Fotoğraf Gezginleri Hindistan’da

Beş bin yıllık tarihi zenginliği, farklı din ve geleneklerin birarada yaşandığı şehirleri, sınırsız kalabalığı, rengarenk sari’li dolaşan kadınları ile Hindistan fotoğraf tutkunları için her daim cazip bir ülke. Fotoğraf Gezginleri, bu renkli ülkenin baha

Photoline - - Içindekiler - Hazırlayan: Işın Akpınar

Fotoğraf Gezginleri’nin yeni rotası, binlerce yıllık tarihi ile farklı din ve geleneklerin birarada yaşandığı Hindistan. Gezginlerimiz, Holi Festivali’nin kutlandığı Dauji Temple’de rengarenk insanları fotoğraflamak için Foto Maraton’a çıkıyorlar.

Tansu Ömür

Amritsar, Hindistan’ın Altın tapınağı Pakistan sınırından 28 km uzakta bir Sih tapınağıdır. Çevresinde kare şeklinde suni bir göl var. Etrafını beyaz binaların çevirdiği dini bir yapı kompleksi. Para ödemeden girilen komplekse ayaklarınızı sudan geçirmeden ve başınızı örtmeden giremiyorsunuz. Mızraklı sihler tarafından korunan bu tapınağı gece ve gündüz ziyaret edebiliyor, yemek yiyip burada kalabiliyorsunuz. Gün doğarken sihler renkli balıkların yüzdüğü göle girip suda arınıyorlar. İkinci kez ziyaret ettiğim bu ruhani tapınağın göl kısmında kayığı görmek beni etkiledi. Sıkı bir takipten sonra fotoğrafımı yakalamayı başardım. Hindistan’a giderseniz Altın Tapınağı görmeden gelmeyin derim.

Çekim Detayları:

Sony 7aII, Zeiss FE 4/24-70, f/5.6 1/180 sec Iso 400 53mm

Mukaddes Özcan

Varanasi Ganj Nehri kenarında her gece yapılan kutsal ayini binlerce kişiyle birlikte seyrettik. Bir saat kadar süren bu büyülü ritüeli, tam olarak anlamasak da sahneden yayılan mistik hava hepimizi adeta hipnotize etti. Müzik, tütsülerden çıkan dumanlar, ateşle yapılan danslar…

Ben ayini seyrederken “Burası neresi? Sanki bilinen dünyanın dışında bir yerdeyim.” diye düşündüğümü hatırlıyorum.

Çekim Detayları:

Canon EOS 6D, EF70-200mm, 1/200, f/4,5, ISO 5000

Fethi Baytan

Gezdiğim ülkeler içinde Hindistan sanki başka bir dünya. Gizemli, esrarengiz, mistik, dingin ve de renkli. Renk kelimesinin anlamı Hindistan’da Holi Festivali sırasında keskinleşiyor ve gerçek anlamını buluyor… Bu festival sırasında tapınaklarda büyük kalabalıklar toplanıyor, rengarenk boyalar havalarda uçuşuyor, dans ediliyor, herkes birbirine boya sürüyor ve baharın gelişi kutlanıyor. Mathura’daki tapınak da bu eğlencenin dorukta yaşandığı mekanlardan sadece biri…

Çekim Detayları: Sony 7a2; FE 4/16-35, F 8; 1/60; ISO 125 ; 35mm

Lina Basmacı

Bu fotoğrafı Hindistan’nın Matura şehrinde Holi Festivali’nin kutlandığı Dauji Temple’de Sony kameramla çektim Bu festivalin amacı senede 1 kere baharın gelişini kutlamaktır. Renklerin Festivali de denilen bu olayda Hint halkı rengarenk toprak boyaları önce yüzlerine sürerler daha sonra birbirlerinin vücutlarına atarlar. Böylece her yer rengarenk olur. Bu da yeniden doğuşu simgeler. Şarkılar söylenir, danslar edilir. Bu fotoğrafımda da dans eden insanların bir ritüelini sizlerle paylaşmak istedim. Kadınlar bir tarafta erkekler diğer tarafta. Erkeğini beğenen kadın önce onu döver, soyar ve en sonunda sevgisini gösterip birlikte dans ederler. Bu duyguları, renkleri fotoğraflarımda ölümsüzleştirmek, yaşadığım en güzel deneyimlerimdendi. Bunu tüm fotoğrafseverlere tavsiye ediyorum.

