Düğün Fotoğrafçılığının İncelikleri

Düğün fotoğrafının yükselen değeri daha doğal ve daha gerçekçi kareler.

Photoline - - Foto-Teknik - Yzn: M. Sina Demiral / Sony Alpha Türkiye Marka Elçisi

Amerikalı Esther Howland‘ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bugüne 14 Şubat, günümüzde milyonlarca insanın kutladığı toplumsal bir olay hâline geldi. Buna bağlı olarak, bu özel günün ticari boyutu da oldukça gelişti. 14 Şubat’ta sevgililere veya eşlere bugünün ruhu ile bütünleşen ve karşı tarafa olan sevgilerini anlatan hediyeler verilmeye başlandı. Hediyelerin değeri, büyüklüğü veya ihtişamı her bütçeye göre farklılık gösterdi.

Bizim için en güzel hediye, sevdiğinin ruhuna dokunabilecek güzel bir anı kaydetmekten öteye geçemez. Bu hediye kimi zaman bir düğün olabilir, kimi zaman özel olduklarını düşündükleri başka bir gün...

İnsanların sevgilerini gösterebilmesinin değerini düğün fotoğrafı sektöründe yıllar geçirdikçe daha iyi anlayabiliyoruz. Fotoğraf veya video; görsel sanatlar olarak yakaladığımız anlardan en çok hatırladıklarımız, çiftlerin duygularını rahatça dışa vurabildikleri anlar oluyor. Bunun için tabii ki kendilerini rahat, mutlu ve huzurlu hissetmeleri gerekiyor.

Fotoğraf veya video çeken bizler için çiftin sadece fiziken çekim yerinde bulunmaları her zaman yeterli olmuyor. Bazen, oradaki iki sevgi dolu insanın ifadelerinde de dokunuşlarında da bu sevgiyi hissetmemiz gerekiyor.

Düğün fotoğrafının yükselen değeri artık daha doğal daha gerçekçi kareler. Sevgililik; arada bir sözleşme olsun veya olmasın, özünde birbirini seven iki insanının birlikteliği değil midir? Dolayısıyla sevdiğin insana sevgiyi hissettirmek, bunu ifade edebilmek için her zaman kelimelere de ihtiyacımız olmayabilir. Kimi zaman içten bir sarılma, öpücük, el ele tutuşma veya nazikçe bir dokunuş bunun için yeterli olabilir. Bunların karşı tarafta oluşturduğu his her zaman duygu yüklü olur ve bu duygu karşı tarafın yüzüne yansır.

Fotoğraf çekerken en önemsediğimiz şey, sevgililerin aslında sevgilerini göstermesi. Düğün günlerinin çiftlerin en mutlu günü olması, aslında işimizi oldukça kolaylaştırıyor. Onları gülerken, beraber eğlenirken veya “evet” derken yakalamak da işimizin en keyifli tarafı oluyor.

Fotoğraf veya video çekerken; bu anları yakalayabilmenin keyfini yaşayabilmek için, kullandığınız ekipmanların da size bu imkanı sağlaması gerekiyor. Çekeceğiniz anların birçoğunun bir daha tekrarı olmayacak. Sadece o an yakalayabileceğiniz kareler ortaya çıkacak. İşte o anda doğru noktada ve doğru ayarlarda olmalısınız.

Fotoğraf veya video çeken kişinin bakış açısı ve teknik bilgisinin yeterliliğinin ötesinde, ekipmanınızın da o anı yakalayabilecek teknik özelliklere sahip olması gerekiyor. Biz bu tekrarı olmayan anlarda; yani nikaha çıkış, evet bölümü, ilk dans, pasta kesme veya çiçek atma anlarında hızlı netlik yapabilecek, saniyede çekebildiği kare sayısı yüksek, ISO performansı başarılı, imaj sabitleyicisi olan ve takip eden netlik özelliklerinin bir arada olduğu Sony a7r2’yi kullanıyoruz.

Modern düğün fotoğrafçılığında artık ‘ben bu anı tek karede yakalarım’ demekten öte yüzlerce kare çekip aralarından en iyilerini seçmek gerekiyor. Çekilen bu yüzlerce kareninde, sizin seçebileceğiniz doğrulukta olabilmesi için doğru noktada doğru makine ve lensi kullanmanız gerekiyor. Sony 16-35mm f2.8 lensi, nikah anı için 16mm hem geniş açı, hem de daha sinematik bir açı olarak 35mm alternatiflerini sunması sebebiyle tercih edilebilir. 2.8 diyafram açıklığı ile harici bir ışık desteği kullanmadan ISO değerinizi yüksek tutarak bu anı dondurmanız mümkün oluyor.

Tabii ki ekipmanın teknik özellikleri, fotoğrafçının vizyonu ve daha sonrasında Photoshop bilgisi önemli konular gibi görünse de, bir diğer önemli konu da fotografçının çift ile doğru iletişimi ve yönlendirmesidir. Fotoğrafçı, resmi bir dil yerine daha arkadaşça bir dil, samimi olarak ama arada iş profesyonelliği mesafesini de koruyarak onların rahat ve mutlu olmalarını sağlamalıdır. Bu rahatlık, yakalayacağı karelerin doğallığına ve ifade olarak da mutluluklarına yansıyacaktır.

Sevgililer günü için en güzel hediye sevgiliniz ile fotoğraf çekilmek veya çektirmektir. Bu çekim, isterseniz profesyonel bir fotoğrafçı ile olabilir, isterseniz de kendiniz amatörce çekiyor olabilirsiniz. Bu güzel anıları baktıkça tekrar hatırlayabilmek, o anlara tekrar dönebilmek sevginizi daha da güçlendirecektir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.