Bomontiada’da 212 Fotoğraf Festivali

Photoline - - Dijital Fokus -

Kültür sanat dergisi 212 Magazine, Leica Türkiye ve Bomontiada iş birliğiyle, Jaguar sponsorluğunda “212 Fotoğraf Festivali” 11-13 Mayıs tarihleri arasında bomontiada’da gerçekleşti. Dünyanın farklı noktalarından çeşitli sanatçıların çalışmalarını görme fırsatı sunalan festival, ayrıca 5000 Euro para ve Leica fotoğraf makinesi ödüllü bir de fotoğraf yarışmasına ev sahipliği yaptı. Dünyaca ünlü Hollandalı fotoğrafçı Hellen van Meene’nin solo sergisine ev sahipliği yapan festivalde, sergileriyle yer alan diğer isimler arasında perspektif sihirbazı Alman fotoğrafçı Julia Fullerton-Batten, İspanya’nın insan psikolojisini konu alan fotoğraflarıyla ünlü, sofistike fotoğrafçılarından Alicia Moneva da bulunuyor. Festivali renklendiren diğer bir isim ise, Doğu Avrupa’nın en başarılı fotoğraf inisiyatifi Eastreet. Polonya merkezli inisiyatif, dünyayı dolaşan karma sergilerini ilk defa İstanbul’daki fotoğraf severlerle buluşturdu. Festivalde ayrıca çeşitli atölyeler, konuşmalar, portfolyo değerlendirmeleri ve Goethe Institut’un katkılarıyla gerçekleştirilen Photography on Film isimli bir film programı da yeraldı. Hallen van Meene solo sergisi

Leica Gallery, 212 Fotoğraf Festivali kapsamında önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Kendine has portre anlayışıyla uluslararası ses getiren Hollandalı fotoğrafçı Hellen van Meene’in Türkiye’deki ilk solo sergisi, bomontiada’da bulunan Leica Gallery’de kapılarını açıyor. Doğal ışık kullanarak yetişkinlik evresindeki çocukları fotoğraflayan Hellen van Meene Japonya, Kore, ABD gibi ülkelerde geniş hayran kitlesine sahip.

Van Meene ergenliğin evrenselliğini yakaladığı fotoğraflarında modeli ile son derece samimi ve içgüdüsel bir iş birliğine girerek belleklere kazınan çarpıcı portreler oluşturuyor. Her ayrıntısı özenle kurgulanmış fotoğraflarında genç kızlardaki savunmasızlık ve kırılganlık hissini yansıtan sanatçı aynı zamanda kusurların güzelliğini vurguluyor. Fotoğrafları 17. yüzyıl Hollanda resmini çağrıştıran Hellen van Meene’in sergisi, 11 Mayıs – 9 Haziran tarihleri arasında gezilebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.