Çekim Detayları:

Sony ILCE-7RM2, Lens 70-200mm F4, 1/640 , f/4,5; ISO 100

neslihan Harmancı Benim için Hindistan tüm denilenlere, anlatılanlara rağmen her zaman daha gitmeden kayıtsız şartsız seveceğimi bildiğim bir ülkeydi. Ve hislerim kesinlikle doğru çıktı. Hindistan, renkleri, kokusu, baharatları, gürültüsü, kaosu, bir o kadar da sakinliği ve huzuru ile beni büyüledi diyebilirim. Ben bu fotoğrafı pembe rengi ile herkese hoş geldin diyen Jaipur’un sokaklarında çektim. Deneyimlemeden bilemeyeceğim insanlarıydı. Direk gözünüzün içine bakmaları, sevecenlikle iletişime geçiyor olmalarıydı. Fotoğraf çekerken ister istemez karşınızdaki insan ile bir bağ kuruyorsunuz. Bu bağı da fotoğraflayabilmek inanın çok heyecan verici bir duygu.

Çekim Detayları: Fuji X-T10, 1/2000 F.5 34mm ISO 1600

Talat Sivri

Sabahın ilk ışıklarında Amritsar nam-ı diğer Altın Tapınak’taydık. Fotoğraf çekmek için uygun bir kompozisyon ararken tapınak ziyareti yapanlar arasında bir anda göz göze geldik ve ben bu anı ölümsüzleştirmek istedim.

Çekim Detayları: Fujifilm XT2, XF 50-140 mm / 115 mm, f/2.8 1/500, ISO 200

Harika Topaloğlu Yücel

Çok gitmek ve fotoğraflamak istediğim bir yerdi Hindistan. Bir çok iyi kötü hatta tedirgin edici yorumlara rağmen büyük bir heyecanla gittim. Anlatılmaz yaşanır bir tecrübe oldu. Her kare fotoğraf bir yer. Kültürlerini ritüellerini binlerce yıldır korudukları için bir zaman tüneli içinde dolaşıyorsunuz. Bu dolaşım içinde neden İnanılmaz Hindistan dendiğine şahit olduğunuz onlarca an yer ve insanla karşılaşılıyor. Gitmeden önce söylenen bir çok tedirgin edici yorumların veya durumların gördükleriniz ve yaşadıklarınızla hepsinin yok olup gittiği bir yer. Varanasi ile başlayan gezimiz Amritsar, Yeni Delhi, Jaipur, Agra ve Hindistan Holly festivalinin kalbi olan Matura ile bitti. Her durak kendi içinde bizleri ayrı bir hikaye ve kültüre sürükledi.

Çekim Detayları: Sony 7 r 2 / 24 - 70 mm, 1/125, F /4, ISO 350

Nazan Okay

4 milyonluk nüfusa sahip Varanasi, Ganj nehrinin kıyısında ve Hinduizmin en kutsal yerlerinden biridir. Sabah erken saatlerde gittiğimiz nehirde tekne ile dolaşmak, şehrin içindeyken göremediğimiz ya da farkına varamadığımız manzaraları görme ve minimalist fotoğraflar çekebilme şansı sağladı. Her zaman çok kalabalık olan Ganj’ı sessiz, sakin ve huzurlu bir şekilde dolaştık. Bizden çok farklı bu halkı tanımak ve özel anlarına şahit olmak hepimiz için inanılmaz heyecan vericiydi.

Çekim Detayları: Canon EOS 5D MARK III 70-200 f:2.8 Lens, ISO 250 1/500 F 2.8, Odak uzaklığı 200 mm.

Şule Dikmen

Hindistan gezimizin ilk ve en etkileyici durağı Varanasi’deki 2. günümüzde sabah ve akşam yaptığımız Ganj nehri ziyaretlerimiz arasında portre açısından çok zengin olacağını düşündüğümüz tren istasyonuna gittik. Tren istasyonunun girişinde ilk başta orta bölümde yerlerde çoluk çocuk oturan, yatan insanlar dikkatimi çekmisti. Bir süre onları fotoğrafladıktan sonra gözümü etraftaki kalabalığa çevirdiğimde kucağındaki bebekle istasyona giren yaşlı adamı gördüm. Yerel giysileri içindeki dedenin karakteristik yüzü, derin bakışları, kucağındaki bebeğin sürmeli iri gözleri aradığım portre fotoğrafı için idealdi. Çekim Detayları: Fujifilm X-T1 18x135mm, f4.3, 1/60, ISO800

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.