Photoshop’da Yansıma Efekti

Fotoğraflara Photoshop’ta basitçe yansıma efekti vermenin püf noktaları

Photoline - - Içindekiler - Candan Tırtıl

Fotoğraflara Photoshop’ta basitçe yansıma efekti vermenin püf noktaları

Merhaba sevgili Photoline okurlarım 2 ayın sonunda sizlerle olmanın sevinci içerisindeyim. Yansıma fotoğrafı çekmeyi çok seviyorum. Eminin ki sizlerde bir çok kez çekmişsinizdir. Peki fotoğrafınıza Pho-toshop’da yansıma efekti vermeyi hiç denediniz mi? Bu sayımızda sizlere Photoshop ile bir fotoğrafa basitçe yansıma efekti nasıl verildiğini anlatacağım. Bu efekti verirken nelere dikkat edilmeli, püf noktaları nelerdir?

Uygulamaları adım adım takip ederek istediğiniz bir fotoğrafa yansıma efekti verebilirsiniz. Önce-likle yansıma efekti uygulayacağımız bir fotoğraf açalım.

1- Photoshop sayfamıza ilk önce ayarlar menüsünden 1920 x 2160 piksel sayfa açıyoruz. Ardın-dan fotoğrafımızı seçip çift tıklayarak üzerine yerleştiriyoruz.

2- Şimdi katmanımızı çoğaltmamız gerekiyor. Bunun için Ctrl+J tuşuna basarak katmanı çoğaltıyoruz. Bu katmana “yansıma” adını verelim.

Bunu diğer katmanın altına taşıyalım. Ctrl +T tuşuna basıp bu katmanı aşağıya ters olarak çekiyoruz. Görüntü ters olarak şuan karşımızda.

3- Menü den Filter > Blur > Motion Blur komutlarını seçiyoruz. Açılan ekrana Angle:90 Distance:30 değerlerini veriyoruz.

4- Tekrar menüden Filter > Distort > Wave’i seçiyoruz. Number of generators: 100 Wavelength: min.10 max.17 Amplitude: min.1 max.20 Scale: Horiz.100 Vert.1 ayarlarını giriyoruz.

5- Birinci aşamamız bitti. Şimdi bunları bir grup içine alalım. Bunu için yapmamız gereken klavyeden Ctrl+G tuşuna basıyoruz.

6- İkinci aşamada aslında birinci aşamadaki sıralamanın aynısı ancak gireceğimiz değerler farklı olacak.

Ters çevirdiğimiz fotoğrafdan yeni bir katman alıyoruz. Tekrar menüden Filter > Distort > Wave’i seçiyoruz. Number of generators: 1 Wavelength: min.28 max.29 Amplitude: min.1 max.2 Scale: Horiz.100 Vert.1

Son olarak fotoğrafların tam ortasında bir çizgi oluşuyoruz. Bunu yansımada daha yumuşak geçişleri olması adına Blur Tool’u seçiyoruz. Yumuşak bir fırça seçip çizginin üzerinden geçiyoruz.

Photoshop’da bir çok yansıma teknikleri mevcut ama ben sizler için en az karışık olan tekniği seçtim. Güzel ve keyifli günler diliyorum ve fotoğraflarınızı bekliyorum.

➊ ➋ ➌ ➍

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.