Yıldız Döngüsü

Yıldız döngüsü çekerken kullanılan temel tekniklerin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları

Photoline - - Içindekiler - Hakan Hatay

Yıldız döngüsü çekerken kullanılan temel tekniklerin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları

Yıldız Döngüsü denilince aklıma ilk olarak 2 temel teknik geliyor. Haydi yazı dizimizin bu bölümüne gelin onlardan bahsedelim: 1) Tek karede uzun süreli pozlama. 2) Çoklu çekim ile pozlama. Bu iki teknikle de yıldız döngüsü sonucuna ulaşabilirsiniz. 1) Tek Karede Uzun Pozlama

Eskiden filmli makinaları kullanırken pil ile ilgili sorunumuz olmazdı. Analog fotograf makinaları çok az pil tükettikleri için, çok uzun süreli pozlamalarda bile pil derdi yaşamazdık. Oysa digital makinalar hayatımıza dahil olalı beri, özellikle uzun pozlama konusunda aynı zamanda bir de pil sorunu önümüze çıktı. Çünkü günümüzün digital makinaları her şeyi enerji ile yapıyor ve sürekli pil tüketiyorlar.

Bu nedenle film kullanan analog fotograf makinalar ile kolaylıkla yapılabilen 6-8 saatlik yıldız pozlamaları, günümüzde digital fotograf makinaları ile olası değildir. Yani tek karede uzun süreli pozlama ile yıldız döngüsü fotografı üretmek istiyorsak, digital fotograf makinamızın pilinin bitme süresi ile kısıtlıyız.

Bu durum, bu tekniği kullanacaklar için ilk önemli dezavantaj.

İkinci önemli dezavantaj, varolan ışık kirliliği ve çekim esnasında kadrajımıza istenmeyen bir ışığın dahil olması ( araba farı, el feneri vs ) durumlarıdır.

Işık kirliliğinin çok artması nedeniyle, neredeyse tamamen karanlık alan hiç bulamıyoruz. Aynı zamanda örneğin bir saatlik bir pozlama yaptığımızda, istenmeyen bir fenerin veya uzun araba farının makinamıza direkt müdahalesi tüm o iki saatlik süreci kaybetmemiz demek oluyor.

Bu nedenle günümüz digital makina kullanıcıları artık yıldız döngüsü karelerini nadiren tek karede uzun pozlayarak gerçekleştiriyorlar. 2) Çoklu Çekim ile Pozlama İkinci yöntem, ki pek çok yıldız döngüsü karesi çalışan daha çok bu yöntemi seçiyor, çok sayıda kısa pozlamalar yaparak bunları Photoshop veya Lightroom gibi fotoğraf işleme programlarıyla veya sadece bu iş için üretilmiş özel eklentilerle gerçekleştirmek. Peki bu çoklu çekimin avantajları neler?

Biraz evvel de bahsettiğim gibi, öncelikle ışık kirliliğinin yaratacağı etkiyi minimal düzeye çekebiliyorsunuz bu yöntem ile.

İkinci olarak bize sağladığı temel avantaj, çalıştığımız karenin Punctum’unu setin sonuna doğru istediğimiz gibi aydınlatabiliyoruz.

Üçüncü olarak, özellikle bulut miktarının fazlaca olacağı gökyüzü koşullarında sette çalışacağımız sayıyı arttırarak döngü sayısını daha kabul edilebilir bir duruma getirebiliyoruz. Dördüncü ve son olarak diyelim, bu çalışmadan sonra evde bir çeşit Time Lapse çalışması yapabilecek veriye sahip oluyoruz bu yöntem ile. Yani sonuç fotografın yanı sıra

küçük bir video çalışması da üretebiliyoruz.

Tabi bu avantajların yanında, çekim alanında işimiz biraz daha itina ile kotarılması gereken bir hale geliyor.

Nasıl yapıyoruzu anlatırken bu konuya değineceğim.

Aslında her iki çekim tekniği ile de bir yıldız döngüsü karesi oluşturabilirsiniz.

Birinci yöntem ile daha düşük İSO’da ve uzun pozlama gürültü giderme açık olarak bir saat,

pil durumuna göre birbuçuk saatlik pozlamalara ulaşabiliyoruz. Görüntü kalitesi fena olmuyor bu şekilde. Ancak aynı işi analog makinalar ile 6-7 saatlik pozlamalar ile yapardık eskiden. Bir saatlik yıldız döngü pozlaması ( tek karede ) yeterli döngüyü oluşturamıyor.

Ancak ikinci yöntem ile, çoklu pozlama ile, aynı sürede çok daha etkili döngü kareleri oluşturabiliyoruz. Çalışılan ham kareler ile evimizde ekran başında çok daha fazla müdahale şansına sahip oluyoruz. Sonuçta üreteceğimiz döngü karesi tekli çekime göre daha etkili olabiliyor. Elbette seçim sizin. İçinde bulunacağınız koşullar, donanımınızın durumu, özellikle yanınızda bulunan yedek bataryalarınızın performansı gibi pek çok etken sahada doğru karar vermenizi sağlayacaktır.

( Çoklu pozlamalarda yedek bataryayı devreye sokarak pozlamaya devam edebiliyorsunuz. ) Her zaman olduğu gibi; en doğrusu yoktur, o an içinde bulunduğunuz duruma göre sizin için en doğrusu vardır. Bu karar da sahada çalıştıkça, hatalar yaptıkça zihninizde şekillenecektir.nümüzdeki sayıda “nasıl çekmeliyiz?” konusuna odaklanacağım.

Analog filmli makina ile tek karede çekim, 6 saat pozlama

Digital makina ile çoklu çekim, 194 karenin birleşimi Digital makina ile çoklu çekim, 107 karenin birleşimi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.