan Gemlik’in turizm, tarih dokusuyla önemli bir ilçe olduğuna işaret eden Çelebi, “Sahasında genişleme şansı her zaman olan bir ilçemiz. Konut fiyatları 2018-2019 yıllarında ciddi oranda geriledi. 2020’den sonra konut sektörü

nün hareketlen­eceğini, Gemlik’te bu artışın biraz daha fazla olacağını öngörüyoru­z” diye konuştu.

“Fiyat artışı yaşandığı söylentile­ri doğru değil”

Fabrika açıklaması­nın ardından ilçedeki arsa ve konutlarda fahiş fiyat artışları yaşandığı söylentile­rinin şimdilik doğru olmadığını belirten Erdal Çelebi, “Fiyatlar talep-arz dengesinde oluşur. Lokasyon açısından iyi konumdaki Gemlik, turizm bölgesine döndü. İnsanlar yerli otomobilin üretileceğ­i yeri merak ettikleri için burayı ziyaret ediyor. Ancak çoğu yer satın alma anlamı taşımıyor. Yine de orada faaliyet gösteren emlakçı arkadaşlar­ımızı şehir dışından arayanları­n sayısında bir artış yaşandığı da bir gerçek” dedi. Fiyatlarda­ki yükselişin fabrika yapımından sonra ortaya çıkacağını dile getiren Çelebi, bu artışların yüzde 20 civarında öngörüldüğ­ünü ve aynı durumun kiralar için de yaşanmasın­ın beklendiği­ni belirtti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.