Yansımalı Fotoğraf

Adım adım Photoshop’da fotoğrafa yansıma efekti verme

Photoline - - Içindekiler - Candan Tırtıl

ADIM ADIM Photoshop’da adım adım yansımalı fotoğraf oluşturmanın teknikleri

Merhaba sevgili okurlarım bu ay sizler için yansımalı fotoğraf nasıl hazırlayacağımızı anlatmak istiyorum.

Pencere yok ama Photoshop var…

Her zaman, fotoğraf çekerken tüm ayarları çekim anında yapmamız gereklidir diye söyleriz. Fakat bazen istediğimiz fotoğrafı o anda çekemeye bilir, içimizde kalmasın diye hayal gücümüzü kullanarak yaratabiliriz. Photoshop’un ‘Blend lf’ özelliğini kullanacağız. Bu özellik fotoğraftaki hangi tonları harmanlayıp, hangilerini saklamamız gerektiğini gösterecek.

Bize gerekli olan bir portre fotoğraf, bir de yansıtacak sahne…

1- Görsel Birleştirme

Photoshop’u açın. Portre fotoğrafını yükleyin. Ardından yansıma görselini portrenin üzerine ekleyin. Shıft ve Alt tuşlarına aynı anda basarak görselinizi oranlı yerleştirin. Harmanlama modundan Lighten yapın. Katmanın Opacity ayarını %25-%30 ararına getirin. Şimdi bu katmanın bir kopyası için cmd+J (mac) yada ctrl+J tuşlarına basarak

elde edebilirsiniz yada katman panelinden sağlayıp Duplicate Layer’a basarakta istediğiniz kopyayı elde edersiniz.

2- Blend If Kullanın

Kopyaladığımız katmanı sağ tıklayıp Blend modunu Screen yapıyorsunuz. En üste opacity ayarını %10’a getirin ve Blend If bölümünün altında ‘This Layer’ yazan siyah imleci 180-200 arasına getirin. Görselinizde hale sert geçişler var ise alt tuşuna basarak siyah imlecin üstünden tıklayın. İmleç ikiye bölünür. Bu iki yarım arasında uzaklık ne kadar fazla olursa, geçiş yumuşaklığı o kadar yumuşak olur.

3- Bir Ton Ekleyin

Evet cam görüntüsünü daha gerçekçi yap- maya çalışacağız. Layer>New Adjustment Layer>Hue/Saturation paletinde, alttaki Colorize seçeneğine tıklıyorsunuz ve 90-120 civarında yeşil bir ton seçiyorsunuz. Opacity ayarını %15-%25 arası düşürüceksiniz.

4- Biraz Kir Eklemeliyim

İnternetten Google görsellerden de bulabileceğiniz kirli cam görselini yeni bir katman

olarak yüklüyorsunuz. Sonra katmana çift tıklayarak tekrar Layer Styles menüsünü açın. Dokuyu harmanlamak için Blend lf ayarlarını kullanarak, bu sefer ‘This Layer’ yazısının altındaki beyaz imleci azaltın. Böylece camın sadece koyu kısımları ortaya çıkacaktır. Opacity imlecini %15-%25 arasına getirin. Son olarak cama Gradient efekti ekleyin.

5- Gradient Efekti

Renk paletinizi ayarlamak için D tuşuna basın siyah rengin üste olduğunu göreceksiniz. Layer>New Fill Layer>Gradient seçeneklerini takip ediyorsunuz. Grandient bölümünde Foreground to Transparent seçeneğini yani renk katmanında ikinci sırada olan renk kutusuna tıklıyorsunuz. İmleci aşağı yukarıya oynatarak efektin yüksekliğini belirleyin. Opacity ayarını azaltın. İşte yansımalı fotoğrafınız artık hazır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.