Peki nedir bu fotoğraf tasarlamak?

Photoline - - Atölye -

Kurgusal bir fotoğraf yapmaya karar verdiğim zaman öncelikle konusunu belirleyip ufak bir metin yazıyorum. Daha sonra bu fotoğrafı yapmak için hangi malzemeler gerekiyorsa onları temin etmem gerekiyor. Bütün malzemeleri bir araya getirip ufak bir maket oluşturuyorum. Maket bana ışık, gölge, renk, kontrastlık gibi temel referans değerleri sağlıyor.

Maket deyince aklınıza uğraştırıcı, profosyonel bir çalışma gelmesin. Tam aksine basitçe halledilebilecek bir konu. Mesela bir çatı katı fotoğrafı mı lazım? Mukavva kartonlar belli boy ve oranda kesilip bu form oluşturulabiliyor. Daha sonra dereotlarını kesip mukavva kartonun üzerine yapıştırıyorsunuz. En son noktasında ise, uzun pozlama tekniğini kullanarak bir ışık kaynağı ile boyama yapıyoruz. Bunun için cep telefonu ışığı veya fener kullanılabilir. Veya sizin yaratıcılığınızla başka bir ışık kaynağı da olabilir. Önemli olan mümkün olduğunca gerçekçi görüntü oluşturmak.

Bu süreç içerisinde anladım ki, fotoğraf tasarlamak için sanıldığı gibi çok pahalı makine ve stüdyo ekipmanlarına ihtiyaç yok. Bu basit, sıradan obje ve nesnelerle yapabiliyor. Mesela ışık kaynağı için sadece cep telefonun arkasında bulunan “fener ışığını kullanmak” bile yeterli olabiliyor. İşin keyifli taraflarından biri ise, bu tarz maket yapımıyla uğraşırken dijital dünyadan biraz sıyrılıp analog bir dünyaya geçiş yapmak. Ortaya çıkan sonuçlar gerçekten şaşırtıcı olabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.