FOTOĞRAF GEZGİNLERİ

Photoline - - News -

Fotoğraf Gezginleri Kudüs’de

Kudüs’ün dar, taş sokaklarıyla üç semavi dinin biraraya geldiği, huzur içinde birlikte yaşayabildiği gizemli bir şehir. Eskimiş sokakları ile tarihine imzasını atmış olağanüstü hikayelerin saflığı üzerinde yükseliyor adeta. Tarih boyunca birçok kutsal yapıya ev sahipliği yapmasından dolayı çok sayıda savaşa sahne olmuş ve defalarca yıkılmış ve yeniden inşa edilmiş Kudüsü fotoğraflamak, Fotoğraf Gezginleri için sanki dini bir ritüel oldu.

Atilla Ercel

Mescid-i Aksa’nın altında “Kadim Aksa” yer almaktadır. Kadim Aksa’nın güneyinde ise bir kütüphane bulunuyor. Bu kütüphanede hadis ve tefsir dersleri okutulduğunu duymuştum. Kütüphanenin sonuna doğru ilerlerken bir oda fark ettim. Kapı aralığından bakınca bir kadın ve kız çocuğunun masa başında çalıştıklarını gördüm. O an çok zor bir fotoğraf olacağını düşündüm ve çok heyecanlandım. Kutsal bir mekan, Müslüman bir kadın ve kız çocuğu... Yavaşça içeri girdim. Kadın hemen memnuniyetsizliğini hissettirdi. O an hedef değiştirip küçük kızla gözgöze geldim ve birbirimize gülümsedik. İşte o(on yerine) en uygun andı. Çok özel bir yerde, çok özel bir kare olmuştu.

Çekim Detayları: Sony ILCE-9, FE 16-35mm F2,8 1/ 125 F2,8 ISO500

mustafa Çopuroğlu

Fotomaraton için katıldığım Kudüs gezisi çok ilginç ve etkileyici idi. Her üç dinin mabedlerinin ve halklarının nasıl birbirinin içine girdiğini görmek çok farklı bir deneyim oldu. Aynı şehirde Cuma günü Müslümanlar, Cumartesi Yahudiler ve Pazar günü Hristiyanlar tatil yapıyor ve açık olan mahalledeki bakkal restoran herkes tarafından kullanılıyor.

Günümüzde bu eski şehir üç dine de ait turlar, ritüeller ve Haç yolculuğunun yapıldığı adeta turistik bir showrooma dönüşmüş ve işin içine bolca rivayet, efsane ve siyaset karışmış. Güvenlik konusunda beklenenin aksine hiçbir sıkıntı, korku yaşamadık. Kubbet ül Sahra başından beri en dikkatimi çeken yerlerden biri idi. Bu fotografta sabah çok kısa bir sağnak yağmış ve yerler ıslanmıştı. Binanın etrafında dört dolanıp uygun açıdan yakalayabileceğim bir yansıma ararken bu kareyi çektim.

Çekim Detayları: Sony A7R2, 25mm -f111/125 - ISO 100

Ayşe lütfiye Artaç

Sevgili hocamız Niko Guido ile birlikte çıktığımız enerji dolu Kudüs gezimizin üçüncü günü merak ve heyecanla Mescid’i Aksa’ya gittik. Bu fotoğrafımı Mescid’i Aksa’nın içinde çektim. Yaşlı adam dua okuyup ibadet ederken varlığımı ve fotoğrafının çekildiğini fark etmedi bile. O ibadetine devam ederken ben de başka kareler için yavaşça oradan uzaklaştım.

