Photoshop’da Yağmur Efekti

Photoshop’u kullanarak adım adım fotoğrafa yağmur efekti vermenin incelikleri

Photoline - - News - Candan Tırtıl

Photoshop’u kullanarak adım adım fotoğrafa yağmur efekti vermenin incelikleri.

Merhaba sevgili okurlarım; öncelikle dergimize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı sizlere teşekkür ederim. Bizlerle iletişime geçip paylaşımlarda bulunmanız bizleri mutlu ediyor.

Havaların geç soğuması ile ve az yağmur yağması sonucunda bende hiç olmazsa fotoğrafımıza yağmur efekti verelim istedim. Photoshop’un yardımı ile bunu birlikte yapmaya ne dersiniz? Bir çok farklı yöntemi olsa da işin püf noktasını sizlere anlatacağım.

Photoshop’da fotoğrafı açalım ve üstünde 1 adet layer oluşturalım. Daha sonra Layer’ı siyah renk ile dolduralım. Bunun için Layer’ı seçip Shift+F5 yapın. Gelen pencerede Use bölümünü Black yapıyoruz yada boya kutusundan direk siyah rengi seçebilirsiniz.

Şimdi efektleri uygulayalım. Layer’dan

Filter > Noise > Add Noise bölümündeki inputa 25/30 arasında değer giriyoruz ve Distribution da Gaussianı seçiyoruz. Daha sonra Monochromatic kutucuğunu işaretliyoruz.

Sıradaki adımımız Edit > Transform > Scale. Ölçülerini 400 x400 olarak değer verip okeyliyoruz.

Layer1 katmanına gelip sağ tıklıyıp açılan pencereden Convert to Smart Object e tıklıyoruz. Artık yağmur tanelerini görme zamanı geldi. Blend Mode değerini Screen yapalım. Ardından Filter>Blur>Motion

Blur moduna Angel’a 55 Distance’ye 40 değerlerini giriyoruz. (Tabiki burada ki degerleri sizin seçtiğiniz fotoğrafın yağmur damlalarının hangi yöne doğru olmasını istiyorsanız ona göre değer verebilirsiniz.

Ve sonuç işte karşınızda yağmur efekti uygulanmış fotoğrafımız.

Sizlerin de yağmur efekti çalışmalarınızı candan@photoline.com.tr adresine yollamanızı veya facebook Photoline sayfamızdan paylaşmanızı bekliyorum. Güzel günler..

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.