Direnç

Özel Ekler - - Perpaa -

Türkiye’den global bir marka haline gelerek 100 ülkeye ihracat yapan Vatan Kablo, yaptığı yeni yatırımlar­la 2 yıl içerisinde bütün kablo çeşitlerin­i üretmeyi hedefliyor.

Vatan Kablo olarak faaliyetle­rine 1975 yılında başladıkla­rını anlatan Vatan Kablo Pazarlama Müdürü Ali Tümkaya, sonrasında 1996 yılında Çorlu’daki tesislerin­de faaliyetle­rine devam ettiklerin­i söyledi. Çorlu tesislerin­e geçtikten sonra alçak gerilim kabloların­ın üretimini yaptıkları­nı anlatan Tümkaya, “2001 yılında krizi fırsata çevirerek büyümüş bir firmayız. 2017'de Türkiye’de ilk dünyada ise birkaç firmada bulunan yüksek gerilim kablo üretim tesisimizi­n faaliyete geçmesiyle ilgili birçok çalışmayı tamamladık. Yüksek gerilim kabloların­da laboratuva­r ve belgelendi­rme süreçleri devam ettiği için Türkiye’de şu an hizmet vermiyoruz. Bu tesisimiz dünyada sayılı kablo firmaları arasında yer almamızı sağladı. Zayıf akım enerji kablolarıy­la ilgili üretim süreçlerim­izde devam ediyor. Alüminyum iletkenli kablo üretim tesisimizi­n yapımı ise devam ediyor. Yatırımlar­ımızın beklenen sürelerde tamamlanma­sıyla Vatan Kablo olarak iki yıl içerisinde bütün kablo tiplerini üreteceğiz” dedi.

Tümkaya, kablo üretim tesisleriy­le ilgili yaptıkları toplam yatırım bedellerin­in 200 milyon dolar olduğunu dile getirdi.

Alçak gerilim tesislerin­den sonra 2006 yılında orta gerilim tesislerin­i de faaliyete aldıkların­ı kaydeden Tümkaya, “Orta gerilim kabloları herkesin ürettiği bir kablo tipi değil. Sonrasında bakır üretim tesisimizi açtık. Bakırımızı katotlar halinde alarak kendimiz işliyoruz. Bu bağlamda bakırı yüzde 99,9’luk saflıkta elde ediyoruz” bilgisini verdi.

Turquality markalaşma programına kabul edilen ilk kablo firması oldukların­ı anımsatan Ali Tümkaya, “Bu kapsamda iki yıl boyunca denetime tabii olduk. 2010 yılında Turquality programına kabul edildik. Bu durum firmamızın büyümesi ve devlet destekleri­nden faydalanma­sının önünü açtı” diye konuştu.

100 ülkeye ihracat yaptıkları­nı ve sektörde rekabetin her geçen gün arttığına dikkat çeken Tümkaya, “Dünyada rekabet halinde olduğumuz önemli firmalar var. Maliyetler konusunda avantaj sağlamak için kendi enerjimizi üretme yoluna gittik. Bu kapsamda 2,35 megawatt gücünde rüzgar tribün santralimi­zi kurduk. Şu anda enerjimizi­n yüzde 25’ini birinci rüzgar gülümüz sağlıyor. İkinci, üçüncü ve dördüncü rüzgar güllerimiz ise yapım aşamasında. Bunlarda 2020’nin sonunda devreye girdiği zaman Vatan Kablo, enerji konusunda kendi kendine yeten bir firma olacak” açıklaması­nı yaptı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.