Çekim Detayları: Canon EOS 70D, f/10,1/1000,89mm, ISO 200

Harika topaloğlu yücel

Dünyada görülebilecek en özel şehirlerden bir tanesi. Eski şehrin sokaklarında dolaşırken tarihin katmanları arasında dolaşıyorsunuz. Üç kutsal dinin paylaşamadığı bir şehir ama eski şehre gittiğinizde orada 3 dinin de bir arada yaşayabildiğini görüyorsunuz. Her ne kadar karıştırılmak, bölünmek istense de bunun yapılamadığının gerçeğini yaşıyorsunuz. Beni tek üzen kısmı, kontrolü Müslüman Arap vakfına verilmiş olan Camiler kısmına gayri müslimlerin sokulmaması. Bütünlüğü homejenliği bozan tek yerin Müslümanlara ait olan bir yer olması. Her yerde özgürce dolaşabiliyor, bir tek orada sorgulanıyorsunuz. Müslüman olsanız bile müslümanlığınızı ispat etmek durumdasınız. Kimliğinizde müslüman yazması, müslüman bir ülkeden gelmiş olmanız hiç önemli değil; dua okuyarak ispat etmek durumundasınız.

Çekim Detayları: Sony ILCE 7M2 24-70 mm 1/320 f/4,0; ISO 250

tulu Erzene

Kudüs’ isminin çağrıştırdığı şeyler çok fazla… Dünyanın en kutsal şehirlerinden biri. Farklı dinlerin, dillerin, kültürlerin bir arada yaşadığı uğruna pek çok savaşlar yapılmış olan bu şehri çoktandır görmek, kentteki yaşamı hissetmek istiyordum.

Fotografı çektiğim yer eski şehirde birbiri içine geçmiş; Yahudi, Ermeni, Müslüman, Hristiyan mahallelerine yakın bir noktada. Ağlama Duvarı’ndan yukarı çıkmış kaybolmamaya çalışarak yürürken bir dönemeçte okul çocuklarını karşımızda bulduk. Bu fotografı çekerken çok heyecanlandım, grubu kaçırmadan birkaç poz fazla çekebilmek için neredeyse yolu kapattık. Bu kısacık süre tiyatro sahnesi gibiydi, güzel bir andı. Duygusunu çok sevdiğim bir fotoğraf oldu.

Çekim Detayları: Canon 70 D, 1/320 F 3,5 18mm ISO 500 Lens 18-135

Hakkı yıldırmaz

Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği, göğe yükseldiği, kabrinin olduğu ve tekrar dirileceği yer olarak bilinen mekan: Kutsal Kabir, Yeniden Doğuş ya da Kıyamet Kilisesi.

İnanışa göre, Mesih’in kabrinde sürekli yanan bir ateş bulunmakta. Buranın doğru yer olduğunun göstergesi olan bu ateş için her yıl üzeri aranarak elinde bir mumla kabre gönderilen Patrik, elinde onu yakmış olarak geri döner. Mesaj açıktır: İsa’nın yaktığı ateş, inananları aydınlatmaya devam etmektedir ve edecektir, ta ki Mesih’in buradan tekrar dirileceği güne kadar…

Çekim Detayları: Canon 5D MarkIII 15mm, 1/40, f/2.8, ISO 3200, -1/3 pozlama

Canan Çalışkan

Her seyahat öncesi yeni bir şehri göreceğim için, orada yaşayan insanların yaşamlarına tanıklık edeceğim için heyecan duyarım; ama Kudüs için hissettiğim heyecan çok başkaydı. Gitmeden önce okuduğum kitaplar ve izlediğim filmler sayesinde şehir hakkında oldukça bilgi sahibiydim. Vee işte üç semavi din için de vazgeçilmez, dünyanın kalbinin attığı şehirdeydim.

İster inançlı olun ister olmayın, binlerce yıllık bu şehrin sokaklarında dolaşırken Ağlama Duvarını, Kubbet ül Sahra’yı, Mescit’ı Aksa’yı, Kıyamet Kilisesini gördüğünüzde ordaki enerjiyi, titreşimi hissetmemeniz mümkün değil. Öyle bir şehir ki Müslüman,Yahudi, Hristiyan ve Ermeni mahalleleri arasında dolaşırken zaman mefhumunu yitiriyorsunuz. Bu anı gördüğümde “Baba ve Oğul” dedim ve deklanşöre bastım. Huzur ve Barış içersinde birarada yaşamaları dileğiyle…

Çekim Detayları: Canon Mark IV-24-70 mm F3.2 1/125 ISO 1250

Fatoş Çopuroğlu

Ayrı ayrı mahallelerde kendi geleneksel hayatlarını yaşayan yahudilerin, müslümanların, Hristiyanların oluşturduğu bir şehir Kudüs. Kudüslüler, her an başlarına birşey gelecekmiş gibi tetikte ama “hayat devam ediyor” mottosu ile dışarılarda yaşayan bir halk. Sokaklarında bir yanıyla mistik bir hava hissedilmesine rağmen; diğer yanda da gerilimin yüksek olduğu bir şehir.

Gerilimi hissettiren şey ise bana göre her köşe başında elleri tetikte bekleyen genç silahlı askerlerin olması. Ama aynı askerlerin baba ya da anne olarak çocuklarının gündelik yaşamında siviller gibi davranıyor olması da herşeyi normalleştiriyormus gibi. Enteresan bir şehir Kudüs.

Çekim Detayları: Sony DSC RX10M3, 135mm -F4- 1/400-ISO640

Fethi Baytan

Kudüs; 6 bin yıllık tarihin adı, insanlığın ortak mekanı… Her din için önemli olsa da Kudüs Hristiyanlara göre Hz İsa’nın insanlık için kendini kurban ettiği, kanıyla yıkadığı topraklar ve Hristiyanlık tarihinin başladığı yer. Eski Şehrin en yüksek tepesinde yer alan “Kiliselerin Anası” Holy Sepulchre bu acılı yolun son noktası. Burası Hz İsa’nın çarmıha gerildiği, naaşının yıkandığı ve göğe yükseldiği nokta. Burası Hristiyan mezheplerinin paylaşım ve kullanım konusunda sonu gelmeyen bir çekişme yaşadığı mekan. Ve Kudüs iyi ki gittim gördüm diyeceğiniz bir şehir…

Çekim Detayları: Sony A7ii, Lens FE16-35mm F4 ZA OSS -0.3 16 mm. F/4 1/30 ISO1250

Can Emre

Kudüs’te dolaşmak çok keyifliydi. Yahudiler, Müslümanlar aynı zamanda Hristiyanlar için Kutsal Kudüs’te fotoğraf çekerken hiç bir sıkıntı yaşamadık. Şehirde her şey tarihi. Hangi köşesine giderseniz gidin dini, tarihi ayrı bir önemi var. Sokakları Ortaçağ hissi veriyor. Modern Tel Aviv’in aksine Kudüs’te çoğu geleneklerine bağlı giyiniyor. Bu Eski Şehir için geçerli. Yeni şehir akşamüstü İzmir tadında.

Çekim Detayları: Nikon D4s, /14-24 mm @ 14 mm / 1/20 sn / ISO 1600 / +0,33 poz telafisi

Güneş Demir

Üç din açısından da kutsal sayılan Kudüs sokaklarında ilerlerken bu sefer de Hristiyanlık açısından büyük bir öneme sahip olan Kutsal Kabir Kilisesi’ndeyiz. Bu büyük kilisenin içinde turistler tarafından bir izdiham söz konusuyken, diğer taraftan da fotoğrafçılık adına karşımıza çok önemli kareler çıkabiliyor.

Kilisenin içinde meraklı gözlerle gezinirken birden kapıdan süzülen muhteşem ışığın geldiği noktada bir din adamı görünce tabii ki kendimizi tutamıyoruz. Ben bu kareyi çekerken hiçbir hareketi kaçırmamak için zaten enstantane modda 1/250sn’de çalışıyordum. ISO otomatik modda 320 olduğu için makinem diaframı 2.8 olarak uygun gördü. Bu da portreme net alan derinliği bakımından artı bir özellik olarak geri döndü.

Çekim Detayları: Canon 5D Mark III, 1/250 F2,8 ISO320 Canon 24-70mm

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.